Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Başbakan Erdoğan ilk kez evinden çıktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 11 gündür istirahat ettiği konutundan çıkarak Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'ne gitti....

Üsküdar Çocuk Meclisi'den; ''Hayalimdeki Şehir''...

Üsküdar Çocuk Meclisi daha yaşanılabilir bir çevre için gerçekleştirdiği çalışmalarına bir yenisini daha ekledi....

Hergün 25 Bin Kişiye Yemek Ulaşıyor

Yıllardır Selimiye'de hizmet veren Üsküdar Belediyesi Aşevi'nin yeni konseptinden hergün 25 bin kişi faydalanıyor....

4. Bahar Temizliği Kampanyası başladı

Üsküdar Belediyesi ''Daha temiz bir çevre, daha temiz bir Üsküdar'' için, 4. Bahar Temizliği Kampanyası'nı başlattı....

Londra'yı, Pekin'e bağlayacak proje...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haydarpaşa Limanı'nda gerçekleştirilen İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçiş Projesi'nin tem...

Türköne çifti Üsküdar'da boşandı

Prof. Dr. Mümtaz'er Türköne ve eski milletvekili Özlem Piltanoğlu, Üsküdar Aile Mahkemesindeki duruşmada tek celsede boş...

Araç Lastiklerini Kesen Zanlı Yakalandı

Üsküdar ve Ümraniye'de araç lastiklerini kestiği iddia edilen şahıs yakalandı....

Üsküdar Gençlik Merkezi'ne yıldız yağdı

18-29 Mayıs Gençlik Haftası kapsamında Üsküdar Genlik Merkezi'nde Planetaryum çadırı ve bilim sergisi kuruldu....

Revaklar yıkılırsa aynısını Harem'e yaparız...

Başkan Kara, yeni hacıları Kız Kulesi Salonu'nda bir araya getirdi....

Üsküdar Adliyesi Taşınıyor

Üsküdar Adliyesi Anadolu yakasındaki adliyelerin toplanacağı İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'na taşınıyor....
 

Üsküdar borç alıp, borcunu ödeyecek!

Üsküdar borç alıp, borcunu ödeyecek!
Üsküdar Belediye Meclisi'nin Eylül ayı oturumunda muhalefet partilerine mensup üyelerin karşı çıkmasına rağmen, Ak Parti 'li üyelerin kabul oyları ile belediye adına kredi alınmasına karar verildi.
Tarih : 02 Ekim 2009, 13:19
Kategori : Üsküdar
Yazı Boyutu : 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üsküdar Belediye Meclisi’nin Eylül ayı oturumunda muhalefet partilerine mensup üyelerin karşı çıkmasına rağmen, Ak Parti ’li üyelerin kabul oyları ile belediye adına kredi alınmasına ve belediyeye ait iki arsanın satışına oy çokluğuyla karar verildi.

Üsküdar Belediyesi'nin Eylül ayı oturumunda Belediye Başkanı Mustafa Kara'ya 10 milyon lira borçlanma yetkisi verilirken; Belediye'ye ait iki arsanın ihale yolu ile satışına karar verildi. CHP ve Saadet Partili üyelerin red oyu verdiği kararlar AKP'li üyelerin oyu ile Meclis'ten geçti.

Hilmi Türkmen: Mütahitlerin hakedişleri ödenecek.

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'nın katılmadığı meclis oturumları sert tartışmalara sahne oldu. Özellikle Mali İşler Müdürlüğü'nün teklifi olarak gelen ve Bütçe ve Kesin Hasap Komisyonu'nun olur verdiği Belediye Başkanı'na borçlanma yetkisinin verilmesi ve Belediye'ye ait arsaların satılması teklifine muhalefet partilerin üyeleri sert tepki gösterdi. Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Türkmen'in borçlanma yetkisinin istenmesi ile ilgili "Uzun vadeli kredi alacağız, taksitler halinde geri ödeyeceğiz Müteahhitlerin hak edişlerini ödeyemiyoruz. Bu geçici bir çözüm. Ancak emlak vergilerinin tahsili ve kiraların tahsili ile ilgili projeler üretiyoruz. Özellikle 20 bin lira ve üzeri borcu olanlarla ilgili bir yapılandırma yapacağız" açıklaması muhalefet tarafından tatmin edici bulunmadı.

