Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Üsküdar Belediyesi'nden Öğrencilere Fina...

Türkiye'de vatandaşlara ücretsiz çorba dağıtımını ilk kez başlatan Üsküdar Belediyesi, bu geleneği b...

Yeni Muhtarlık Binaları dualarla hizmete...

Üsküdar Belediyesi ilçe sınırları içerisinde muhtarlık binalarını yenileme çalışmalarına aralık verm...

Üsküdar-Sancaktepe Metrosu'nda son durum

Anadolu Yakası'nın ikinci metro hattı Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu'nun 2015 yılında ...

KİM Üsküdar şubesi açıldı.

1 Ekim Perşembe günü Kazançlı İstanbul Marketleri -KİM- Üsküdar Mağazası açıldı. Açılışa, Üsküdar Be...

Marmara İlahiyat Vakfı Camisi yıkılacak

Depreme dayanıklı olmadığı tespit edilen Üsküdar'daki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi yanınd...

Üsküdar'ın yaşam kalitesi yeni yatırımla...

Üsküdar birbiri ardına gerçekleştirdiği yatırım atakları ile yaşam kalitesi yüksek şehirler kategori...

KARA Noktayı Koydu.

Üsküdar'daki tarihi koru Validebağ için son günlerde bir takım iddialar gündemde. AK Parti adayı Kar...

Üsküdar'ın Gönül Sofraları binlerce kişi...

Ramazan coşkusu ve bereketinin doyasıya yaşandığı Üsküdar'da gelenek haline gelen sokak iftarları va...

Mustafa Kara'yı şaşırtan istek

Çamoluk Akyapı Köyü Derneği gecesinde, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'yı şaşırtan istek......

Ticaret Üniversitesi'nde yangın

İstanbul Ticaret Üniversitesinin Üsküdar yerleşkesinde çıkan yangın itfaiye tarafından söndürüldü....
 

İstanbul'da TSE belgesi alan ilk belediye; Üsküdar

İstanbul'da TSE belgesi alan ilk belediye; Üsküdar
Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından Üsküdar Belediyesi'ne vatandaş memnuniyeti çalışmaları nedeniyle ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti ve Şikâyet Yönetimi Belgesi verildi.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
25 Şubat 2014, 15:08
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından Üsküdar Belediyesi'ne vatandaş memnuniyeti çalışmaları nedeniyle ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti ve Şikâyet Yönetimi Belgesi verildi. Üsküdar Belediyesi bu başarısı ile TSE tarafından İstanbul'da belgelendirilen ilk belediye ünvanını kazandı.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından Üsküdar Belediyesi'ne vatandaş memnuniyeti çalışmaları nedeniyle ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti ve Şikâyet Yönetimi Belgesi verildi.

''Yönetimde özgün, gelişimde öncü, hizmette örnek belediyecilik anlayışıyla Üsküdar'ı, toplumun her kesiminin yaşamaktan mutluluk ve huzur duyacağı bir cazibe merkezi yapmak'' vizyonuyla hareket eden Üsküdar Belediyesi, bağımsız değerlendirme kuruluşu TSE tarafından, TS ISO EN 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve TS ISO 10002:2006 Müşteri Memnuniyeti ve Şikâyet Yönetimi standartları çerçevesinde denetlenmesi sonrası başarılı bulunarak ödüllendirildi.

Üsküdar Belediyesi'nde düzenlenen ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti ve Şikâyet Yönetimi Belgesi teslim törenine TSE Başkanı Hulusi Şentürk, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ve TSE Ürün Belgelendirme Daire Başkanı Doğan Yazar katıldı.

Törende bir konuşma yapan TSE Başkanı Hulusi Şentürk, vatandaş memnuniyeti adına Üsküdar Belediyesi'nin önemli bir belgeyi kazandığını ifade etti. Üsküdar Belediyesi'nin 15 sene önce kalite çalışmasını başlatan iki belediyeden biri olduğunun altını çizen Şentürk, kalite çalışmalarını yürüten belediye kadrosunun sıradanlığı kabul etmeyen, kaliteyi özümlemiş, iddialı kadrolar olarak yaptıkları çalışma ile bu belgeyi almaya hak kazandıklarını söyledi. Türkiye'de belediyelerin kalite konusundaki yarışının vatandaşa yönelik hizmetleri daha üst düzeye taşıdığını, ancak entegre bir kalite yönetim sistemi eksikliğini de duyduklarını ifade eden TSE Başkanı Şentürk, bu amaçla öncü bir belediyeye ihtiyaçları bulunduğunu, bunun için de Üsküdar Belediyesi'nin örnek bir kadro ve sistem yapısına sahip olduğunu belirtti. ''Stratejik planı, performansı, çevre sistemlerini, müşteri sistemlerini hepsini entegre ederek bir bütünleşik bir kalite yönetim sistemini yerel yönetimlerde başlatabiliriz'' diyen Şentürk, eğer böyle bir çalışma sistemini Üsküdar Belediyesi başlatırsa kendilerinin de bu çalışmaya her türlü desteği vereceklerinin altını çizdi.

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ise yaptığı konuşmada, bürokrasiden uzaklaşarak ama belli standartlar yakalamak konusunda kendilerine rehber olacak bir belge aldıklarını ifade ederek bu belgeyi vatandaş memnuniyetine dönüştürmek adına önemli bir kılavuz olarak gördüklerini söyledi.

Konuşmaların ardından TSE Başkanı Hulusi Şentürk, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'ya ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti ve Şikayet Yönetimi Belgesi'ni imzalayarak teslim etti.


Üsküdar 34

Haberi Paylaş :