Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Buzlanan ara sokaklar kazalara neden old...

Üsküdar'da, buzlu yolda mahsur kalan otomobillere itfaiyeden 'sulu' kurtarma operasyonu...

Madde Bağımlılığı ile Anlamlı Mücadele

Üsküdar Belediyesi bünyesinde bulunan Üsküdar Gençlik Merkezi madde bağımlılığı konusunda gençleri b...

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'e...

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, kendisini kutlamak için heyetler halinde gelen konuklarını m...

Üsküdar Belediyesi'nde Kış hazırlıkları ...

Üsküdar Belediyesi kış hazırlıkları kapsamında kar yağışı sonrası buzlanma ve don olaylarına karşı h...

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Üsküdar'da A...

Türkiye Cumhuriyeti'nin 27'nci Başbakanı merhum Necmettin Erbakan'ın ölümünün ikinci yılı dolayısıyl...

Üsküdarlı çocuklardan rekor denemesi

Üsküdar Belediyesi'nin öncülüğünde ve Dünya Çocuk Rekorları Denemesi kapsamında 2000 çocukla ''Aynı ...

Çamlıca'da Camii Projesine 47 Başvuru

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Katibim Festivali'nin başlaması nedeniyle bir açıklama yaptı....

Hizmet standartlarının artırılması için ...

İstanbul'daki ilçe belediyeleri arasında Türk Standartları Enstitüsü'nden alınan ilk ''TS ISO 10002 ...

Farketmedi

Üsküdar'da, bir kuyumcudan 'kaldırımcılık' yöntemiyle 2 adet bilezik çalan iki kadın, kuyumcu tarafı...

Üsküdar'da çarşamba seminerleri

Üsküdar Belediyesi tarafından her Çarşamba günü geleneksel olarak düzenlenen seminerler devam ediyor...
 

'SPOT' denince MEPA

'SPOT' denince MEPA
Üsküdar'daki MEPA Alışveriş Merkezi, defolu, vuruk, çürük çarık fakat ucuz olarak yanlış bir algı oluşan spot piyasasına yeni bir konsept getiriyor.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
30 Nisan 2009, 20:49
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Binlerce markalı ürünün bir arada olduğu MEPA’da, hem markaları, hem kaliteyi, hem de ucuzluğun dip noktasını bulabilmek mümkün.

Eskiden spotçular vardı… Yüksek enflasyon ve faizlerin sağladığı ortam dolayısıyla toptan alışveriş yapan spotçular, oluşturdukları spot borsasından paralar kazanırdı. Enflasyonist dönem sona erdikten sonra, bu tip spotçuluk sona erdi. Fakat, ara dönemde ise spot kavramı farklı bir boyuta taşındı. Maalesef bu dönem spot ürünlerinin defolu, sağı solu vuruk, küçük kusurları olan, bu sebeple ucuz olan bir algıya dönüşmesine yol açtı.

Üsküdar’daki MEPA Alışveriş Merkezleri işte bu ara dönemin getirdiği spot kavramını tamamen değiştirerek, “Nihai Tüketiciye en kaliteli, en güvenli ve en ucuz ürünün ulaştırılması” olarak yeni bir dönemi başlatıyor.

Yıllarca Menzil Pazarlama olarak spotçuluk piyasası içinde bulunan, daha sonra perakendeciliğe yönelen MEPA Alışveriş Merkezleri, son dönemde “Kötü malı herkes ucuza verir, önemli olan kaliteliyi ucuza vermektir” diyerek, müşterilere piyasanın en dip fiyatında ürünler sunmayı ilke edinmeyi kararlaştırdı.

MEPA Alışveriş Merkezleri Genel Müdürü Seyit Çalı, “Perakende sektöründeki müşteri kitlesi çok farklı. Genelde çok dar gelirli, senetle alışveriş yapan, borcunu da zamanında ödeme kabiliyeti olmayan müşteriler. Biz, yeni spotçuluk konseptimizde yine nihai tüketiciye hitap ediyoruz. Yine kredi kartıyla uzun vadeli taksitler yapabiliyoruz. Ama, müşterilerin piyasada yüzlerce mağaza dolaşarak ancak bulabilecekleri, 5-6 bin kalem malı, mağazamızda kendilerine sunarak, çok önemli bir hizmet gerçekleştirmiş oluyoruz. Spotçuluğa getirdiğimiz bu yeni solukla marka olmak istiyoruz.

Spotçuluk geçmişimiz dolayısıyla müşterilere en ucuz malı nasıl sunabileceğimizin altyapısını çok iyi hazırlıyoruz. Bizim sunduğumuz ürünler markalı ürünlerdir. Kesinlikle hiçbir tarafında defosu yoktur. Aynı zamanda müşterilerimiz bu ürünü satın aldıkları andan itibaren, kendilerine ambalajıyla, açılmamış şekilde, faturasıyla birlikte teslim edilir” diyor.

Mağazalarının binlerce spot ürününün bir arada bulunduğu ender mağazalardan olduğunu, İstanbul’da bu konseptte satış gerçekleştiren mağaza bulunmadığını kaydeden Çalı, “Birkaç nokta var. Ama, onların sundukları avantajlar bizim sunduklarımız gibi çok seçenekli değil.

Biz beyaz eşyadan züccaciyeye, mobilyadan her türlü ev gerecine, mutfak eşyalarına kadar binlerce ürünü bir arada sunabileceğimiz bir konsept hazırladık. Müşteri, hem yüzlerce marka içinden marka beğeniyor, hem de bu markayı piyasada bulması mümkün olmayacağı bir fiyata temin edebiliyor. Bu da spotu, kaliteyi ve ucuzluğu birleştiren MEPA’nın farkı” diye konuşuyor.

Spot kavramının şu andaki algısının değiştirilmesi gerektiğini belirten Çalı, “Biz kötü mal diyoruz, ama, kalitesiz malı ucuza herkes verir. Defoludur, vuruktur, kusurludur, arızalıdır. Ama, önemli olan hem markalı, hem kaliteli malı ucuza vererek nihai tüketicinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmektir” açıklamasını yapıyor.

MEPA Alışveriş merkezini teferruatlıca dolaştık. Gerçekten yüzlerce ürün bir arada… Beyaz eşyalar, elektronik eşyalar, mobilya, zücaciye… Türlü türlü ev gereçleri… Gördüğümüz fiyatlar ise gerçekten cazibeliydi. MEPA Yetkilileri, bu ürünlerin piyasada daha ucuzunu bulabilmenin imkanı olmadığını söylüyorlar. 

Kaynak: Haber7

Haberi Paylaş :