Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Modern Çöp Konteynırları Üsküdar'a Değer Katıyor...

Üsküdar Belediyesi 2009 yılından itibaren başlatmış olduğu çalışmalarla Üsküdar'ın çöp sorununu çözmek için durmadan müc...

Üslüdar dev operasyon.!

Üsküdar'da yaklaşık 700 polisin katılımıyla narkotik ve asayiş suçlarına yönelik dev bir operasyon yapıldı....

'ATA' Üsküdar'da törenle anıldı

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Ölümünün 72. yılında Üsküdar'da törenlerle anıldı......

Üsküdar'da kaza üstüne kaza: 6 yaralı

Üsküdar Altunizade köprüsü altında meydana gelen trafik kazasına müdahale eden ekibe başka bir araç çarptı....

Gaspçı, lokantada yakayı ele verdi

Üsküdar'da düzenlenen operasyonda, bıçak zoru ile bir vatandaşın cep telefonunu gasbettiği öne sürülen 1 kişi yakalandı....

Musata Kara'nın Ramazan Mesajı...

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Ramazan ayının başlaması münasebeti ile bir mesaj yayınladı....

Çamlıca Camii ibadete açıldı

İstanbul'un yeni sembollerinden biri haline gelen Çamlıca Camii 7 Mart 2019 Perşembe günü sabah ezanının okunmasıyla iba...

Üsküdarlılar İskele'de bayramlaştı.

Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan Bayramı bayramlaşma töreni Üsküdar İskelesi'nde geniş bir katılımla yap...

8. Ulusal Özel Sporcular Atletizm Şenliği açılış t...

Üsküdar Belediyesi tarafından 5. dönem belediye başkanı rahmetli Mehmet Çakır döneminde başlatılan Özel Sporcular Atleti...

Üsküdar sahili gürültüden şikayetçi

Boğaz'daki mekânlarla ilgili en çok ikâyet Çengelköy, Beylerbeyi ve Kuzguncuk'tan geldiyor....
 

Akçaabatlılar kurtuluş gününü kutladı

Akçaabatlılar kurtuluş gününü kutladı
Merkezi Üsküdar'da bulunan Akçaabatlılar Derneği, Akçaabat'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu münasebetiyle bir anma etkinliği düzenledi.
Tarih : 21 Şubat 2011, 17:31
Kategori : Üsküdar
Yazı Boyutu : 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başkan İsmail Şirin, kısa bir açılış konuşmasıyla programı başlattı. Şirin, ''Bir daha ülkemizin hiçbir bölgesinin kurtarılmaya muhtaç olmamasını diliyoruz. Akçaabat'ın farklı köy ve mahallelerinden gurbete gelmiş insanlarız. Sevgiyi ve acıyı paylaşmak, kardeş olmak niyetiyle bu derneği kurduk. Şirinevler'deki derneğimizle beraber, her kurtuluş yıl dönümünde Akçaabat'ın tarihiyle ilgili farklı etkinlikler yapardık. Bu akşam Akçaabat'ımızın yaşayan en kıymetli belleklerinden ikisi aramızda. Baykal Kazancıoğlu ve Alican Timurcuoğlu Akçaabat'ın geçmişini yaşayan ve Akçaabat'la bugüne gelen ağabeylerimizdir. Kendilerinden geçmişteki Akçaabat'ı dinlemek amacıyla buraya davet ettik.'' Dedi ve sözü Baykal Kazancıoğlu'na bıraktı.

Merkezi Üsküdar'da bulunan Akçaabatlılar Derneği, Akçaabat'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu münasebetiyle bir anma etkinliği düzenledi.

Baykal Kazancıoğlu, ağırlıklı olarak 1950'li ve 1960'lı yılların Akçaabat'ının yaşantısından sosyal ve kültürel örnekler verdi. Önemli olaylardan tütün yetiştiriciliğine, istisnasız her evde çiçek bulunduğundan çeyizlerde giden sanat müziği enstrümanlarına kadar bilgiler veren ve ''1920'lerde Akçaabat'ta bisiklet, kürek ve bando takımı vardı. Sebatspor voleybolda Türkiye çapında başarılar elde etmişti'' diyen Kazancıoğlu, Akçaabat'ın merkezindeki sosyal hayatın Trabzon merkezinden farklı olmadığını söyledi.

Merkezi Üsküdar'da bulunan Akçaabatlılar Derneği, Akçaabat'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu münasebetiyle bir anma etkinliği düzenledi.

Daha sonra konuşan Alican Timurcuoğlu ise sözlerine ''14 yaşımda İstanbul'a geldim. Yaşım 66-67 oldu ama hâlâ burada emanet gibi duruyorum. Kendimi yarın otobüse binip Akçaabat'a geri dönecekmiş gibi hissediyorum'' diyerek başladı ve ağırlıklı olarak tarihi bir perspektiften devam etti. Rus işgali konusuna da değinen Timurcuoğlu, ''işgalden sonra bizimkiler teknelere binip muhacirliğe çıkarken Ruslar da kendi gemilerinden megafonla 'topraklarınızı bırakıp neden gidiyorsunuz?' demişler. Münferit hadiseler dışında Türklere iyi davranmışlar. Bunun bir sebebi de aralarında Müslüman Türk asıllı askerler bulunmasıydı. Başka yerlerde olduğu gibi Akçaabat'ta da güzel eserler yapmışlar ama devrimden sonra işgal ettikleri yerlerden çekilirken, bizimkiler onlara ateş açınca o eserleri bombalayıp imha etmişler'' dedi.

Merkezi Üsküdar'da bulunan Akçaabatlılar Derneği, Akçaabat'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu münasebetiyle bir anma etkinliği düzenledi.

Etkinlik daha sonra eski anıların yad edildiği ve dinleyici sıfatıyla bulunanların da katıldığı sıcak bir sohbete dönüştü. Akçaabatlılar dernekten memnun ve mesut ayrıldılar.


Üsküdar 34 - Bülent Şirin


Haberi Değerlendir :