Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Üsküdar'da elektrik kesintisi

Üsküdar bazı semtlere 5-10 Mayıs tarihleri arasında elektrik verilemeyecek....

Zafer Bayramı Üsküdar'da kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88'nci yıldönümü Üsküdar Şemsi Paşa Meydanı'nda düzenlenen törenle kutl...

Üsküdar'da yanlış alarm

Başbakanın evine 900 metre uzaklıkta çukur kazan zanlılar suikastçı sanılarak yakalandı....

Karla mücadele aralıksız sürüyor

Üsküdar'da, belediye tarafından yürütülen kar ve buzlanmayla mücadele çalışmaları aralıksız sürüyor....

Üsküdar Belediyesi'nden Öğrencilere Fina...

Türkiye'de vatandaşlara ücretsiz çorba dağıtımını ilk kez başlatan Üsküdar Belediyesi, bu geleneği b...

Üsküdar'da 'Martılarla Simit Paylaşma Fe...

Üsküdar çocuklarından tüm Dünya'ya rengârenk barış mesajları......

Başkan Kara, berberleri ağırladı.

Üsküdar Belediyesi Üsküdar'lı berber esnaflarıyla istişare gecesi düzenledi....

Üsküdar baştan aşağı yenileniyor!

Üsküdar son yıllarda yapılan yatırımlarla bambaşka bir çehre'ye kavuşuyor....

Üsküdar'da ''Cephe İyileştirme'' Projesi...

''Cephe İyileştirme'' projesi Üsküdar'da bazı güzergahlarda uygulanarak faaliyete geçirildi....

Üsküdarlılara Çeşme Müjdesi

Üsküdar Belediyesi duyarlılığını gösterdi. Yıkılan çeşmeler yeniden yapılacak......
 

Evi Çocuklar için Oyun Alanına Dönüştürecek Öneriler

Evi Çocuklar için Oyun Alanına Dönüştürecek Öneriler
Havalar serinleyince çocuklar evlerde daha çok vakit geçiriyor, aileler ise çocukların evde sürekli bilgisayar oynamasından şikayet ediyor. Çocuklara bilgisayarlardan daha eğlenceli alternatifler oluşturarak oyunla vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
03 Ekim 2020, 11:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Havalar serinleyince çocuklar evlerde daha çok vakit geçiriyor, aileler ise çocukların evde sürekli bilgisayar oynamasından şikayet ediyor. Çocuklara bilgisayarlardan daha eğlenceli alternatifler oluşturarak oyunla vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Farklı yaş grupları için farklı önerileri uygulayarak çocukların eğlenceli zaman geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Oyun Alanları Yaratın

Her çocuk oyun oynamayı sever, eğer çocuğunuz oyun oynamıyorsa bir eksik var anlamına geliyor. Belki oyuncak, belki alan belki de bir oyun arkadaşının eksikliğini çekiyor. Eksiği tespit ederek telafi etme yoluna gidebilirsiniz. Çocuğunuzun odasındaki mobilyaları gözden geçirerek, bir sallanan atın, bir bebek salıncağı veya kaydırağın sığacağı alan yaratıp yaratamayacağınıza bakabilirsiniz. Sadece oyuna özel olan alanın zeminine yumuşak bir halı sererek kazaların önüne geçebilirsiniz.

Oyuncaklar Görünür mü?

Birçok aile düzen gereğiyle fazlalık oyuncakları zaman içinde gözle görülemeyecek yerlere kaldırıyor. Dolapların üstünde bazaların altında kutu kutu oyuncaklar diziliyor. Halbuki çocuklar görmedikleri oyuncağı isteyemiyor ve onlarla oyun kuramıyor. Oyuncakları görünür kılarak onun oyun kurmasına imkan tanımalısınız. Geniş bir oyuncak dolabı içinde düzenle duracak oyuncakları, çocukların erişebileceği yerlerde bulundurmalısınız. Mümkünse onun oyun alanında durmasını tercih edebilirsiniz.

