Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Başkan Kara, berberleri ağırladı.

Üsküdar Belediyesi Üsküdar'lı berber esnaflarıyla istişare gecesi düzenledi....

ÜSİM, engelli iş arayanlar ile işverenler arasında...

ÜSİM, Türkiye'nin önde gelen marka firmalarının temsilcilerini, engelli iş arayanlarıyla buluşturdu....

Çamlıca'yı ihmal yakmış

TRT'nin İstanbul Çamlıca'daki dev radyo ve televizyon kulesindeki yangına ait bilirkişi raporunda, yangının kullanılan k...

Üsküdar Gençlik Merkezi'ne yıldız yağdı

18-29 Mayıs Gençlik Haftası kapsamında Üsküdar Genlik Merkezi'nde Planetaryum çadırı ve bilim sergisi kuruldu....

Ağaç Otobüsün Üzerine Devrildi.

Üsküdar Cumhuriyet caddesinde, Fırtına nedeniyle gövdesinden kırılan bir ağaç caddeden geçen İETT otobüsünün üzerine dev...

Üsküdar'da Cami Yangını

İstanbul'un Anadolu Yakasında son günlerde peş peşe yaşanan cami yangınlarına bir yenisi de Üsküdar'da eklendi. ...

Temeli sade bir törenle atıldı

Çamlıca Camii'nin temeli, Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'nın katıldığı sade bir...

Selami Altınok, Üsküdar Belediyesi'ni ziyaret etti...

İstanbul İl Emniyet Müdürü Selami Altınok, Üsküdar Belediyesi'ne nezaket ziyaretinde bulundu....

Çengelköy'de inşaat devam ediyor

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Çengelköy Su Sporları Merkezi'nin inşaat çalışmalarını yerinde inceledi....

Sivaslılar Üsküdar'da bir araya geldi

Sivaslılar Vakfı'nın kuruluşunun 15. yılı vesilesi ile Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlediği ''Sultanşehir'e...
 

Üsküdar'da Ramazan bambaşka

Üsküdar'da Ramazan bambaşka
Ramazan çadırlarının öncüsü Üsküdar Belediyesi, bu yılda birbirinden değişik etkinliklerle Üsküdarlılara farklı bir Ramazan yaşatacak.
Tarih : 19 Ağustos 2009, 13:51
Kategori : Üsküdar
Yazı Boyutu : 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üsküdar Belediyesi, ilk kez bu yıl Ramazan Şenliklerini Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirecek. “Ramazanda Çocuk” temasının ağırlıklı olarak işleneceği etkinlikler, 21 Ağustos Cuma günü Yenilmez Sanat Merkezi’nin sunacağı Karagöz-Ortaoyunu-Meddah gösterisi ile başlayacak. 

Ramazan süresince her gün çocuk eğlencelerinin yapılacağı etkinliklerde ayrıca Ramazan sohbetleri ve şiirler, mehteran gösterileri, İstanbul Sazendeleri, stand-up ve sinema filmi gösterimleri, tiyatral konserler, tasavvuf musikisi, şiir programları, çocuk tiyatrosu gibi etkinlikler ve ağırlıklı olarak Üsküdar’da eski Ramazanların konuşulacağı konuk sohbetleri yer alacak.
 
Ramazanın ilk günü Ramazan Sohbeti Yusuf Ziya Özburun ile gerçekleştirilirken, ilk gecenin konuğu Üsküdar tarih ve kültürünü en iyi bilen tarihçilerden Doç. Dr. Haluk Dursun olacak. Ramazan boyunca ayrıca Prof. Dr. Raşit Küçük, Prof. Dr. Vecdi Akyüz, Doç. Dr. Emin Işık, Doç. Dr. Sefa Saygılı, Dursun Ali Erzincanlı, Engin Noyan, Yusuf Özkan Özburun gibi önemli isimler de sohbetleriyle Üsküdarlılara unutulmaz saatler yaşatacaklar.
 
Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın 9 Eylül Çarşamba gecesi konuk olacağı Ramazan etkinlikleri, 18 Eylül Cuma günü yine çocuklara yönelik olarak hazırlanan Hüseyin Goncagül ve İbiş programı ile son bulacak.

Ramazan Sofrası’nda her gün 20 bin kişiye iftar
 
Üsküdar Belediyesi, iftar geleneğini Üsküdar İskelesi’nde kurduğu Ramazan Sofrası’nda sürdürüyor. Üsküdar Belediyesi, bu yıl da Ramazanı Üsküdar İskelesi başta olmak üzere Üsküdar’ın çeşitli mahallelerinde karşılayacak. Her gün 20 bin kişi Üsküdar Belediyesi’nin sofralarında iftarını açacak.

Üsküdar İskelesi’nin Yanı Sıra Mahallelerde de İftar Yemeği

Ramazan boyunca iftar saatinde eve yetişemeyenler, ihtiyaç sahipleri, birliktelik ve paylaşma duygusunu yaşamak isteyenler için Üsküdar sahilindeki Ramazan Sofrası’nın yanı sıra, Harem Otogarı, Üsküdar Belediyesi Yemekhanesi, Bahçelievler ve Yavuztürk mahalleleri ile Altunizade İETT Aktarma İstasyonu olmak üzere her gün 6 farklı noktada, toplam 20.000 kişiye Üsküdar Belediyesi tarafından iftar yemeği verilecek.

Zengin İftar Mönüsü

Daha çok ihtiyaç sahiplerinin doyurucu ve zengin bir mönüyle iftar yapmalarını sağlamak amacıyla yıllardır sürdürülen gelenek bu yıl da bozulmadı . Mercimek çorbası, bol etli nohutlu pilav, ayran ve tulumba tatlısı her akşam Üsküdarlıların iftar sofrasını süsleyecek. Yemekler, belediyenin aşevinde aşçılar tarafından yapılacak. Bir günlük mönü için 1250 kg et, 1.250 kg. pirinç, 250 kg nohut, 300 kg kırmızı mercimek, 350 kg. sıvı yağ,  600 kg. tulumba tatlısı, 20 kg. hurma ve 5.000 adet ayran kullanılacak. Bu gıdaların günlük tutarı yaklaşık 36 bin TL’yi buluyor. Üsküdar Belediyesi, Üsküdar’da yaptığı yardımların dışında Ukrayna Kırım’da her gün ortalama 300 Tatar Türküne de sıcak yemek yardımı yapıyor.

 
Haberi Değerlendir :