Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Üsküdar Belediyesinden Tesis Atağı

Üsküdar Belediyesi, yeni yaptığı 7 spor sahası ve tesisini Üsküdar'daki amatör spor kulüplerinin hiz...

Çamlıca Tepesi yakında böyle olacak

Çamlıca Tepesi'ndeki radyo ve televizyon vericilerinden kaynaklanan görüntü kirliliğinin önüne geçil...

Üsküdar'da Karagöz Günleri Başlıyor.

Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Ramazan etkinliklerinden ''Karagöz Günleri'' Üsk...

Üsküdar'da Fırın Denetimleri Sürüyor.

Üsküdar Belediyesi Zabıta ekipleri, ilçe genelinde bulunan 106 ekmek fırını üzerindeki denetimlerini...

Üsküdar'da 23 Nisan 4 gün sürecek!

Üsküdar Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklara özel etkinlikler ...

Üsküdar Kent Konseyi'nin yeni başkanı Gü...

Üsküdar Kent Konseyi 7. Olağan Genel Kurulu Altunizade Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi....

Üsküdar'da 5. Bahar Temizliği Kampanyası...

Üsküdar Belediyesi ''Daha temiz bir çevre, daha temiz bir Üsküdar'' için, 5. Bahar Temizliği Kampany...

Üsküdarlılar, Kurban Bayramı'nın 2.'nci ...

Üsküdar'da geleneksel bayramlaşma merasimi Kurban Bayramı'nın 2.'nci gününde gerçekleştirilecek. Bay...

Mustafa Kara'dan Mevlit Kandili mesajı.....

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, mübarek Mevlit Kandili dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınla...

Tarihi Abud Efendi Yalısı'nda yangın..!

Üsküdar Kandilli Göksu Caddesi üzerinde bulunan 3 katlı Tarihi Abud Efendi Yalısı'nda saat 17.00 sır...
 

Çamlıca Cami Projesinde birinci çıkmadı

Çamlıca Cami Projesinde birinci çıkmadı
Kamuoyunda çok tartışılan Çamlıca Cami Projesi yarışması sonuçlandı.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
15 Kasım 2012, 21:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kamuoyunda çok tartışılan Çamlıca Cami Projesi yarışması sonuçlandı. Toplam 62 projenin katıldığı yarışmada birinci çıkmazken, ikinciliği iki kişi paylaştı. Yarışmanın ikincileri, toplam 225 bin lira para ödülü kazandı. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, yapılacak caminin, dereceye giren 9 proje arasından seçileceğini söyledi.

Çamlıca'ya yapılacak camiyi belirlemek amacıyla yapılan yarışmada birinci çıkmadı. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, yapılacak caminin, dereceye giren 9 proje arasından seçileceğini söyledi.

Kamuoyunda çok tartışılan Çamlıca Cami Projesi yarışması sonuçlandı. Toplam 62 projenin katıldığı yarışmada birinci çıkmazken, ikinciliği iki kişi paylaştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın duyurduğu yarışma sonuçlarına göre, yarışmada birinciliğe layık proje bulunmazken, 2 ikinci, 2 üçüncü, 5 tane de mansiyona değer proje yer aldı. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, caminin yapılacağı alanda konuyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kara, 62 projenin içerisinden zamanın kısalığı veya ilgiden dolayı birinciliğe değer bir proje bulunamadığını belirterek, ''Fakat 2 tane ikinci, 2 tane üçüncü ve 5 tane de mansiyon proje var. Artık bundan sonra söz derneğimizin. Toplam 9 projenin içerisinden karar verecek. Ardından karar verilen projenin hafriyatları ve inşallah 2013'ün Haziran veya Temmuz ayından itibaren de betonarmesini burada görmeye başlayacağız. Üsküdar'ımız için en heyecanlı kısmı antenlerden kurtulmuş olacağız. Başbakanımızın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde adeta Çamlıca'nın bir kısmını halka açmıştı. Şimdi tamamı halka açılmış olacak'' dedi.

Dereceye giren camiler hakkında bilgiler veren Kara, hem klasik, hem de modern tarzda cami projelerinin dereceye girdiğini ifade etti. 15 bin metre karelik bir alan üzerine yapılacak caminin, bahçesiyle birlikte 30 bin kişiye hizmet vereceğini belirten Kara, ''Fakat buranın büyüklüğünü düşündüğünüzde cami işin yüzde 6'sı. Yüzde 94'ü bir çok yaşam alanlarının oluştuğu, insanların gelip oturduğu, piknik yapabildiği, İstanbul'u bütün güzellikleriyle görebildiği bir mekan olacak. Bu anlamda belki de Anadolu Yakası'nın en üst çekim noktası olacak'' şeklinde konuştu.

Yapımına başlanan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu'nun hemen bu projenin yanından geçtiğini sözlerine ekleyen Kara, ''Beraberinde Küçük Çamlıca ile Büyük Çamlıca arasında bir teleferik projesi var. Böylelikle ulaşım probleminin olmadığı, hem yerli hem yabancı turistlerin çok ilgi gösterdiği otobüslerle gelinip gidilen bir yer. Marmaray'ın açılması ve bahsettiğimiz metro çalışmalarının tamamlanmasıyla da buraya ulaşım da sorunsuz olacak'' dedi.

Ocak ayı başında ilk kepçeyi vurmayı planladıklarını belirten Kara, ''Daha sonra 5-6 ay kadar hafriyat beraberinde de inşallah 7.-8. aylarda da temelleri atılmış olacak'' şeklinde konuştu.


Türkiye Gazetesi

Haberi Paylaş :