Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Üsküdar'daki yıkımda felaketin eşiğinden...

Üsküdar'da önceki gün felaketin eşiğinden dönüldü......

Uçurtma zamanı geldi...

Bahar yüzünü gösterdi, uçurtmaların gökyüzünü süsleme zamanı da geldi....

Çengelköy Maxi City'de 23 Nisan Şenlikle...

Çengelköyde bulunan Maxi City alışveriş merkezinde 23 Nisan çocuk bayramı kapsamında etkinlikler düz...

Camiden güvenlik kamerasını çaldı.

Üsküdar'da kimliği belirsiz bir kişi caminin güvenlik kamerasını çaldı....

Bulgurlu'da "Bulgur Pilavı Şenliği"

Üsküdar'ın 500 yıllık tarihi mahallesi Bulgurlu'da Üsküdar Belediyesi'nin katkılarıyla Bulgur Pilavı...

Abi, sana neden Kepaze diyorlar?

İnternet sitemizin usta kalemlerinden Şenol Şen gündemi değerlendirdi......

Üsküdarda Bahar Temizliği

Üsküdar Belediyesi, Üsküdar Evimiz El Ele Daha Temiz sloganıyla Bahar Temizliği çalışmaları başlatıy...

Başbakan'ın ilçeleri kardeş oldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul ve Ankara'da ikamet ettiği Üsküdar ve Keçiören Belediyeler...

Üsküdar Çevik Kuvvet Kompleksi yenileniy...

İPKB, İSMEP kapsamında Üsküdar Çevik Kuvvet binasını yıkıp yeniden yapacak....

Made in Çengelköy Lisesi!..

Çengelköy Lisesi yılın en kaliteli okul değerlendirmesinde 2010 yılı Türkiye Birincisi oldu....
 

Kandilli El Sanatları Merkezi'nin temeli atıldı

Kandilli El Sanatları Merkezi'nin temeli atıldı
Kandilli El Sanatları Merkezi'nin temeli çok geniş bir katılımla atıldı. Sanat ve siyaset temel atma töreninde bir araya geldi
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
13 Şubat 2011, 01:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geçmişten geleceğe Türk kültürü Kandilli'de yaşatılacak
İstanbul'un en eski ilçelerinden Üsküdar'da, bir kısmının unutulmaya yüz tuttuğu geleneksel el sanatlarımızın, meraklılarına ve yeni kuşaklara öğretilerek, geleneksel el sanatlarımız bağlamında başta İstanbul kültürü olmak üzere, Türk ve İslam kültürlerinin, dünya milletlerine tanıtılması ve bu sayede başta Avrupa kültürü olmak üzere dünya kültürleri ile entegrasyonun sağlanması amacıyla planlanan ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile ortaklaşa gerçekleştirilen Üsküdar Belediyesi Kandilli Geleneksel El Sanatları ve Kültür Merkezi'nin temeli 12 Şubat Cumartesi günü atıldı. Temel atma törenine Üsküdar Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Belediye Başkanı Mustafa Kara, İstanbul 2010 AKB Yürütme Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Rektörü Abdülhamit Okur, aralarında ünlü ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil'in de bulunduğu sanatçılar ve siyasi parti temsilcisi ile çok sayıda üst düzey protokol davetlisi katıldı.


Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara temel atma töreninde yaptığı konuşmada Hattat Hasan Çelebi, Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil, aynı zamanda iyi bir tezhip hocası olan Neyzen Niyazi Sayın gibi birçok yaşayan üstadın bulunduğu Üsküdar'da klasik el sanatlarının birlikte icra edilebileceği ve bu alana ilgi duyarak kendini geliştirmek isteyenlerin kolayca ulaşabileceği bir merkezin temellerini atmakta olduklarını söyledi. Böylesine önemli bir projeyi 2004 yılından beri düşündüklerini ancak bütçe dengeleri açısından Üsküdar ölçeğini aşan bir maliyet söz konusu olduğu için bir türlü projeyi hayata geçiremediklerini ifade eden Mustafa Kara, bu noktada İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın devreye girdiğini ve kazan-kazan anlayışı çerçevesinde 12 milyon TL değerindeki bu önemli projeyi ortaklaşa olarak İstanbul'a ve Türkiye'ye kazandırma yönünde önemli bir iş başardıklarının altını çizdi. Mustafa Kara konuşmasında ayrıca Kandilli El Sanatları Merkezi'nin hayata geçirilmesi aşamasında kendilerine verdiği destekten dolayı Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'ya, Yürütme Kurulu Başkan ve Üyeleri ile projede emeği geçen tüm ajans yetkililerine teşekkür etti. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara sözlerinin sonunda ise şunları söyledi: ''Sözlerimin sonunda özellikle vurgulamak istediğim bir husus var ki o da şudur; yapılan tüm icraatların temeli Ülkemizde son 8 senede sağlanan güven ve istikrar ortamına dayanmaktadır. Bu güven ve istikrar devam ettiği sürece, inanıyorum ki ülkemizin önü açık bahtı aydınlıktır.''

Mustafa Kara'nın konuşması öncesinde İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı adına Yürütme Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç de bir konuşma yaptı. Avdagiç konuşmasında Kandilli El Sanatları Merkezi'nin 2010 projesi içinde örnek teşkil eden bir proje olduğunu ve geleneksel Türk el sanatları konusunda hizmet veren sanatçıların burada çok önemli işler başaracağına inandığını ifade etti.

Protokol konuşmaları sonrası protokol davetlileri Kandilli El Sanatları Merkezinin temelini atmak amacıyla butona birlikte bastılar.

İçinde; 2 tane çok amaçlı salon, fuaye alanları, 12 adet sanat atölyesi, sergi ve konferans salonları, ses, ışık, efekt ve makyaj odaları, 1 adet kütüphane, 3 derslik, 2 dershane, sanatçı soyunma odaları, tercüme odası, kulis, bedesten, kafeterya, lokanta, seyir köşkü, çatı altı sohbet mekanı, sığınak ile 33 araçlık otopark bulunan, ve toplam 9.886 metrekare büyüklüğündeki Üsküdar Belediyesi Kandilli El Sanatları Merkezi, Hat, Tezhib, Ebru, Minyatür, Klasik Cam Tezyin, Kalemkari, Kündekari, Sedefkari, Telkari, Edirnekari, Revzen ve Tesbih atölyelerinde klasik el sanatlarına ilgi duyan ve eğitim almak isteyenlere konunun uzmanları vasıtasıyla eğitim hizmeti verecek.


Üsküdar 34


Haberi Paylaş :