Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Kahraman Bostan'da şenlik var

Kuzguncuklular, kalan tek yeşil alanlarını ''Kahraman Bostan''ı korumak için uğraşıyorlar... Bu kez de bostanda şenlik v...

Acıbadem'de sokak iftarına yogun ilgi

Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen mahalle iftarlarının üçüncüsü Acıbadem Mahallesi'nde gerçekleştirildi....

Üsküdar'da oturanların dikkatine

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.'nden yapılan açıklamaya göre Üsküdar'ın bazı mahalle ve sokaklarına 27 Nis...

Trafik kazası: 1 ölü, 1 yaralı

Üsküdar D-100 Karayolu üzerinde sabaha karşı kaza meydana geldi. Taksi içinde bulunan 2 arkadaştan biri olay......

Orgeneral Saygun'dan Kara'ya veda ziyareti...

30 Ağustos tarihi itibariyle emekliye ayrılacak olan 1.Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, Üsküdar Belediye Başkanı Mu...

Boğazın 42 metre altında kahvaltı

Üsküdar'daki Marmaray İstasyonu'ndan denizin altına inen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray çalışanlarıyla deniz...

Üsküdar Belediye'sinden Taşınmaz Satışı

Üsküdar Belediye Başkanlığı, ilçede yer alan 3 taşınmazın satışını kapalı teklif usulüyle yapacak....

Üsküdar'da Patlama

Üsküdar Ferah Mahallesinde bulunan öğrenci yurdu önünde patlayan ses bombası maddi hasara yol açtı. ...

Üsküdar İftar Sofralarında Komşuluk Perçinleniyor...

Üsküdar Belediyesi'nin Ramazan ayında geleneksel hale getirdiği Sokak İftarları komşulukları perçinliyor....

Üsküdar'da tüm engeller kalkıyor

Üsküdar Belediyesi Engelliler Merkezi, İstanbul'da engellilere hizmet veren Sivil Toplum Kuruluşları, kamu kurumlarındak...
 

21. Kâtibim Kültür ve Sanat Şenliği Başladı...

21. Kâtibim Kültür ve Sanat Şenliği Başladı...
Bu yıl 21'incisi düzenlenen Uluslararası Kâtibim Kültür ve Sanat Şenliği, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde başladı.
Tarih : 26 Eylül 2009, 13:00
Kategori : Üsküdar
Yazı Boyutu : 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu yıl 21'incisi düzenlenen Uluslararası Kâtibim Kültür ve Sanat Şenliği, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde başladı. Şenliğin ilk gününe Şenlik Yürüyüşü ile Yusuf Güney konseri damga vururken Üsküdar'da Klasik Sanatlar ve Fotoğraf Sergisi ile "Türk Sanat Mirasının Geleceğe Taşınmasında Karşılaşılan Problemler" konulu panel büyük beğeni topladı.

25-26-27 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Katibim Şenliği, Bağlarbaşı Parkı'ndan Bağlarbaşı Kültür Merkezi'ne kadar gerçekleştirilen şenlik yürüyüşü ile başladı. Şenlik yürüyüşüne, AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili İdris Güllüce, Kadıköy Kaymakamı ve Üsküdar Kaymakam Vekili Hasan Karahan, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, sanatçılar, sporcular, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Yürüyüşte ayrıca Macaristan, Polonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Moldovya ve Bosna-Hersek'den gelen halk oyunları ekipleri de yer alırken, Üsküdar Belediyesi Bando Takımının çaldığı şarkılar büyük beğeni topladı. Şenlik yürüyüşüne eşlik eden faytonlar, katip ve katibeler, palyaçolar yürüyüşü takip eden vatandaşlara unutulmaz anılar bıraktılar.

21. Uluslararası Kâtibim Kültür ve Sanat Şenliği Başladı...

Şenlikler kapsamında kültürel olarak düzenlenen ilk etkinlik Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Klasik Sanatlar ve Fotoğraf Sergisi'nin açılış kurdelesini Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'nın kestiği Klasik Sanatlar Sergisi'nde yüze yakın sanatçının eserleri sergilenirken, hat, tezhip, ebru, kat'ı sanatı, gümüş işçiliği ve minyatür sanatının en güzel örnekleri yer aldı. 3. Fotoğraf Yarışması'nda dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan 50 fotoğrafın yer aldığı sergi de sanatseverlerin ilgisine sunuldu. Sergiler şenlik sonuna kadar ziyarete açık olacak.

