Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Üsküdar Ramazan etkinliğinde 'İzdiham' var...

Üsküdar Belediyesi'nin bu yıl ilk olarak düzenlediği Ramazan etkinlikleri ilgiyle takip ediliyor. İftar sonrası yapılan ...

Üsküdar'da Doğalgaz patladı

Üsküdar'da bir evin doğalgaz tesisatında meydana gelen patlamada 3 kişi hafif yaralandı....

Üsküdar'daki yıkımda felaketin eşiğinden dönüldü.....

Üsküdar'da önceki gün felaketin eşiğinden dönüldü......

Üsküdar'da Ramazan bambaşka

Ramazan çadırlarının öncüsü Üsküdar Belediyesi, bu yılda birbirinden değişik etkinliklerle Üsküdarlılara farklı bir Rama...

Birlik Camii yönetiminden cevap var

Çengelköy Güzeltepe'de bulunan Birlik Camiisi ile ilgili basında yer alan iddiaalara cevap aradık......

Üsküdar Belediyesi'nin ÖSS hizmeti

Gençlerimizin geleceğini belirleyen Öğrenci Seçme Sınavının sonuçları geçen hafta yayınlandı. Sıra tercihlere geldi. Şim...

Üsküdar Belediyesi'nden Vergi Affı

Üsküdar Belediyesi aldığı karar ile ilçedeki vergi mükelleflerinin yaklaşık 22 milyon lira tutarındaki vergi borcunu aff...

Üsküdar Gündemini Belirliyoruz

Üsküdar34 haber sitesi olarak Üsküdar'daki yerel siyasetin gündemini belirlemeye devam ediyoruz....

Lise öğrencisi okulunun 3. katından düştü....

Üsküdar Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi'nde okuyan bir kız öğrenci, 3. kattan beton zemine düştü....

Üsküdar Belediyesi kalplere dokunacak bir projeye ...

İHH ve Üsküdar Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği ''Dolabında durmasın, sokakları ısıtsın'' projesi Üsküdar Meydanı'nd...
 

Üsküdar'ın bekleyecek zamanı yok!

Üsküdar'ın bekleyecek zamanı yok!
Üsküdar Belediyesi 2011 yılı bütçesini Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Güleç ile yaptığımız röportajla masaya yatırdık.
Tarih : 29 Aralık 2010, 13:08
Kategori : Üsküdar
Yazı Boyutu : 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'nın geçtiğimiz günlerde Belediyenin 2011 yılı bütçesinin 231 Milyon TL olduğunu açıkladı.

Ekim ayında yapılan Belediye Meclisi'nin gündemini oluşturan 2011 yılı bütçesi, yapılan oturumlarda detaylı olarak masaya yatırıldı. Meclis Üyelerine daha önce hazırlanan kitapçıklar ile bilgiler verildi ve meclis üyelerinin oyuna sunularak kabul edildi.

Üsküdar Belediyesi'nin 2010 yılı bütçesi 166 Milyon TL'ydi. Bu bütçenin Aralık ayı sonunda %100 olarak gerçekleşmesine kesin gözüyle bakılırken, şuana kadar gerçekleşen ilk ''denk bütçe'' olduğunun bilgisini aldık.

2011 yılında dev gibi bir bütçe : 231 Milyon TL
Üsküdar'ın 2011 yılı bütçesi İstanbul'da bir çok ilçenin bütçesinden fazla olduğu gibi yine birçok ilin de bütçesinden fazla, bir önceki yıla oranla %40 'lık bir artışla öngörülerek bu rakam belirlenmiş durumda. İşte bu artışın sebeplerini, bütçenin bilinmeyen yönlerini Üsküdar'lılar için Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Güleç ile yaptığımız röportajda sizler için yanıt aradık.

2010 yılı bütçesi şuana kadar gerçekleşen ilk denk bütçe
Güleç, 2008 yılında göreve geldiğini ve o yıl yaptığı çalışma ile 2008 yılı ve öncesi dönemleri incelediğini, Üsküdar Belediyesi'nin 2008 yılı da dahil yapılan tüm bütçelerinin hiçbirisinin denk olmadığını, 2009 yılında ise Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'nın göreve gelmesiyle birlikte 2010 için yapılan bütçenin Üsküdar Belediyesi'nin şuana kadar ki gerçekleşmiş olan ilk ve tek denk bütçesi olarak gerçekleştiğini ifade edebilirim dedi.

- Üsküdarlılar ''2011 yılı bütçesi'' denildiğinde akıllarına ne gelmeli? Ne anlamalılar?
- Üsküdar Belediyesi'nin bütçesi Üsküdarlılar için var. Kadıköylüler veya Ümraniyeliler için değil fakat Kadıköylüler ve Ümraniyeliler de Üsküdar'dan geçerler ve geçerlerken bizim bütçemizle yapmış olduğumuz hizmetleri görürler ve bundan istifade ederler. Ama esas Üsküdarlılar içindir. 231 Milyon TL Üsküdar halkınındır. Bu bütçe onlar için harcanacak. Bu seneki 231 Milyon TL bütçenin 77 Milyon TL'si direk yatırım bütçesi olarak kullanılacak. Bu yatırımlar içinde bazıları ise 2011 içinde bitmeyip diğer yıllarda da sürecek.

