Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Duvar Çöktü

Asfalt çalışması yapıldığı sırada silindir makinesinin altındaki dolgu toprağın kayması sonucu Üsküd...

'DERİN DEVLET'Lİ BOMBA

Üsküdar Salacak Sahili'ndeki Bir Büfenin Yanına Bırakılan İçinde Bomba Süsü Verilmiş Düzenek Bulunan...

'SPOT' denince MEPA

Üsküdar'daki MEPA Alışveriş Merkezi, defolu, vuruk, çürük çarık fakat ucuz olarak yanlış bir algı ol...

Avrasya Tüneli'nde çalışmalar başladı

İstanbul Boğazı'nın altından karayolu bağlantısını sağlayacak İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi (A...

Üsküdar Belediyesi Verimlilik Proje Yarı...

Üsküdar Belediyesi, 2014'ün proje bakımından en verimli 4 kamu kuruluşundan biri olarak seçildi....

Bozuk kapıya sinirlendi kurşun yağdırdı

Üsküdar'da yaşadığı apartmanın otopark kapısının bozulmasına sinirlenen Necati Yüksel, kapıyı tamir ...

Üsküdar Geleneksel Bayramlaşma Merasimi

Üsküdar Belediyesi'nin her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği bayramlaşma merasimi bu yıl bayram...

Kuyumcu Soyguncuyu Vurdu

Üsküdar İcadiye Mahallesi'ndeki bir kuyumcuyu soymak isteyen 2 soyguncu ile dükkan sahibi arasında ç...

Çamlıca Camii'nin hafriyat çalışmaları b...

Caminin inşa edileceği alandan, 4-5 ayda 50 bin kamyon hafriyat çıkarılması öngörülüyor....

Selimiye Kışlası Portakal Bahçesine Dönd...

Aydın'dan İstanbul'a gelen 20 ton portakal yüklü kamyon Üsküdar'daki Selimiye Kışlası önünde virajı ...
 

Başkan Türkmen Ermeniler'in Doğuş Bayramı'na katıldı

Başkan Türkmen Ermeniler'in Doğuş Bayramı'na katıldı
Ermeni Cemaati'nin Hz. İsa'nın doğum gününü kutladıkları törene katılan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, dostluk ve kardeşlik mesajları verdi.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
08 Ocak 2015, 16:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üsküdar'da yaşayan Ermeni Cemaati, her sene 6 Ocak'ta kutlanan Hz. İsa'nın doğum günü (Surp Zınunt) için Surp Haç Kilisesi'nde tören düzenledi.

Kilisenin Baş Rahibi Sahag Maşalyan'ın yönettiği ayinde Hz. İsa'nın doğuşunu anlatan ilahiler okundu. Baş Rahip Maşalyan'ın Hz. İsa'nın hayatıyla ilgili verdiği vaaz ve sembolik vaftiz töreniyle ayin son buldu.

Yaklaşık 400 Ermeni Cemaati mensubunun katıldığı etkinlikte ayinler sonrası bayram kutlaması yemeğine geçildi. Konuklara; zeytinyağlı dolma, şakşuka, nohut pilav ve salata ikramı yapıldı.

Üsküdar'da yaşayan Ermeni Cemaati, her sene 6 Ocak'ta kutlanan Hz. İsa'nın doğum günü (Surp Zınunt) için Surp Haç Kilisesi'nde tören düzenledi.

Yemeklerin yenilmesinden sonra Ermeni Cemaati'ne hitap eden Başkan Hilmi Türkmen, nazik davetleri için Cemaat'e teşekkür etti. Başkan Türkmen, Hazreti İsa'nın doğumunun 2014. yıl dolayısıyla 'Doğuş Bayramı' törenine katılmaktan ötürü duyduğu mutluluğu dile getirerek ''Hepimiz inanıyoruz. Kimimiz Musevi, kimimiz Hıristiyan, kimimiz Müslüman'ız ancak, hepimiz ''bir olan Allah'a'' inanıyoruz. O'nun peygamberlerine, Peygamberleri vasıtasıyla bize gönderdiği kitaplarına, mesajlarına, kurtuluş reçetelerine inanıyoruz. Bu inançla asırlardır, Bizlere rehberlik eden peygamberlerimizi her vesileyle, özellikle de doğum yıl dönümlerinde hatırlıyor, hatırlatıyor; Hatıralarını yaşıyor, yaşatıyor, yâd ediyoruz'' dedi.

Hilmi Türkmen Müslümanlar olarak Hz. Muhammed'in 1443. Doğum Yıl dönümünü geçen Cuma günü 'Mevlit Kandili' olarak kutladıklarını söyledi

Başkan Hilmi Türkmen Müslümanlar olarak Hz. Muhammed'in 1443. Doğum Yıl dönümünü geçen Cuma günü 'Mevlit Kandili' olarak kutladıklarına vurgu yaparak ''Bugün de Hıristiyan dostlarımızla, sizlerle birlikte Hz. İsa'nın doğum gününü kutluyoruz. Hakeza, Musevi vatandaşlarımızın da kutsal törenlerine, Bayram ve sair özel günlerine iştirak ediyoruz. Bundan sonra da iştirak edeceğiz'' dedi.

Başkan Türkmen Ermeniler'in Doğuş Bayramı'na katıldı

Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşları olarak Üsküdar'da da birlikte yaşadıklarına vurgu yapan Başkan Türkmen ''Bizler sizinle komşuyuz, hemşehriyiz, arkadaşız. Bu topraklarda kadim bir tarihimiz, Ortak bir mazimiz, ortak bir geleceğimiz var. Üsküdar ki, tüm inançların ve etnik kimliklerin bir arada ve huzur içerisinde yaşadığı bir vahdet şehridir. Türk'ü, Ermeni'si, Rum'u; Müslüman'ı, Musevi'si, Hıristiyan'ı, herkesin ve kesimin karşılıklı saygı ve muhabbetle bir arada yaşadığı, bir arada yaşamaktan keyif aldığı bir şehirdir. Kısaca Üsküdar, camilerin, kiliselerin ve havraların, yüzyıllardır sırt sırta, yan yana hayat bulduğu maneviyat şehri, barış ve huzur şehridir. Bayramlar, kandiller, yortular, sünnetler, vaftizler her zaman, birlikteliğimizin, komşuluğumuzun ve dostluğumuzun pekişmesine vesile olmuş ve olmaktadır'' diye konuştu.

Konuşmalar sonrası Baş Rahip Maşalyan'ın şükür duasıyla tören sona erdi.


Üsküdar 34

Haberi Paylaş :