Sergi açılışının ardından "Türk Sanat Mirasının Geleceğe Taşınmasında Karşılaşılan Problemler" başlıklı bir panel düzenlendi. Başkanlığını Prof. Dr. Hüsrev Subaşı'nın yaptığı panele konuşmacı olarak Prof. Dr. Nusret Çam, Doç. Dr. Savaş Çevik ve Yrd. Doç. Dr. Aziz Doğanay katıldılar. Panelde; geleneksel Türk ve İslam sanatlarının kaybolmaya yüz tutmasının nedenleri, sanat, estetik ve İslam anlayışı, gerçek sanatı ve bu sanatları layıkıyla yerine getiren sanatçılarımızın dünyaya tanıtılması yolları, Klasik Türk Sanatlarına ilişken eserlerin sergilendiği yerlerin sunuma ve geleneklerimize uygun olup olmadığı, batı dünyasının hem ekonomik hem de sanatsal anlamda bize nazaran ileri olma nedenleri gibi birçok konu ele alındı. Panel sonunda Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara tarafından panele katılan konuşmacılara plaket armağan edildi.

Panelin ardından Katibim Şenlikleri'nin açılış töreni gerçekleştirildi. Törende bir konuşma yapan Ak Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili İdris Güllüce, kalbin abad edilişi kültür ve sanatın varlığı ile gerçekleştiğini ifade ederken, festivallerin kültür ve sanat ağırlıklı olmaması durumunda gerçekleştirilmesine izin vermediklerinin altını çizdi. Hükümet olarak kültür ve sanata, geleneksel değerlerimize ve bu değerlere sahip çıkılması hususuna büyük önem verdiklerini söyleyen Güllüce, Üsküdar'da gerçekleştirilen şenliğin içerik itibariyle diğer tüm belediyelere de örnek olması gerektiğini ifade etti.

İdris Güllüce'nin ardından sahneye çıkan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ise 1987 yılında başlayan ve Üsküdar'ın kültürel anlamda bir sembolü haline gelen Katibim Şenlikleri'ne yaptıkları katkılardan dolayı eski Belediye Başkanları Niyazi Yurtseven, Yılmaz Bayat ve Mehmet Çakır'a teşekkür ederek sözlerine başladı. 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'un ve Üsküdar'ın kültürel tanıtımına büyük katkı sağlayacak olması nedeniyle bu yılki şenlikte ağırlığın kültürel ve sanatsal etkinliklere verildiğini, eğlenceleri ise minimum seviyeye çektiklerini söyledi. Şenliğin uluslararası olması itibariyle halkları ve kültürleri kaynaştıran bir etkinlik olduğunun altını çizen MuMuMustafa Kara, etkinliğe katılmak için yurt dışından gelen halk oyunları ekiplerine teşekkür etti. Cumhuriyet öncesi ve sonrasında Üsküdar'a hizmet eden Necip Fazıl, Cemil Meriç, İsmail Dümbüllü gibi nice önemli şair ve sanatçıların çalışmaları ve eserlerine önem verdiklerini ifade eden Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, günümüzde ve bundan sonra Üsküdar'a hizmet vermekte olan tüm sanatçılara sahip çıkılmasının ve kendilerine mekanlar tahsis edilmesinin önemine değindi.

Etkinliğe katılamayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Tarım ve Köy İşleri Bakanı M. Mehdi Eker ile bazı Belediye Başkanları kutluma telgrafları gönderdiler.

Şenliğin ilk gününde protokol konuşmalarının ardından sahneye Polonya, Moldovya, Bosna-Hersek, Macaristan, Sırbistan, KKTC ve Türkiye'den ÜFTUD (Üsküdar Belediyesi Folklor ve Turizm Derneği) Halk Oyunları ekipleri çıktı. Ekiplerin kendi ülkelerinin kültürlerini içeren gösterileri Bağlarbaşı Kültür Merkezi'ni dolduran binlerce kişi tarafından büyük beğeni ile izlendi. Gecenin son etkinliği ise gençlerin büyük ilgisini uyandıran Yusuf Güney konseriydi. Şenliği takip etmek ve konseri dinlemek için Bağlarbaşı Kültür Merkezi'ne akın eden yedisinden yetmişine 5 bine yakın kişi Yusuf Güney'in şarkıları ile coşarken, popüler sanatçının sahne performansı izleyenleri adeta büyüledi. Yusuf Güney'in özellikle ÜFTUD ekibiyle birlikte gerçekleştirdiği kolbastı gösterisi ile roman havası oyunları büyük ilgi gördü. Yaklaşık 2 saat boyunca sahnede kalan Yusuf Güney, konser sonunda bu güzel etkinliği gerçekleştiren Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ile belediye çalışanlarına teşekkür etti.

21. Uluslararası Katibim Kültür ve Sanat Şenliği'nde 26 Eylül Cumartesi günü "Çengelköy'den Tuvale Yansıyan Üsküdar" konulu resim yarışması, Uluslararası Halk Oyunları gösterileri, Festival yarışmaları ödül törenleri, Radyo Alaturka Gecesi ve Hüner Coşkuner konseri yer alıyor. 21. Uluslararası Kâtibim Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında üç gün boyunca Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde Kitap Fuarı da yer alırken, çoğunlukla Üsküdar'ın tarihi ve kültürel içerikli kitaplar indirimli olarak kitapseverlerin beğenisine sunuluyor.


Üsküdar 34

Haberi Değerlendir :