Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Üsküdar'da Sünnet Şöleni Coşkusu

Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Sünnet Şöleni 20 Haziran 2009 Cumartesi günü Bağ...

Üsküdar'da elektrik kesintisi

Üsküdar'da 6 Şubat Pazar günü bazı semtlere elektrik verilemeyecek....

Boğaz Manzarasında İftara Davet...

Üsküdar Belediyesi, 1994 yılından bu yana gelenekselleştirdiği iftar yemeği ikramına Üsküdar İskeles...

Üsküdar'a Üç Katlı Deprem Parkı

Üsküdar Esentepe Mahallesi'ndeki 30 Dönümlük Araziye Üç Katlı deprem parkı yapılacak....

Cumhuriyetimizin 90. yılı Üsküdar coşkuy...

Cumhuriyetimizin 90. yılı Üsküdar Şemsipaşa Anıtı önünde düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı....

Kirazlıtepe'de 5 çocuk gözaltına alındı

Üsküdar Kirazlıtepe Mahallesi'nde 12-16 yaş arasındaki 5 çocuk gözaltına alındı....

Yeni Üsküdar Kaymakamı belli oldu

İçişleri Bakanlığı tarafından bir süredir boş bulunan Üsküdar Kaymakamlığına atama yapıldı....

Üsküdar Kas-Der tanışma kahvaltısı

Kısa adı Kas-Der olan Kastamonulular Dayanışma Derneği'nin Üsküdar Şubesi Aralık 2010 da kuruldu ve ...

AKP Binasına Saldırı

Üsküdar Esatpaşa Mahallesi İnönü Caddesi Üzerinde Bulunan AKP Ataşehir Teşkilat Molotof Kokteyli ...

Üsküdar'ın çehresi değişecek

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, yıllardır atıl durumda olan Çavuşdere arazisi için müjdeyi tw...
 

İsviçreli din adamları Kuzguncuk'ta

İsviçreli din adamları Kuzguncuk'ta
Üsküdar Kuzguncuk'taki kilisede dinler arası hoşgörünün somut bir örneği yaşandı.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
07 Aralık 2010, 15:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsviçreli din adamları Kuzguncuk'ta şaşırdı.

Kiliseyi gezmek için gelen İsviçreli din adamları, kilise görevlisine, ''Cami ve kilise yan yana, fakat Müslümanlarla aranız nasıl? Uyum sağlayabiliyor musunuz?'' diye sordu.

Kilise görevlisi ise buna karşılık, ''İşim çıktığı için geç geldim. Sizi gezdiren kişi Kuzguncuk Cami'nin imamı. Kilisenin tanıtımını imam yapıyor, siz karar verin artık aramız nasıl?'' karşılığını verdi. Bunun üzerine şaşkınlığını gizleyemeyen din adamları, imam ve kilise görevlisinden bu hoşgörünün nedenini öğrenmeye çalıştı.

Cami, kilise ve sinagogun yan yana olduğu Kuzguncuk, sadece mekansal yakınlıkla değil, yaşanan olaylarla da hoşgörünün adresi oluyor. Dünya'da 3 ibadethanenin yan yana olduğu ender yerlerden olan bu mekanın hoşgörü sembolü olduğu Kuzguncuk Cami İmamı Aydın Vatan'ın başından geçen bir olayla da tescillendi. Kuzguncuk'ta 20 yıldır camide görevli olarak çalıştığını söyleyen Aydın Vatan, burada farklı dinlere ve milletlere mensup insanların huzur ve barış içerisinde yaşadığını aktardı. Yurt dışından gelenlerin bu birlik ve beraberliği görünce şaşırdığını belirten Vatan, bunun somut örneğini geçtiğimiz aylarda İsviçreli Hristiyan bir grup din adamıyla yaşadıklarını ifade etti.

Misafirlerin cami ve kiliseyi yan yana görünce şaşırdıklarını ve kiliseyi de görmek istediklerini anlatan Aydın Vatan, ''Zile bastık, kilise görevlisi yoktu. Oğlu açtı. Ben de içeriye girdim ve kilisenin tarihi ve mimarisi hakkında bilgi verdim. Konuşmanın arasında kilisenin görevlisi Aram Safaryan geldi. Hemen misafirler, Aram'ın yanına giderek Müslümanlarla aranız nasıl? Anlaşa biliyor musunuz? diye sorular sormaya başladı. Aram da 'Caminin imamı sizleri almış getirmiş, kilisenin tarihçesini anlatıyor. Aramız nasıl olsun, siz görüyorsunuz. Siz karar verin nasıl' diye karşılık verdi. Din adamları bu sözler karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.'' dedi.

Türkiye'deki bu hoşgörünün iyi anlatılması gerektiğini belirten Aydın Vatan, dışarıdan gelenlerin ''Burada Hristiyanlar, Yahudiler bir arada yaşıyorlarmış.'' diye şaşırdığını aktardı. Farklı inançlara mensup insanların yüzyıllardan beri bu topraklarda birlik ve beraberlik içinde yaşadıklarını hatırlatan Vatan, Kuzguncuk'ta aynı apartman içerisinde Hristiyan, Yahudi ve Müslümanın bir arada kardeşçe barış içerisinde yaşadığını söyledi.

'AVRUPA GÖRSÜN! DÜRÜSTLÜK, DOSTLUK, AKRABALIK BUDUR'
Kilise görevlisi Aram Safaryan da, anlatılanların aynen doğru olduğunu aktararak, söylediği sözler karşısında din görevlilerinin şaşırdığını ifade etti. Yaşanan olayın Avrupa'ya gösterilmesi gerektiğini belirten Safaryan, ''Yurt dışına Avrupa'ya 'dürüstlük, dostluk, akrabalık budur' diye anlatmak gerekiyor. Yani hoşgörü dinlerin içerisindedir. Bir dinin imamı dese ki 'biz kiliseye girdik, Hristiyanlara gezdirdik' bütün dünya şaşırır. Ama artık şaşırmaktan ziyade anlamaya çalışmalılar.'' diye konuştu.

Türkiye'ye 13 yıl önce geldiğini aktaran Aram Safaryan, ilk geldiğinde cami imamı Aydın Vatan'ın kendisine çok yardımı olduğunu söyledi. Komşuları sayesinde sıkıntı çekmeden uyum sürecini atlattığını ifade eden Safaryan, ''Burada vatandaş oldum, çoluk çocuk okula gidiyorlar. Komşularımdan çok memnunum. Onların sayesinde ayakta kaldım. Dışarıdan gelenler çok şaşırıyorlar. Burada kilisede imam ya da kuzguncuktaki diğer insanlar kiliseyi gezdirebilirler. Burada kilise ve cami aynı yerdir. Bir gün bile kimse kapıyı çalıp sen 'Hristiyansın, Ermenisin' diye dışlamadı.'' ifadesini kullandı.


Samanyoluhaber


Haberi Paylaş :