Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Bulgurlu Semt Konağı'nın temeli atıldı

Üsküdar'ın tarihi ilçelerinden Bulgurlu'da eğitim, kültür, sanat ve sosyal faaliyetler yönünden önem...

İşte Çamlıca Camii

Üsküdar'daki Çamlıca Tepesi'ne yapılan caminin inşaatı hızla devam ediyor....

Başkan Mustafa Kara'dan Kandil mesajı...

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Berat Kandili nedeniyle bir mesaj yayınladı....

Bahçelievler Çeşme Camii yenileniyor

Çengelköy Bahçelievler'de bulunan Çeşme Camii'nin yıkılması merak uyandırdı....

Ameliyat sonrası ilk fotoğraflar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 10 Şubat Cuma akşamı geçirdiği ameliyatın ardından ilk kez görüntülen...

Nalçacı Dergâhı ve Haziresi'ni başbakan ...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar Belediyesi tarafından restore edilen Nalçacı Dergâhı ve Hazin...

Hacıosmanoğlu'ndan Başkan Hilmi Türkmen'...

Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Karadenizlilerin yoğun olarak yaşadığı Kirazlıtepe...

Kütüphaneler 'Okuma Salonu' olacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, Bakanlığı küçültmeye çalıştıklarını, ilçelerdeki ...

Nezih Uzel, ebediyete uğurlandı

Geçirdiği rahatsızlık sonucu önceki gün vefat eden gazeteci-yazar Nezih Uzel (74), İstanbul'da topra...

Başbakanın evinin yakınında tünel bulund...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın evinin bulunduğu Üsküdar Kısıklı'da bulunan bir tünel polisi alarma...
 

Kandilli El Sanatları Merkezi'nin temeli atıldı

Kandilli El Sanatları Merkezi'nin temeli atıldı
Kandilli El Sanatları Merkezi'nin temeli çok geniş bir katılımla atıldı. Sanat ve siyaset temel atma töreninde bir araya geldi
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
13 Şubat 2011, 01:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geçmişten geleceğe Türk kültürü Kandilli'de yaşatılacak
İstanbul'un en eski ilçelerinden Üsküdar'da, bir kısmının unutulmaya yüz tuttuğu geleneksel el sanatlarımızın, meraklılarına ve yeni kuşaklara öğretilerek, geleneksel el sanatlarımız bağlamında başta İstanbul kültürü olmak üzere, Türk ve İslam kültürlerinin, dünya milletlerine tanıtılması ve bu sayede başta Avrupa kültürü olmak üzere dünya kültürleri ile entegrasyonun sağlanması amacıyla planlanan ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile ortaklaşa gerçekleştirilen Üsküdar Belediyesi Kandilli Geleneksel El Sanatları ve Kültür Merkezi'nin temeli 12 Şubat Cumartesi günü atıldı. Temel atma törenine Üsküdar Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Belediye Başkanı Mustafa Kara, İstanbul 2010 AKB Yürütme Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Rektörü Abdülhamit Okur, aralarında ünlü ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil'in de bulunduğu sanatçılar ve siyasi parti temsilcisi ile çok sayıda üst düzey protokol davetlisi katıldı.


Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara temel atma töreninde yaptığı konuşmada Hattat Hasan Çelebi, Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil, aynı zamanda iyi bir tezhip hocası olan Neyzen Niyazi Sayın gibi birçok yaşayan üstadın bulunduğu Üsküdar'da klasik el sanatlarının birlikte icra edilebileceği ve bu alana ilgi duyarak kendini geliştirmek isteyenlerin kolayca ulaşabileceği bir merkezin temellerini atmakta olduklarını söyledi. Böylesine önemli bir projeyi 2004 yılından beri düşündüklerini ancak bütçe dengeleri açısından Üsküdar ölçeğini aşan bir maliyet söz konusu olduğu için bir türlü projeyi hayata geçiremediklerini ifade eden Mustafa Kara, bu noktada İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın devreye girdiğini ve kazan-kazan anlayışı çerçevesinde 12 milyon TL değerindeki bu önemli projeyi ortaklaşa olarak İstanbul'a ve Türkiye'ye kazandırma yönünde önemli bir iş başardıklarının altını çizdi. Mustafa Kara konuşmasında ayrıca Kandilli El Sanatları Merkezi'nin hayata geçirilmesi aşamasında kendilerine verdiği destekten dolayı Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'ya, Yürütme Kurulu Başkan ve Üyeleri ile projede emeği geçen tüm ajans yetkililerine teşekkür etti. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara sözlerinin sonunda ise şunları söyledi: ''Sözlerimin sonunda özellikle vurgulamak istediğim bir husus var ki o da şudur; yapılan tüm icraatların temeli Ülkemizde son 8 senede sağlanan güven ve istikrar ortamına dayanmaktadır. Bu güven ve istikrar devam ettiği sürece, inanıyorum ki ülkemizin önü açık bahtı aydınlıktır.''

Mustafa Kara'nın konuşması öncesinde İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı adına Yürütme Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç de bir konuşma yaptı. Avdagiç konuşmasında Kandilli El Sanatları Merkezi'nin 2010 projesi içinde örnek teşkil eden bir proje olduğunu ve geleneksel Türk el sanatları konusunda hizmet veren sanatçıların burada çok önemli işler başaracağına inandığını ifade etti.

Protokol konuşmaları sonrası protokol davetlileri Kandilli El Sanatları Merkezinin temelini atmak amacıyla butona birlikte bastılar.

İçinde; 2 tane çok amaçlı salon, fuaye alanları, 12 adet sanat atölyesi, sergi ve konferans salonları, ses, ışık, efekt ve makyaj odaları, 1 adet kütüphane, 3 derslik, 2 dershane, sanatçı soyunma odaları, tercüme odası, kulis, bedesten, kafeterya, lokanta, seyir köşkü, çatı altı sohbet mekanı, sığınak ile 33 araçlık otopark bulunan, ve toplam 9.886 metrekare büyüklüğündeki Üsküdar Belediyesi Kandilli El Sanatları Merkezi, Hat, Tezhib, Ebru, Minyatür, Klasik Cam Tezyin, Kalemkari, Kündekari, Sedefkari, Telkari, Edirnekari, Revzen ve Tesbih atölyelerinde klasik el sanatlarına ilgi duyan ve eğitim almak isteyenlere konunun uzmanları vasıtasıyla eğitim hizmeti verecek.


Üsküdar 34


Haberi Paylaş :