Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Üsküdar'da Elektrik Kesintisi

Üsküdar'da trafo merkezlerinde yapılacak çalışmalar nedeniyle elektrik kesintisi uygulanacak....

Hamdullah Paşa yalısı hakimevi oldu

Çengelköy'de bulunan Hamdullah Paşa yalısı hâkimevi olarak kullanılacak...

Üsküdar Belediyesi, Çocuklara Sahip Çıkt...

Üsküdar Belediyesi, Roman Vatandaşların Yaşadığı Selamsız Mahallesi'ndeki Çocukları Topluma Kazandır...

Şehit Aileleri ve Gazileri İftar Yemeği....

"19 Eylül Gaziler Günü" dolayısıyla Üsküdar Kaymakamlığı ile Üsküdar Belediye Başkanlığı tarafından ...

Kadir Topbaş, Üsküdar Belediyesi'ni Ziya...

İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Kadir Topbaş, istanbul'daki belediyeleri ziyaret etmeye devam e...

Üsküdar'ı sel aldı

İstanbul'da beklenen sağanak yağmur etkisini gösterirken, yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar ...

Üsküdar Belediyesi kendini yeniledi.

Üsküdar Belediyesi vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek için bazı birimleri ana binada biraraya g...

Polis işkence haberlerini yalanladı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, basında yer alan işkence ve kötü muameleye ilişkin haberlerin gerçeği ya...

Gaspçı, lokantada yakayı ele verdi

Üsküdar'da düzenlenen operasyonda, bıçak zoru ile bir vatandaşın cep telefonunu gasbettiği öne sürül...

Mustafa Kara Hyde Park yapacak

Londra'nın dünyaca ünlü simge doğal simgesi Hyde Park'ın bir benzeri belki de daha iyisini İstanbul'...
 

Rize Kültür, Turizm, Derneği kongresi yapıldı

Rize Kültür, Turizm, Derneği kongresi yapıldı
Rize Kültür, Turizm, Tanıtım Derneği'nin olağan kongresi, Üsküdar'da Katibim Restaurant'ta yapıldı.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
29 Aralık 2010, 11:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rize Kültür, Turizm, Tanıtım Derneği'nin olağan kongresi, Üsküdar'da Katibim Restaurant'ta yapıldı. Gündemin okunması, açılış ve yoklama, İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra, divan başkanlığına Hasan Ekşi, katip üyeliklere M. Gültekin Taşpınar ve Şerif Terzi seçildiler. Aynı zamanda KASTOB başkanı da olan Hasan Ekşi ilk sözü alarak ''Derneklerin misyonu ve gücü bir yere kadardır. Daha sonra federasyon ve konfederasyonlar devreye girmelidir, onlar kurulmalıdır. Bu dernek RİDEF'in (Rize Dernekler Federasyonu) kurucu derneğidir. Derneğimiz önemli işler yapmıştır, bundan sonra da yapmaya devam edecektir. Üyesi olmaktan gurur duyuyorum. Kongremiz hayırlı olsun'' dedi.

Daha sonra yönetim kurulu üye sayısıyla ilgili tüzük değişikliği oya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi. Mevcut başkan Azmi Delibalta'nın başkanlığındaki listeye rakip çıkmadı. Bunun üzerine yapılan oylamada Azmi Delibalta yeni dönemde de oy birliğiyle başkan seçildi.

Aynı zamanda KASTOB başkanı da olan Hasan Ekşi ilk sözü alarak ''Derneklerin misyonu ve gücü bir yere kadardır. Daha sonra federasyon ve konfederasyonlar devreye girmelidir, onlar kurulmalıdır. Bu dernek RİDEF'in (Rize Dernekler Federasyonu) kurucu derneğidir. Derneğimiz önemli işler yapmıştır, bundan sonra da yapmaya devam edecektir. Üyesi olmaktan gurur duyuyorum. Kongremiz hayırlı olsun'' dedi.

Başkan Azmi Delibalta, ''hakkında sanki misyon ve işlevini tamamlamış gibi bir intiba olan bu derneği canlandırmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu dernek başka federasyonlar ve konfederasyonlar çıkaracak potansiyele sahiptir'' diyerek başladığı sözlerine projelerini anlatarak devam etti. ''Uzun süre İtalya'da bulundum. Tarih ve kültüre çok önem veriyorlar. Özenle koruyor ve mükemmel bir şekilde gelire dönüştürebiliyorlar. Ülkemiz televizyonlarındaki dizilere baktığımız zaman hep İstanbul'un tarihi dokusunu korumuş muhitlerinde çekildiklerini görüyoruz. Çünkü izleyicilerde tarih ve kültüre bir özlem var. Yakın zamana kadar unutulmuş olan çini sanatı, bir yabancının gelip araştırmasıyla yeniden canlandı ve şimdi İznik çiniden geçiniyor. Bunun gibi bir çok örnek mevcut.

Rize Kültür, Turizm, Tanıtım Derneği'nin olağan kongresi, Üsküdar'da Katibim Restaurant'ta yapıldı.

Biz de Rizeliler olarak otantik kültürümüzü sergileyebilir, pazarlayabilir ve yaşatabiliriz. Bunun için yörede bir takım çalışmalar başladı ama bunları koordine etmek ve yönlendirmek gerekiyor. Bu konuda ödüllü bir yarışma yapılabilir. Ben ortaya çok güzel eserler çıkacağına, yarışmanın getireceği gelişmelerin yöreye büyük katkı yapacağına eminim.''

Daha sonra yapılan konuşmalar, kongreden ziyade Rize ve Rize sivil toplum kuruluşlarının sorunlarının konuşulduğu bir sohbet toplantısına dönüştü. Prof. Ertaç Ergüven, gelecek Mart ayında Arif Ekşi'yle Karadeniz'de Afet konulu bir panel düzenlemeyi düşündüklerini, çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Derneğin yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Azmi Delibalta (Başkan), M.Ertaç Ergüven, Şeref Terzi, M.Gültekin Taşpınar, Veysel Sunman, Keriman Keser, Abdi Kesimal, Adnan Kopuz, Mustafa Dereci. Yedek üyeler: İbrahim Demir, Arif Ekşi, Yakup Şap,Yaşar Önder, İrfan Kal. Denetleme Kurulu: İshak Kosif, Abidin Yerebakan, Hakan Korkmaz. Yedek üyeler: Şakir Çakırusta, İsmail Akyıldız, Maksut Beşlioğlu.


Bülent Şirin


Haberi Paylaş :