Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Üsküdar DTP binasına saldırı

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Üsküdar İlçe binası kimliği belirsiz kişiler tarafından gece saatler...

Üsküdar İmar Planı Askıya Çıktı

Üsküdar Boğaz Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Koruma Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı çıktı!...

Marmaray 2011 'e Kadar Tamamlanacak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Yaklaşık 13.5 Kilometre Olan Marmaray'ı 2011 Yılına Kadar Tamamlam...

Üsküdar'da Doğalgaz patladı

Üsküdar'da bir evin doğalgaz tesisatında meydana gelen patlamada 3 kişi hafif yaralandı....

'SPOT' denince MEPA

Üsküdar'daki MEPA Alışveriş Merkezi, defolu, vuruk, çürük çarık fakat ucuz olarak yanlış bir algı ol...

''Çalışan Gazeteciler Günü'' Üsküdar'da ...

Üsküdar Belediyesi, ''10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü''nde ulusal ve yerel medyada görev yapan gaze...

Uçurtma zamanı geldi...

Bahar yüzünü gösterdi, uçurtmaların gökyüzünü süsleme zamanı da geldi....

Belediye hizmette sınır tanımıyor.

Üsküdar Belediyesi hizmette sınır tanımıyor. Bayramda mezarlıklara giden vatandaşlara servis imkanı ...

Üsküdar'da profesöre silahlı saldırı

Üsküdar'daki Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesinde görevli Prof. Dr. Mehmet Erkan Özcan, uğradı...

Üsküdar Mustafa Ceceli ile coşacak

18-29 Mayıs Gençlik Haftası nedeniyle Üsküdar Belediyesi, ünlü pop müziği sanatçısı Mustafa Ceceli i...
 

Üsküdar'ın HSYK adayı Polat'ın belalısı çıktı

Üsküdar'ın HSYK adayı Polat'ın belalısı çıktı
HSYK'ya aday olan ve 2 şüpheliyi internet üzerinden takip edip yakalatan o savcı, Kurtlar Vadisi'nden Polat ve Memati'ye niçin kafayı taktı? Savcı Yüce bu iki isme neden müsamaha göstermedi?
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
13 Ekim 2010, 13:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HSYK'ya aday olan ve 2 şüpheliyi internet üzerinden takip edip yakalatan o savcı, Kurtlar Vadisi'nden Polat ve Memati'ye niçin kafayı taktı? Savcı Yüce bu iki isme neden müsamaha göstermedi?

İncelediği kaçakçılık dosyalarında, bir yılda 963 trilyon lira ceza keserek rekor kıran Üsküdar Cumhuriyet Savcısı Ersoy Yüce, HSYK üyeliğine adaylığını açıkladı. Memati ve Polat isimlerinin çocuklara verilemeyeceğine, bunların çocukları ileride zor durumda bırakacağına dair mütalaası ile hatırlanan Yüce, 6 yıldır bulunamayan 2 şüpheliyi, internette bulup, dava açmıştı.

2007'de değiştirilen Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nun ardından yargıda zaman kaybının ve para cezası kesmenin önüne geçildi. 31 Mart 2007'de yürürlüğe giren kanun, para cezası vermeyi kolaylaştırdı. Alınan bilgilere göre yeni kanun sayesinde, yıllardır süren ve zamanaşımına uğramak üzere olan çok sayıda dosya sonuca bağlandı. Bunun en çarpıcı örneklerinden birisi Üsküdar'da yaşandı. TSE Üsküdar Şubesi tarafından, 2004'te onlarca firmaya sahte uygunluk ve yeterlilik belgesi verildiği tespit edildi. Sahte belgelerle çoğu elektronik eşya olan değeri 100 milyon YTL'nin üzerinde malın yurda sokulduğu ortaya çıkarıldı. Bunun üzerine TSE Üsküdar Şubesi çalışanları Mustafa A., Halit Ö. ve Abdullah O. ile aldıkları sahte yeterlilik ve uygunluk belgeleri ile mal ithal eden firma sahipleri hakkında Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Dört yıldır sonuçlanmayan davada 335 sanığın ifadesi dahi alınamadı. Dava kapsamında yapılan yazışmalar 46 klasöre ulaştı.

Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı, Kaçakçılıkla Mücadele Yasası'nın yürürlüğe girmesi ile farklı bir uygulamaya gitti. Başsavcı tarafından görevlendirilen Savcı Ersoy Yüce, yıllardır çözülemeyen dosyaları tek tek incelemeye aldı. Ersoy Yüce, dosyaları yeni yasa hükümlerini uygulayarak sonuçlandırmaya başladı. Yüce, zamanaşımına uğramasına 8 ay kalan TSE davasının dosyalarını inceleyerek 2 ay içerisinde sonuca bağladı. Savcı, aldıkları sahte yeterlilik belgesi ile mal ithal eden firma sahiplerine 58 milyon YTL'lik ceza kesti. Kısa sürede sonuçlanan dosyadan hem Hazine'ye kaynak sağlandı hem de yargı yoğun bir evrak ve dava trafiğinden kurtarılmış oldu. Sahte belge veren TSE çalışanları ve bu belgelerle mal ithal eden firma yetkilileri hakkında sahtecilik davası ise devam ediyor.

Ersoy Yüce Kimdir?
1969 yılında Ağrılı memur bir baba ile Rizeli memur bir annenin 1.çocugu olarak Diyadin'de dünyaya geldi. İlk ögrenimimi Ağrı'da, liseyi ise Gemlik Lisesi'nde 1986 yılında tamamladı. 1988 yılında Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi'nin sınıf öğretmenligi bölümünden, 1988 yılında girmiş olduğu Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden ise 1992 yılında mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Barosu'na kayıt olup kısa bir süre avukatlık yaptı. 1993 yılında girdiği Marmara Üniversitesi'nde 1995 yılında Kamu Hukuku alanında verdiği ''Olağanüstü Rejimler ve Basın Özgürlüğü'' konulu master tezi ile Yüksek Lisans yaptı. 1994 yılında İstanbul Hakim adayı olarak girdiği mesleğe sırası ile Kastamonu - Taşköprü, Van - Özalp ve Sakarya - Kocaali Cumhuriyet Savcısı olarak devam etti. Halen Üsküdar Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapmaktadır. Baskıda olan Üsküdar Cumhuriyet Savcısı Doğan Gedik ile birlikte hazırlamış olduğu ''Mülkiyetin Kamuya Geçirilmesi'' isimli kitabı bulunmaktadır. Evli, 2 çocuk sahibi olup, İngilizce bilmektedir.


Cafe Siyaset


Haberi Paylaş :