Evi Çocuklar için Oyun Alanına Dönüştürecek Öneriler

Heyecan Yaratabilirsiniz

Çocukların oyun alanlarında renkler, eğlenceyi hissettirecek resimler olmadığında bir şeyler eksik kalıyor. Çocukların kendilerini oyun alanlarında daha rahat ve dışarıda gibi hissetmesi için duvarları boyamayı, eğlenceli yapıştırmalarla süslemeyi deneyebilirsiniz. Hatta hep yasakladığınız duvar resimlerini bu kez bir duvara çocuğunuzla beraber çizmeyi seçebilirsiniz. Silinebilir boyalardan tercih ederek duvarı çizime hazırlamanız ve eğlenirken bir yandan dekorasyon yapmanız mümkün oluyor.

Zamanınız Var mı?

Çocukların tüm oyuncakları, oyun alanları mükemmel şekilde hazırlanmış olsa da öncelikle ebeveynlerine ihtiyaçları oluyor. Oyunun bir oyalanma aracı değil, sosyalleşme ve iletişim vasıtası olduğunu aklınızda tutarak bu fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. Çocuğunuzla oyun oynayarak onu daha yakından tanıyabilir, onun düşüncelerine ve duygularına nazikçe erişebilirsiniz. Peki buna vaktiniz var mı? Önce kendinize bunu sormalısınız. Hayatta sizin için en değerli olan kişiye vakit ayıramıyorsanız; yaşam önceliklerinize, düzeninize, rutininize tekrar bakmalısınız.

Peki ya Bebekler?

Bebeklerin de oyuna ihtiyacı oluyor, dünyayı tanımanın ilk adımı olan oyunları, henüz bebeklik çağında çocuklara armağan edebilirsiniz. Günümüzde birçok oyun parkı modeli ebeveynlere sunuluyor. Çocukların hem güvende hem de rahat olması için tasarlanan oyun parklarından alabilirsiniz. Özel tasarım bu ürünlerde dönence gibi, çocukların dikkatini çekecek oyuncaklar kullanabilirsiniz. Sesle, hareketle çocukların takip becerilerini geliştirecek, oyalanmalarını sağlayacak oyuncaklar, bebekler için eğlenceli anlar vadediyor.

Çocuklarla Evde Yapılacak Etkinlikler

  • Çocuklarla beraber evde spor yapabilirsiniz. Onların ilgisini çeken bir top oyunu veya pilates gibi etkinlikler gerçekleştirerek enerjinizi atabilirsiniz.
  • Dans etmek de çocuklarla evde keyifli vakit geçirme yolları arasında yer alıyor. Rastgele açacağınız bir şarkıda dans ederek doyasıya eğlenebilirsiniz.
  • Oyunların illa oyuncakla oynanması gerekmiyor, kutu oyunlarından seçerek ailece keyifli zaman geçirebilirsiniz.
  • Gölge oyunları, sıcak-soğuk, saklambaç gibi geleneksel oyunların hala eğlenceli olduğunu hatırlayabilirsiniz.
  • Beraber yemek yapmayı oyun haline getirebilirsiniz.
  • Oyun hamurları, köpük baloncuklar, boyalar her evi daha eğlenceli bir yere dönüştürmek için dolaplarda bekliyor.
  • Minderlerden ev yapmak ve çocuklara özel alan yaratmak hala çok popüler. Onlarla kampçılık yapabilir, çarşaflardan kurduğunuz çadırda, minderden yaptığınız evde, kamp hayatının oyununu deneyimleyebilirsiniz. Eğer bir bahçeniz varsa, gerçekten çadır kurmak da kulağa güzel bir fikir gibi geliyor.
  • Çocukluğunuzun oyunlarını çocuklarınıza öğretmeye ne dersiniz? Tetris, atari, bozuk para ile futbol oynama gibi nostaljik oyunları çocuklarınızla denemek düşündüğünüzden daha eğlenceli oluyor.
Haberi Paylaş :