Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Uncular Caddesi yenileniyor

Uncular Caddesi Prestij Yol çalışması tüm hızıyla sürüyor......

Üsküdar'da elektrik kesintisi

Üsküdar'da 13 Kasım Cumartesi günü elektrik kesintisi uygulanacak. İstanbul Anadolu Yakası Elektrik ...

Üsküdar Belediyesi'nden Vergi Affı

Üsküdar Belediyesi aldığı karar ile ilçedeki vergi mükelleflerinin yaklaşık 22 milyon lira tutarında...

Mustafa Kara, TDBB Yönetimine Seçildi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı 30 Eylül Çarşamba günü Fesh...

Üsküdar'da oturanların dikkatine

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.'nden yapılan açıklamaya göre Üsküdar'ın bazı mahalle v...

Validebağ Korusu'nda ağaçlandırma şenliğ...

Üsküdar Belediyesi'nin İzci grupları işbirliği ile düzenlediği ağaçlandırma şenliği 23 Mart Salı gün...

Üsküdar'da el bombası bulundu

Üsküdar'da 10 gün önce roketatar mermisi çıkan kuyuda bugün de bir el bombası bulundu....

Üsküdar Belediyesi Verimlilik Proje Yarı...

Üsküdar Belediyesi, 2014'ün proje bakımından en verimli 4 kamu kuruluşundan biri olarak seçildi....

Üsküdar'da Patlama

Üsküdar Ferah Mahallesinde bulunan öğrenci yurdu önünde patlayan ses bombası maddi hasara yol açtı. ...

Mustafa Kara'dan Mevlit Kandili mesajı.....

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, mübarek Mevlit Kandili dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınla...
 

Kuzguncuk'ta ortak karar Bostan Park

Kuzguncuk'ta ortak karar Bostan Park
İstanbul Boğazı'nın ender kalan yeşil alanlarından Kuzguncuk Bostanı için Üsküdar Belediyesi ve Kuzguncuklular Derneği ortak karara vardı. ''Betonlaşma'' kaygısıyla eylemlere sahne olan bostan için hazırlanan ''uzlaşı projesi''nde tarım alanı da var, çocuk parkı da...
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
30 Ekim 2014, 12:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hürriyet internet sitesinde Fatma Aksu imzasıyla yayınlanan haberde Validebağ Korusu'nda, Üsküdar Belediyesi ile korunun bitişiğindeki alanda yapımına başlanan caminin inşasına tepki gösteren mahalleli arasında gerginlik sürerken, geçen nisanda benzer tartışmalara sahne olan Kuzguncuk'tan ''uzlaşı projesi'' geldi. 30 Mart seçimleri sonrası Üsküdar Belediyesi'nin boğaz'daki ender yeşil alanlardan biri olan Kuzguncuk Bostanı'ndaki ağaçları kesmesi, semt sakinlerini ''betonlaşma'' kaygısıyla ayaklandırmıştı. Belediye kesimi ''çalı temizliği'' diye savunmuştu. Kuzguncukluların ağaç nöbeti, tarafların masaya oturmasıyla son buldu.

2015 YAZINA HAZIR

Üsküdar Belediyesi ve Kuzguncuklular Derneği yöneticilerinin ortaklaşa hazırladıkları, ''Kuzguncuk Bostanı Projesi'' dev bir tanıtım tabelasıyla, Kuzguncuk Bostanı girişinde, mahalleliye sunuldu. Derneğin yöneticilerinden Kuzguncuk Muhtarı Ali Faik Kaptan, 16.5 dönümlük bostanla ilgili başlatılan projenin önümüzdeki yaz hizmete gireceğini söyledi. Projede, yürüme yolları, meyve bahçeleri, hobi tarım alanları, çocuk oyun alanları, basket sahası, çim amfi ve köpekler için de özel alan bulunuyor.

'YEŞİL ALAN OLSUN'

Belediyeden imar planı değişikliğiyle buranın ''yeşil alan'' ilan edilmesini isteyen Kaptan, projenin mahallelinin duyarlılığı doğrultusunda hazırlandığını belirterek, ''Ancak ben yürüyüş alanının daha geniş tutulması ve tarım alanlarının biraz daha genişletilmesi taraftarıyım'' dedi. İlk etapta bostanın dışında olan iki parseldeki basket ve voleybol sahasının da projeye dahil edilip çitle çevrildiğini belirten Kaptan, ''Sorunları demokratik haklarımızı kullanarak, ama vurmadan, kırmadan yaptık. Dışarıdan provokasyon olmasın, semtin huzuru bozulmasın dedik'' diye konuştu.

Kaptan, bostandaki sayıları 150-200 arasında planlanan hobi tarım alanlarının kullanımında ise önceliğin yüzde 70-80 oranında Kuzguncuklulara verileceğini söyledi.

KÖPEKLER DE UNUTULMADI

Yürüyüş yolu bostana ahşap, kütük ve mıcırdan yürüyüş yolu yapılacak. Meyve bahçesi zemininde ağaç kabuğu ve kütük kullanılacak. Tarım alanları iki farklı alanda konumlandırılacak.

Çocuk parkı çocuklar için oluşturulan alanda ahşap oyun grubu olacak. Tasmalı köpek alanı projede kafes tel ile çevrilecek bir alanda tasmalı köpeklerin serbest gezebileceği bir alan da var.

Spor sahası alanda bulunan mevcut eski spor sahasının yenilenmesi öngörülüyor. Çim amfi çok amaçlı kullanımlar için kademelendirilmiş çim zeminler tasarlandı.

'FİİLEN YEŞİL ALAN OLACAK'

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ''Kuzguncuk halkının isteği doğrultusunda daha güzel bir Kuzguncuk Parkı yapacağız'' dedi. Türkmen, yeşil alan talebiyle ilgili de ''İmar planı yapma yetkisi bizim ukdemizde değil, büyükşehir belediyesinde. Ancak fiilen yaptığımız da, burayı yeşil alan haline getirecek'' diye konuştu.


Hürriyet

Haberi Paylaş :