Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Validebağ'da eğlence dolu 23 Nisan!..

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. yılını kutladığımız bu günlerde, 23 Nisan Haftası kapsamında Üsküda...

Ünalan Mahallesi'nde kabus bitti

Üsküdar Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin koordineli çalışmaları sonucu yapılan Üskü...

Zafer Bayramı Üsküdar'da kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88'nci yıldönümü Üsküdar Şemsi Paşa Meydanı'nda düzenlenen törenle kutl...

Üsküdar'da Sünnet Şöleni Var...

Üsküdar Belediyesi maddi durumu yetersiz 1000 çocuğu sünnet ettirdi....

Yavuztürk'de Kadir Topbaş Rüzgarı

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve 29 Nisan tarihinde Ünalan'da başlayan Mahalle Şenlikleri'nin dördüncüs...

Engelliler Yaz Spor Okulu amacına ulaştı

Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen Engelliler Yaz Spor Okulu 29 Temmuz Perşembe günü düzenlene...

Bomba düzenekli paketler korku yarattı!

Milletvekili Topuz'un doktor olan oğluna, içinde bomba düzeneği bulunan şüpheli iki paket yollandı....

Üsküdar parkları ''Bilimsel Spor'' ile g...

Üsküdar Belediyesi, Türk Kalp Vakfı ve Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu işbirl...

Başkan Kara'ya Sarıkamış'tan Şehit Topra...

Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turunu gerçekleştiren bisikletçiler Üsküdar Belediye Başkanı Mus...

Bu Ramazan da Üsküdar'da Gönüller Bir Ol...

Üsküdar Belediyesi, öncüsü olduğu ve her sene gerçekleştirdiği sokak iftarları programını genişleter...
 

Çamlıca Tepesi yakında böyle olacak

Çamlıca Tepesi yakında böyle olacak
Çamlıca Tepesi'ndeki radyo ve televizyon vericilerinden kaynaklanan görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi ve bunların tek bir kulede birleştirilmesi amacıyla düzenlenen yarışma sonuçlandı.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
12 Ekim 2011, 18:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çamlıca Tepesi'ndeki radyo ve televizyon vericilerinden kaynaklanan görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi ve bunların tek bir kulede birleştirilmesi amacıyla düzenlenen yarışma sonuçlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Projeler Dairesi Başkanlığı Projeler Müdürlüğünce düzenlenen ''Çamlıca Tepesi Tv ve Radyo Kulesi Fikir Projesi Yarışması''nda dereceye giren projeler belirlendi.

Çamlıca Tepesi'ndeki radyo ve televizyon vericilerinden kaynaklanan görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi ve bunların tek bir kulede birleştirilmesi amacıyla düzenlenen yarışma sonuçlandı.

Buna göre, 100 bin TL'lik birincilik ödülünü Ortadoğu Teknik Üniversitesinden yüksek mimar İnanç Eray'ın ekibi, 65 bin TL'lik ikincilik ödülünü Yıldız Teknik Üniversitesinden Dilek Topuz Derman'ın ekibi, 45 bin TL'lik üçüncülük ödülünü de İstanbul Teknik Üniversitesinden yüksek mimar Melike Altınışık'ın ekibi kazandı. Ayrıca 3 projeye de 25 bin TL değerinde mansiyon ödülü verildi. Yarışmaya katılan projeler, 24 Ekim'e kadar Haliç Kongre Merkezi Pera Blok Fuaye Salonu'nda görülebilecek. Ödül töreni, 24 Ekim'de gerçekleştirilecek. Çamlıca Tepesi'nde hangi projenin uygulanacağına, daha sonra karar verilecek.

BU AŞAMAYA NASIL GELİNDİ
Çamlıca Tepesi'ndeki radyo ve televizyon vericilerinden kaynaklanan görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi ve bunların tek bir kulede birleştirilmesi amacıyla düzenlenen yarışma sonuçlandı.Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun kararı doğrultusunda, kent siluetine olumlu katkıda bulunacak bir tasarım olarak hedeflenen yarışma için ''http://camlicakule.ibb.gov.tr'' adresi oluşturuldu.

Yarışma şartnamesi ve diğer tüm belgeler sayısal ortamda katılımcılara verildi. Katılımcılar şartname bedelini yatırarak, 161 adet şartname satın alıp web şifresi ile yarışma dokümanını elde etti.

Ulaştırma Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında 10 Aralık 2009 tarihinde, ''Çamlıca Tepesi TV Kulesi ve Entegre Tesisleri Proje Hizmet Alımı ve Uygulama Projesine Dönüştürülmesi Süreçlerine İlişkin Protokol'' imzalandı ve 19 Mart 2010 tarihli meclisi kararı ile de yürürlüğe girdi.

Ulusal Proje Yarışması ise 11 Nisan 2011 tarihinde başladı, 5 Eylül 2011 tarihinde projeler teslim alındı. Toplam 34 adet proje teslim edildi ve 19-22 Eylül 2011 tarihleri arasında jüri tarafından değerlendirildi.

Yarışma sonuçları 3 Ekim 2011 tarihli Resmi Gazetede ve yarışmaya ait internet sitesinde yayımlandı. Kurul kararı doğrultusunda, tv ve seyir kulesi işlevi ile sınırlandırılmış tek bir simgesel kule olarak, Büyük Çamlıca Tepesi'nde 122 bin 764 metrekarelik kentsel tasarım alanında 14 bin metrekarelik kule tasarım alanı olarak planlanan Çamlıca Tepesi Tv ve Radyo Kulesinin yüksekliği 323 metre ile 357 metre arasında opsiyonlu olmak üzere ortalama 340 metre olarak belirlendi.

Kazanan projenin kurul onayına sunulmasından sonra avan ve uygulama projeleri hazırlanarak hayata geçirilecek olan işin, proje ve yapım maliyeti Ulaştırma Bakanlığı tarafından karşılanacak.


Hürriyet


Haberi Paylaş :