Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Üsküdarlılar geleneksel bayramlaşma mera...

Üsküdar'da her yıl geleneksel olarak düzenlenen bayramlaşma merasimi Kurban Bayramı dolayısıyla Üskü...

Üsküdar'da eğitimli temizlik ordusu göre...

Üsküdar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlediği pr...

Seçim görevlilerinin ödemeleri başlıyor

Üsküdar Seçim Kurulu Başkanlığı, 12 Haziran Genel Seçimleri'nde görev alan kişilere yapılacak ödemel...

Murat Boz, 10 Bin Üsküdarlı Genci Coştur...

18-23 Mayıs Gençlik Haftası Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen gençlik festivaliyle coşkuyla k...

Eroğlu Üsküdar Belediyesi Gençlik Merkez...

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun İstanbul temasları kapsamında, Üsküdar Belediyesi Gençlik Merkezi'ni...

Harem Otogarı'nda Eylem

Üsküdar Harem Otogarı'ndaki yazıhane sahipleri eylem yaptı....

Acil Yardım Konvoyu deprem bölgesine ula...

Üsküdar Belediyesi tarafından Van'da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem sonrasında yola çıkan y...

İstanbul Boğazı'nın Temizliği Üsküdar'da...

''Denizimiz Temiz'' kampanyası dahilinde Üsküdar sahilinde denizde çöp toplama ve temizlik kampanyas...

Berberlere Zorunlu Pazar Tatili

Üsküdar Belediyesi, İstanbul Erkek Berberleri Odası'nın talebi ile Pazar günü 'berberlerin kapatılma...

'DERİN DEVLET'Lİ BOMBA

Üsküdar Salacak Sahili'ndeki Bir Büfenin Yanına Bırakılan İçinde Bomba Süsü Verilmiş Düzenek Bulunan...
 

Üsküdar'da Ramazan'ın ilk iftarı

Üsküdar'da Ramazan'ın ilk iftarı
Üsküdar'da Ramazan'ın ilk iftarı Başkan Mustafa Kara'nın elinden dağıtılan yemeklerle yapıldı.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
12 Ağustos 2010, 09:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1994 yılında Türkiye'de ilk kez Ramazan çadırı geleneğini başlatan Üsküdar Belediyesi, son 5 yıldır olduğu gibi bu yıl da Ramazan'ı eşsiz boğaz manzarasına sahip iskelede açtı.

3 bin kişi kapasiteli ve özel hazırlanmış iskeledeki Ramazan sofrasına bu yıl da vatandaşlar tarafından büyük ilgi gösterildi. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'nın konuşmasını müteakip Ramazan ayının ilk iftarı İstanbul Milletvekili İdris Güllüce, Belediye Başkan Yardımcıları ile hayırseverlerin de katılımıyla iskeledeki Ramazan Sofrası'nda açıldı.

Eşsiz boğaz manzarası eşliğinde Üsküdar'da Ramazan vakti...
Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara iftar öncesi Ramazan sofrasındaki tüm masaları tek tek dolaşarak vatandaşlarla ilgilenirken ilk iftar yemeğini de İstanbul Milletvekili İdris Güllüce ile birlikte kendisi dağıttı.


Her gün 20 bin kişinin iftar sofralarından yararlandığı Üsküdar'da Bağlarbaşı Kültür Merkezi'ndeki kültürel etkinlikler de büyük ilgi topluyor. Bağlarbaşı Kültür Merkezi'ndeki etkinlikler, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'nın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Mustafa Kara konuşmasında şunları söyledi:

''Başı rahmet, ortası bereket, sonu bağışlanma olan Ramazan ayına çok şükür yeniden kavuştuk. Ramazan'ın ilk iftarını iskelemizde tüm Üsküdarlılarla birlikte açmanın mutluluğu içerisindeyim. Üsküdar sadece sahip olduğu kültür ve tarih ile değil aynı zamanda bünyesinden çıkarmış olduğu milletvekili, bakan ve hatta başbakanları ile de ünlüdür. Üsküdar, Aziz Mahmut Hüdayi ve Şeyh Devati gibi birçok manevi büyükleriyle tanınan bir ilçedir. Üsküdar, 110 camisiyle ve hatta İlahiyat Fakültesiyle buraya gelen birçok şahsiyete manevi bir şemsiye oluyor. Üsküdar, 1994 yılında başlattığı çadır geleneğiyle tüm Türkiye'yi tanıştırdı. Bugün vapur iskelesinde bu geleneği devam ettiriyoruz. Bu sene 1500 kişilik sokak iftarları yapacağız. Her gün 20 bin kişiye yemek veriyoruz. Sadece Üsküdar'da değil, Kırım'da da Ramazan sofraları oluşturuyoruz. Selimiye'deki Aşevimizde en son imkanlarla yeni bir mutfak kurduk. Bu mutfak sürekli olarak Üsküdarlılara hizmet edecek. Kültürel hizmetler anlamında da önemli çalışmalara imza attık. Bağlarbaşı Kültür Merkezi'ni artık kendi bünyemize kattık. Artık buradan tüm Üsküdarlılar kültürel anlamda faydalanacak. Kendi bünyemizde hizmet veren Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde ilk olarak bu Ramazan ayında orta oyunu ile başlayıp sohbetlerle, ilahilerle, Klasik Türk Müzikleriyle eski Üsküdar ve İstanbul gecelerini yaşayacağız. Ancak bu geceler siz değerli misafirlerimizin katılımıyla daha da değer kazanır. Üsküdar bir tarih ve kültür kentidir. Tarihi özelliklerimizi koruyarak Ramazan ayında yeni güzelliklere imza atacağız. Ramazanınız mübarek olsun, geceleriniz güzel olsun.''

Ramazanın ilk gecesinde Cengiz Küçükayvaz Tiyatrosu, gerçekleştirdiği oyunlarla Bağlarbaşı Kültür Merkezi bahçesini tamamen dolduran yaklaşık 2.000 Üsküdarlıya eşsiz bir gece yaşattı. Cengiz Küçükayvaz Tiyatrosu'nun gerçekleştirdiği oyunların ardından sahne alan Emre Ermiş, tasavvuf müziğinin en beğenilen eserlerini seslendirirken gecede en büyük ilgiyi Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu'nun Ramazan tadında sohbeti topladı. Program öncesi Üsküdar Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Ekmen, Nihat Hatipoğlu'na bir plaket armağan etti.

Üsküdar Belediyesi, bu yılki iftar yemeklerini başta Üsküdar iskele meydanı olmak üzere 9 ayrı noktada verirken, her gün toplam 20 bin kişi çorba, Üsküdar'ın meşhur etli ve nohutlu pilavı, tulumba tatlısı ve ayrandan oluşan menüden faydalanacak. Ramazan süresince 600 bin kişi Ramazan'ın bereketinden faydalanacak. Bu arada Üsküdar Belediyesi tarafından özellikle engelli vatandaşlar ile yaşlı ve hasta vatandaşlara özel olarak hazırlanan menüler evlerine tek tek servis yapılıyor.


Üsküdar 34


Haberi Paylaş :