Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Üsküdar'ı gönüllü kadınlar koruyor

Üsküdar, Osmanlı Sarayı'nın güçlü kadınları Mihrimah Sultanların, Nurbanu Sultanların, Kösem Sultanl...

Üsküdar Belediyesi'nden duyuru!..

Emlak Vergisi ve İşyerlerine ait Çevre Temizlik Vergisi I. taksit ödemeleri 31 Mayıs 2010 Pazartesi ...

Belediye hizmette sınır tanımıyor.

Üsküdar Belediyesi hizmette sınır tanımıyor. Bayramda mezarlıklara giden vatandaşlara servis imkanı ...

Cumhuriyetimizin 98. kuruluş yılı Üsküda...

Cumhuriyet'in kuruluşunun 98. yılı, Üsküdar'da büyük bir coşkuyla kutlandı. Yüzlerce vatandaşın katı...

İlk yaşam merkezi Kirazlıtepe'ye yapılac...

Üsküdar Belediyesi tarafından ilçenin 4 farklı bölgesinde yapılması planlanan yasam merkezlerinden i...

Özeyranlı Çengelköy'de defnedildi.

Adana'da kaldığı orduevinde göğsünden tabancayla vurulmuş olarak bulunan ve daha sonra kaldırıldığı ...

Üsküdar Rizeliler derneği dayanışma gece...

Geçtiğimiz haftalarda Üsküdar'da geçen yıl 30 Haziran 2009 tarihinde kurulan Üsküdar Rizeliler Eğiti...

Ölüm Anı Kamerada

Üsküdar'da iş başvurusu yaptıktan sonra evine gitmekte olan Fatih Öztürk(26) isimli genç bir anda ye...

Belediye '2012 takvimi' dağıttı

Üsküdar Belediyesi, Üsküdarlılara 2012 için hazırlattığı takvimleri dağıttı....

4 Çocuklu Aile Sokakta...

Üsküdar'da 4 çocuklu bir aile, kirayı ödeyemedikleri için ev sahibi tarafından sokağa atıldı....
 

Polis işkence haberlerini yalanladı

Polis işkence haberlerini yalanladı
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, basında yer alan işkence ve kötü muameleye ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
25 Ekim 2008, 11:54
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İSTANBUL - Emniyet’ten yapılan açıklamada, 2 gazetede, “İşkence ve kötü muamele tarih olacak derken, kimlik kontrolleriyle birlikte iddialar yeniden alevlendi” ve “Şehirler arası işkence” başlığı altında haberlere ver verildiği kaydedildi.
 
Bu haberlerin “gerçeği yansıtmadığı” belirtilen açıklamada, Üsküdar İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin, adli makamdan alınan izin çerçevesinde 20 Ekim’de saat 12.00 sıralarında Harem Otogarı’ndaki şehirler arası bir otobüste kimlik kontrolü yaptığı anlatıldı.

Bu sırada otobüsteki bazı kişilerin polisin görevini yapmasını engellemek istediği, hakaret, küfür ve bölücü terör örgütü lehine slogan attığı kaydedilen açıklamada, şahısların polis memurlarını darp ettiği kaydedildi.

Açıklamada, daha sonra otobüsten inen birkaç kişinin bölücü örgüt lehine slogan atmaya devam ettiği ifade edilerek, şöyle denildi:

“Görevli memurlara mukavemet gösterildiğini gören vatandaşlar da bu şahıslara müdahalede bulunmuşlardır. Olay yerine gelen takviye ekiplerle şahıslar kademeli olarak etkisiz hale getirilerek polis merkezine intikal ettirilmiştir. Olay esnasında çevrede bulunan 4 vatandaşımız, tanık olarak verdikleri ifadelerde, şüphelilerin bölücü terör örgütü lehine slogan atarak, polislere saldırdıklarını, çevredeki vatandaşların da yaşananlara tepki gösterdiklerini doğrulamışlardır.”

Yakalanan kişilerin birinin üzerinde, bir adet fişek ile sahte 100 ABD doları ele geçirildiği ve adliyeye sevk edilen 8 kişiden 6’sının tutuklanarak cezaevine gönderildiği bildirilen açıklamada, şu bilgeler verildi:

“Şahısların yapılan incelemesinde; 4’ünün Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanuna muhalefet, dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, iflas, tekel kaçakçığı, elektrik hırsızlığı suçlarından kaydı olduğu görülmüştür. Olay esnasında görevli memurlarımızdan birisinin ayağı, diğerinin sağ el serçe parmağında çatlak olmak üzere, toplam 5 memurumuz çeşitli yerlerinden yaralanmışlardır.”

Açıklamada, Üsküdar İlçe Emniyet Müdürlüğünce geçen ay bu kapsamda yapılan uygulamalarla, gasp, terör ve hırsızlık gibi suçlardan aranan 254 kişinin yakalandığa, 9 çalıntı otomobilin ele geçirildiğe, bu ay ise 202 kişinin yakalandığı ifade edildi.

ŞİŞLİ’DEKİ OLAY

Başka bir gazetenin de aynı başlık altında verdiği diğer bir haberde, benzer bir olayın 2 hafta önce Şişli’de yaşandığından bahsedildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“7 Ekim 2008 günü Mecidiyeköy durakları girişinde yapılmak istenilen kimlik kontrolünde çevredekilerin duyabileceği yükseklikte bağırarak terör örgütünün propagandasını yapan ve görevli polis memurlarının görevini engelleyen şahıs, bir grup vatandaşın fiili hareketlerle cevap vermesi üzerine olay yerinden uzaklaştırılarak polis merkezine götürülmüştür. Şahsın yapılan incelemesinde; terör örgütüne üye olmaktan 2 adet ‘yakalandı’ kaydının bulunduğu görülmüş, sevk edildiği adli makamca tutuklanmıştır.”

Kimlik kontrollerinde başarılı sonuçlar elde edildiği kaydedilen açıklamada, “söz konusu gazetelerin bu uygulamaların kaldırılması konusunda gösterdikleri gayret ve amacın ne olduğunun anlaşılamadığı” vurgulandı.
 
Kaynak: NTVMSNBC
Haberi Paylaş :