SP'li Özcan: Belediyenin gelirleri arttırılsın.

Saadet Partisi adına söz alan Nizamettin Özcan, Saadet Partili Yılmaz Bayat'ın AKP'ye 2004 yılında tıkır tıkır işleyen bir belediye devrettiğini belirterek, "Aradan geçen 6 sene içinde belediyeyi borca batırdılar. Şimdi borçlanma isteniyor. Eğer belediye zor durumdaysa gelir arttırıcı yada gider azaltıcı faaliyetler yapılır, fazlalıklar feda edilir, yeni pazarlar açılır, dışarıdaki alacakların üzerine gidilir. Bugün belediyenin emlak vergisi. kiralar ve imardan 25 milyon lira alacağı var. Bugün belediyede fazladan çalışan bin 500 kişi var. Onların 3 milyon maliyeti var. Ama biz borç arıyoruz. 4 ayda geldiğimiz nokta kredi olmamalı" ifadesini kullandı.

CHP'li Algantürk: Önce kiraları toplayın.

CHP Grup Sözcüsü Ayhan Algantürk ise Belediye'nin kiracıları olan Yöre Süper Market, Katibim Restoran gibi yerlerden kiraların tahsil edilemediğine dikkat çekerek, "Önce bu kiraları toparlayın" dedi. "Halkın yararına bir yatırım yapılsa neyse ama borç ödemek için borç alınacak" diye konuşan Algantürk teklife CHP Grubu'nun red oyu vereceğini de açıkladı. Daha sonra yapılan oylamada CHP ve Saadet Parti'li üyelerin red verdiği teklif AKP'li üyelerin evet oyu ile geçti.

Üsküdar Belediyesine ait iki arsa satılacak.

Meclis'teki ikinci tartışma ise Çamlıca'da 1000 m2 ve Salacak'ta 100 m2 olan Belediye'ye ait iki arsanın ihale yoluyla satışı teklifinde yaşandı. Konuyla ilgili söz alan CHP'li Ayhan Algantürk Belediye Başkanı Mustafa Kara'nın belediye'ye ait gayrimenkul satışlarında Meclis'te bir komisyon kurulması sözü verdiğini hatırlattı. CHP'li Rüstem Olga ise arsaların hangi amaçla satıldığını sorarak, "Bir taraftan borç alınıyor, bir taraftan arsalar satılıyor. Bu mirasyedilik gibi bir durum. Kredi aldık, arsa satıyoruz. Nereye kadar böyle gidecek" diye sordu.Olga, "Kamunun görüşü alınmadan sadece Meclis'te 15-20 kişinin kararına bırakılarak arsaların satılması ne kadar doğru? Buralarda kamuya yönelik bir hizmet alanı yaratılamaz mı? Üsküdar'ın anaokuluna, kütüphaneye, yaşlılar evine, parka ihtiyacı yok mu? Bugün satıyoruz ama gelecekte almak istediğimizde bu arsaları alamayız" ifadesini kullandı.Eleştirileri cevaplayan Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Türkmen ise Salacak'taki 100 m2'lik arsanın çok küçük olduğunu belirtirken; Çamlıca'daki arsanın ise planlarda konut alanı olduğunu ve Belediye'nin konut yapmak gibi bir projesinin olmadığını söyledi. Bu teklif de CHP ve Saadet Partili üyelerin red oyuna karşılık AKP'lilerin evet oyu ile Meclis'ten geçti.

SP: Danışmanlar ne iş yapar?

Öte yandan Saadet Partisi Grubu, Belediye Başkanı Mustafa Kara tarafından cevaplanması istemiyle iki soru önergesi verdi. Belediye Başkan Danışmanı kadrosunun kaç kişi olduğunu, bu kişilerin neden seçildiğini, ne tür yetki ve sorumluluklar verildiğini, ücretlerinin nasıl belirlendiğini ve ne kadar maaş verildiğini soran Saadetliler bu kişilerin AKP ile bir ilişiğinin olup olmadığını da gündeme getirdi. Saadetliler ayrıca taşeron firma çalışanlarının hangi usullerle işe alındığını, kaç kişi olduklarını, hangi birimlerde çalıştıklarını ve bunların Belediye'ye ne kadar maliyetinin olduğunu da sordular.

EMEK KARAKAŞ / KENT YAŞAM

 
 
Haberi Değerlendir :