Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

WegO 2012'de çeyrek final heyecanı

Üsküdar Belediyesi WegO 2012 yarışmasında çeyrek finale yükseldi...

Acil Yardım Konvoyu Üsküdar'dan yola çık...

Üsküdar Belediyesi, 7.2'lik deprem sonrası arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere 4 araçlık...

Eminönü-Çengelköy vapur hattına ek sefer

Şehir Hatları, Ramazan ayı süresince Eminönü - Beşiktaş - Beylerbeyi - Çengelköy hattına ek sefer ko...

Referandumun gerçek kazananları

Referandumda görev yapan görevlilerin ücretleri 18 Ekim'den itibaren ödenecek......

Üsküdar'da Elektrik Kesintisi

İstanbul'un bazı yerlerinde çalışmalar nedeniyle elektrik kesintisi uygulanacak....

Asrın mührü Çamlıca Camii'nin yüzde 65'i...

Çamlıca Camii'nde aralıksız devam eden çalışmalar neticesinde projede yüzde 65'lik noktaya gelindi. ...

Üsküdarlılar geleneksel bayramlaşma mera...

Üsküdar Belediyesi'nin geleneksel bayramlaşma merasimi Başkan Hilmi Türkmen ve çok sayıda kişinin ka...

Üskürdar'da bir tarih kül oldu

Üsküdar Beylerbeyi 'nde, koruma altındaki tarihi bir binada bilinmeyen bir sebeple yangın çıktı....

Üsküdar'da eğitimli temizlik ordusu göre...

Üsküdar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlediği pr...

Kısıklı trafiği vatandaşı isyan ettirdi

Üsküdar Kısıklı'da oluşan köprü trafiğine yeni yapılan alt geçit ve yol çalışmasıda çözüm olamadı....
 

Kuzguncuk'ta ortak karar Bostan Park

Kuzguncuk'ta ortak karar Bostan Park
İstanbul Boğazı'nın ender kalan yeşil alanlarından Kuzguncuk Bostanı için Üsküdar Belediyesi ve Kuzguncuklular Derneği ortak karara vardı. ''Betonlaşma'' kaygısıyla eylemlere sahne olan bostan için hazırlanan ''uzlaşı projesi''nde tarım alanı da var, çocuk parkı da...
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
30 Ekim 2014, 12:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hürriyet internet sitesinde Fatma Aksu imzasıyla yayınlanan haberde Validebağ Korusu'nda, Üsküdar Belediyesi ile korunun bitişiğindeki alanda yapımına başlanan caminin inşasına tepki gösteren mahalleli arasında gerginlik sürerken, geçen nisanda benzer tartışmalara sahne olan Kuzguncuk'tan ''uzlaşı projesi'' geldi. 30 Mart seçimleri sonrası Üsküdar Belediyesi'nin boğaz'daki ender yeşil alanlardan biri olan Kuzguncuk Bostanı'ndaki ağaçları kesmesi, semt sakinlerini ''betonlaşma'' kaygısıyla ayaklandırmıştı. Belediye kesimi ''çalı temizliği'' diye savunmuştu. Kuzguncukluların ağaç nöbeti, tarafların masaya oturmasıyla son buldu.

2015 YAZINA HAZIR

Üsküdar Belediyesi ve Kuzguncuklular Derneği yöneticilerinin ortaklaşa hazırladıkları, ''Kuzguncuk Bostanı Projesi'' dev bir tanıtım tabelasıyla, Kuzguncuk Bostanı girişinde, mahalleliye sunuldu. Derneğin yöneticilerinden Kuzguncuk Muhtarı Ali Faik Kaptan, 16.5 dönümlük bostanla ilgili başlatılan projenin önümüzdeki yaz hizmete gireceğini söyledi. Projede, yürüme yolları, meyve bahçeleri, hobi tarım alanları, çocuk oyun alanları, basket sahası, çim amfi ve köpekler için de özel alan bulunuyor.

'YEŞİL ALAN OLSUN'

Belediyeden imar planı değişikliğiyle buranın ''yeşil alan'' ilan edilmesini isteyen Kaptan, projenin mahallelinin duyarlılığı doğrultusunda hazırlandığını belirterek, ''Ancak ben yürüyüş alanının daha geniş tutulması ve tarım alanlarının biraz daha genişletilmesi taraftarıyım'' dedi. İlk etapta bostanın dışında olan iki parseldeki basket ve voleybol sahasının da projeye dahil edilip çitle çevrildiğini belirten Kaptan, ''Sorunları demokratik haklarımızı kullanarak, ama vurmadan, kırmadan yaptık. Dışarıdan provokasyon olmasın, semtin huzuru bozulmasın dedik'' diye konuştu.

Kaptan, bostandaki sayıları 150-200 arasında planlanan hobi tarım alanlarının kullanımında ise önceliğin yüzde 70-80 oranında Kuzguncuklulara verileceğini söyledi.

KÖPEKLER DE UNUTULMADI

Yürüyüş yolu bostana ahşap, kütük ve mıcırdan yürüyüş yolu yapılacak. Meyve bahçesi zemininde ağaç kabuğu ve kütük kullanılacak. Tarım alanları iki farklı alanda konumlandırılacak.

Çocuk parkı çocuklar için oluşturulan alanda ahşap oyun grubu olacak. Tasmalı köpek alanı projede kafes tel ile çevrilecek bir alanda tasmalı köpeklerin serbest gezebileceği bir alan da var.

Spor sahası alanda bulunan mevcut eski spor sahasının yenilenmesi öngörülüyor. Çim amfi çok amaçlı kullanımlar için kademelendirilmiş çim zeminler tasarlandı.

'FİİLEN YEŞİL ALAN OLACAK'

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ''Kuzguncuk halkının isteği doğrultusunda daha güzel bir Kuzguncuk Parkı yapacağız'' dedi. Türkmen, yeşil alan talebiyle ilgili de ''İmar planı yapma yetkisi bizim ukdemizde değil, büyükşehir belediyesinde. Ancak fiilen yaptığımız da, burayı yeşil alan haline getirecek'' diye konuştu.


Hürriyet

Haberi Paylaş :