Üsküdar Belediyesi 2011 yılı bütçesini Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Güleç ile yaptığımız detaylı röportajla masaya yatırdık.

- Bu yatırım bütçesinin içerisinde neler var?
- Bu bütçenin içerisinde bir kısmı Çavuşdere'de yapılacak olan sadece belediye binası değil aynı zamanda bir compleks içerisinde temelde otopark, belediye binası, alışveriş merkezi ve spor merkezi olacak ve 2011 yılında bitmeyecek bu yatırım yıllara sari olacak yapım süreci bir kaç yıl daha devam edecek. Daha sonra mahallelere dağınık olan kültür merkezilerimizin sayısını arttırmak olacak. Ama daha da önemlisi 2010 yılı içinde başlamış olan yüzey çalışmalarımız var bu çalışmalar bir konsept halinde olacak ve yere baktığınızda tüm alanlarda aynı yapıyı ve Üsküdar'ı göreceksiniz. Aynı zamanda park çalışmalarımız olacak, bu parkların bakım ve onarımıda bu bütçe ile olacak.

İşte Üsküdar Belediyesi'nin Yatırımcı Müdürlüklerinin Bütçeleri; Fen İşleri Müdürlüğü 50 Milyon TL, Bilgi İşlem Müdürlüğü 10 Milyon TL, Destek Hizmetleri Müdürlüğü 32 Milyon TL, Emlak İstimlak Müdürlüğü 6.4 Milyon TL, Park ve Bahçeler Müdürlüğü 12 Milyon TL olarak belirlendi. Bu müdürlüklerin harcamalarının %75'i yatırımdır.

- Üsküdarlıların 2011 yılında yapılan bu yatırımların sonucunda göreceği en büyük ve en belirgin değişiklik ne olacak?
- Ayak bastıkları yüzey konseptinin değiştiğini görecekler. Üsküdar'ın zemini değişecek. Kültür Sanat faaliyetlerinin yapıldığı Kültür Merkezlerinin sayısının daha da arttığını görecekler. En önemlisi sosyal bütçeyi görecekler. Daha fazla Üsküdarlı insanımıza sosyal yardım ulaşacak, ellerinden tutulacak, öğrencilere daha fazla eğitim bursu verilecek, daha fazla garip gurabaya ulaşılacak, onların belediyeye değil belediyenin onlara ulaştığını görecekler. Engellilerimize tekerlekli sandalyeden tutun evinde hizmete kadar birçok hizmetin sunulduğunu görecekler. Kısacası ''daha fazla Belediye'yi görecekler''. Yapacak olduğumuz Kültür Merkezlerinin içerisinde halkımızın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik herşey olacak. Bunlardan bazıları; havuz, düğün ve törenler için salonlar, eğlence odaları, hobi salonları ve daha birçok faaliyet için değişik hizmetler verilecek.

Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüzün 2011 yılı bütçeside 15 Milyon TL olarak belirlenmiştir. Bu rakamın tamamı direk Üsküdarlıya gidecek. Bu rakam direk olarak burslardan tutun, engellilerimize engelli araçlarından evde hizmete kadar tüm alanlarda vatandaşlarımıza ulaşacak.

Üsküdar'ın bekleyecek zamanı yok
Ayrıca 2011 yılı içerisinde Beylerbeyi'nde yapılan kavşak projesi'ni de unutmamamız gerekiyor. Üsküdar Belediyesi'nin İBB nezdinde yapmış olduğu girişimleri ile bu projenin yapılmasına başlanması sağlanmıştır. Üsküdar'ın sorunlarının olduğu bazı noktalarda ise örneğin İBB'nin sorumluluğunda olan ana arterler gibi alanlarda işlerin uzamaması, Üsküdarlının mağdur olmaması ve hizmetlerin gecikmemesi için Üsküdar Belediyesi olarak biz gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bu noktada ''Üsküdar'ın bekleyecek zamanı yok'' dedi.

- Üsküdar Belediyesi bu çalışmaları nasıl yapıyor?
- Üsküdar Belediyesi müteahhitlerine hizmetlerinin bedelini hemen ödüyor. Böylece hizmetlerin alımını daha ucuza maal ediyor. Hizmetleri alırken vadeli ödemeler ile müteahhitlere daha fazla para ödemek yerine hizmeti peşin alarak daha ucuza elde ediyoruz. Buda kaynaklarımızı daha iyi kullanabilmemizi sağlıyor.


Üsküdar 34 - Özel Haber - Ziya SÜZEN


Haberi Değerlendir :