Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Küçüksu Camii ve Kültür Merkezi açıldı

Küçüksu Hoca Mahmut Bayram Camii ve Kültür Merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı....

Hacıosmanoğlu'ndan Başkan Hilmi Türkmen'...

Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Karadenizlilerin yoğun olarak yaşadığı Kirazlıtepe...

Eşini öldüren zanlı tutuklandı

Üsküdar'da, 4 çocuk annesi 43 yaşındaki eşi Arzu Odabaş'ı kurşun yağmuruna tutarak öldüren Mustafa O...

Üsküdar'da mühimmat araması

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde Vaniköy sahilinde balık tutan bir vatandaşın oltasına el bombası takıl...

250 yıllık İhsaniye 'Salacak' oldu

Üsküdar'ın 54 mahallesinden 3'ünün Ataşehir'e bağlanması, bazılarının birleştirilip 33'e düşürülmesi...

Üsküdar SGK misafirhanesi özelleştiriliy...

SGK Üsküdar Eğitim ve Sosyal Tesisleri SGK Yönetim Kurulu Tarafından alınan Satış Kararının Tepkiler...

Üsküdar Kent Konseyi'nin yeni başkanı Gü...

Üsküdar Kent Konseyi 7. Olağan Genel Kurulu Altunizade Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi....

Üsküdar'da ''Kentsel Dönüşüm'' başlıyor

Üsküdar Belediyesi, ilçedeki kentsel dönüşüme belediye binasını yıkarak başlayacak....

İlan Asma Tutanağı

Üsküdar Belediyesi'nden ilan asma tutanağı encümen kararı ile ilgili olarak internet sitesinden açık...

Cami Gezileri Sona Erdi...

Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen ''Cami Gezileri'' Ramazan ayının bitimi ile birlikte sona e...
 

Üsküdar'ın HSYK adayı Polat'ın belalısı çıktı

Üsküdar'ın HSYK adayı Polat'ın belalısı çıktı
HSYK'ya aday olan ve 2 şüpheliyi internet üzerinden takip edip yakalatan o savcı, Kurtlar Vadisi'nden Polat ve Memati'ye niçin kafayı taktı? Savcı Yüce bu iki isme neden müsamaha göstermedi?
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
13 Ekim 2010, 13:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HSYK'ya aday olan ve 2 şüpheliyi internet üzerinden takip edip yakalatan o savcı, Kurtlar Vadisi'nden Polat ve Memati'ye niçin kafayı taktı? Savcı Yüce bu iki isme neden müsamaha göstermedi?

İncelediği kaçakçılık dosyalarında, bir yılda 963 trilyon lira ceza keserek rekor kıran Üsküdar Cumhuriyet Savcısı Ersoy Yüce, HSYK üyeliğine adaylığını açıkladı. Memati ve Polat isimlerinin çocuklara verilemeyeceğine, bunların çocukları ileride zor durumda bırakacağına dair mütalaası ile hatırlanan Yüce, 6 yıldır bulunamayan 2 şüpheliyi, internette bulup, dava açmıştı.

2007'de değiştirilen Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nun ardından yargıda zaman kaybının ve para cezası kesmenin önüne geçildi. 31 Mart 2007'de yürürlüğe giren kanun, para cezası vermeyi kolaylaştırdı. Alınan bilgilere göre yeni kanun sayesinde, yıllardır süren ve zamanaşımına uğramak üzere olan çok sayıda dosya sonuca bağlandı. Bunun en çarpıcı örneklerinden birisi Üsküdar'da yaşandı. TSE Üsküdar Şubesi tarafından, 2004'te onlarca firmaya sahte uygunluk ve yeterlilik belgesi verildiği tespit edildi. Sahte belgelerle çoğu elektronik eşya olan değeri 100 milyon YTL'nin üzerinde malın yurda sokulduğu ortaya çıkarıldı. Bunun üzerine TSE Üsküdar Şubesi çalışanları Mustafa A., Halit Ö. ve Abdullah O. ile aldıkları sahte yeterlilik ve uygunluk belgeleri ile mal ithal eden firma sahipleri hakkında Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Dört yıldır sonuçlanmayan davada 335 sanığın ifadesi dahi alınamadı. Dava kapsamında yapılan yazışmalar 46 klasöre ulaştı.

Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı, Kaçakçılıkla Mücadele Yasası'nın yürürlüğe girmesi ile farklı bir uygulamaya gitti. Başsavcı tarafından görevlendirilen Savcı Ersoy Yüce, yıllardır çözülemeyen dosyaları tek tek incelemeye aldı. Ersoy Yüce, dosyaları yeni yasa hükümlerini uygulayarak sonuçlandırmaya başladı. Yüce, zamanaşımına uğramasına 8 ay kalan TSE davasının dosyalarını inceleyerek 2 ay içerisinde sonuca bağladı. Savcı, aldıkları sahte yeterlilik belgesi ile mal ithal eden firma sahiplerine 58 milyon YTL'lik ceza kesti. Kısa sürede sonuçlanan dosyadan hem Hazine'ye kaynak sağlandı hem de yargı yoğun bir evrak ve dava trafiğinden kurtarılmış oldu. Sahte belge veren TSE çalışanları ve bu belgelerle mal ithal eden firma yetkilileri hakkında sahtecilik davası ise devam ediyor.

Ersoy Yüce Kimdir?
1969 yılında Ağrılı memur bir baba ile Rizeli memur bir annenin 1.çocugu olarak Diyadin'de dünyaya geldi. İlk ögrenimimi Ağrı'da, liseyi ise Gemlik Lisesi'nde 1986 yılında tamamladı. 1988 yılında Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi'nin sınıf öğretmenligi bölümünden, 1988 yılında girmiş olduğu Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden ise 1992 yılında mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Barosu'na kayıt olup kısa bir süre avukatlık yaptı. 1993 yılında girdiği Marmara Üniversitesi'nde 1995 yılında Kamu Hukuku alanında verdiği ''Olağanüstü Rejimler ve Basın Özgürlüğü'' konulu master tezi ile Yüksek Lisans yaptı. 1994 yılında İstanbul Hakim adayı olarak girdiği mesleğe sırası ile Kastamonu - Taşköprü, Van - Özalp ve Sakarya - Kocaali Cumhuriyet Savcısı olarak devam etti. Halen Üsküdar Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapmaktadır. Baskıda olan Üsküdar Cumhuriyet Savcısı Doğan Gedik ile birlikte hazırlamış olduğu ''Mülkiyetin Kamuya Geçirilmesi'' isimli kitabı bulunmaktadır. Evli, 2 çocuk sahibi olup, İngilizce bilmektedir.


Cafe Siyaset


Haberi Paylaş :