Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Başbakan, Kandilli El Sanatları Merkezi'...

Geçmişten geleceğe Türk kültürü Kandilli'de yaşatılacak...

Başkan'dan Cumhuriyet Bayramı mesajı

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Cumhuriyetin kuruluşunun 87'nci yıldönümü dolayısıyla bir kut...

11'inci sınıflara özel stand up gösteris...

Üsküdar Gençlik Merkezi Üsküdar'daki tüm 11'inci sınıflara özel hazırladığı organizasyon ile gençler...

Üskürdar'da bir tarih kül oldu

Üsküdar Beylerbeyi 'nde, koruma altındaki tarihi bir binada bilinmeyen bir sebeple yangın çıktı....

Başkan Kara'dan Kurban Bayramı mesajı

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı....

Kâtibim Kültür Ve Sanat Şenliği Başlıyor

Üsküdar Belediyesi tarafından bu yıl 21.'si düzenlenen Uluslararası Kâtibim Kültür ve Sanat Şenliği ...

Selimiye ve Kuleli turistik alan olmalı!

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Haber Türk'de yayınlanan Söz Sende'de programında Balçiçek İl...

Üsküdar Kurban Bayramına Hazır

Üsküdarlıların Kurban Bayramını daha güvenli ve huzurlu bir şekilde geçirmesi için Üsküdar Belediyes...

Genç Bakış Üsküdar'dan seslenecek

Üsküdar Gençlik Merkezi Abbas Güçlü ile Genç Bakış programına ev sahipliği yapıyor. Programın konuğu...

Minibüsün ezdiği Ömer Ersöz için eylem!

Üsküdar'da bir minibüsün çarpması sonucu hayatını kaybeden Ömer Ersöz'ün ailesi ve arkadaşları kazan...
 

''Filistin meselesi, iki halkın meselesi değildir''

''Filistin meselesi, iki halkın meselesi değildir''
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Filistin meselesi, uluslararası hukuku savunanlar ile İsrail arasında bir meseledir'' dedi.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
04 Mayıs 2012, 01:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistin Platformu tarafından Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra Filistin Platformu Başkanı Erol Yarar, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Sinan Aktaş, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

''Birleşmiş Milletler zemininde Filistin'' dendiğinde insanlık vicdanı, uluslararası hukuk, bölgesel ve uluslararası düzen kavramlarının akla geldiğini ifade eden Davutoğlu, ''Esas itibariyle BM Genel Kurulu insanlığın vicdanını temsil eder. İnsanlığın vicdanından kopan bir Birleşmiş Milletler'in ve ya işleyişinin bir gelecek vizyonu çizmesi de mümkün değildir'' dedi.

Davutoğlu, tüm dünyada bir anket yapılsa gür bir sesle ''Filistin halkının da diğer halklar gibi devlet kurma hakkı vardır. Kendi topraklarında özgür ve onurlu bir şekilde yaşama hakkı vardır'' sonucunun çıkacağını ifade ederek, ''İnsanlığın vicdanı bunu söyler. Her renkten, her ırktan, her dinden insanlar artık bugün ortak bir sesle Filistin'in bu hakkını teslim ediyor. Filistin'in bu hakkını teslim eden insanlara rağmen BM'nin bu yöndeki, İsrail'in uygulamadığı birçok kararı varken, bugün hala Filistin halkı kendi özgür devletinde yaşayamıyorsa burada bir vicdan çelişkisi var. Bu çelişkiyi giderecek nihai makamda BM'dir'' şeklinde konuştu.

Türkiye olarak her zeminde insanlık vicdanının sesi olduklarını ifade eden Davutoğlu, ''İnsanlık vicdanının da sesi olmaya devam edeceğiz. Elimizdeki bütün imkanları, kuvveti kullanarak da Filistin meselesinin hiçbir zaman unutulmaması ve her yerde insanlık vicdanının sesi olarak gündeme getirilmesi konusunda da öncülük yapmaya devam edeceğiz. Bu konuda durmadan, bıkmadan çalışacağız. Ta ki Filistin halkı onurlu bir şekilde hayatlarını idame ettirecekleri kendi devletlerini kurana kadar'' diye konuştu.

Hiçbir devletin uluslararası hukukun üzerinde olma hakkı olmadığını dile getiren Davutoğlu, şunları söyledi:

''Bu BM'nin en tabi, en temel kuralıdır. İsrail kendini BM'nin herhangi bir başka üyesiyle eşit olduğunu kabul edene kadar da İsrail'e karşı uluslararası hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Mavi Marmara konusunda da, Filistinli kardeşlerimizin hakları konusunda da İsrail uluslararası hukuka saygı gösterene kadar, kendilerini başka milletlerin üstünde görmeyip eşit bir şekilde yaşamaya hazır olana kadar da uluslararası hukuk alanındaki mücadelemizi sürdüreceğiz.''

Filistin meselesinin sadece İsrail ile Filistin arasında bir mesele olmadığına değinen Davutoğlu, ''İki halk arasında da bir mesele değildir. Bugün Filistin meselesi uluslararası hukuku savunanlarla, İsrail arasındaki bir meseledir. İnsanlık vicdanı ile İsrail arasındaki bir meseledir. Bu açıdan da eğer uluslararası bir düzen fikrini insanlığa anlatacaksak veya bu düzenin oluşması için çaba sarf edeceksek olmazsa olmaz en öncelikli şart bir an önce Filistin meselesinin çözülmesi ve Filistin devleti'nin kurulmasıdır. Filistin devleti kurulana kadar, uluslararası ve bölgesel düzenden bahsetmek imkanı yoktur'' dedi.

Son bir kaç yılda diplomatik enerjilerinin en fazla yoğunlaştığı yerlerden birinin Filistinliler arasında uzlaşmanın temin edilmesi olduğunu vurgulayan Davutoğlu, ''Biz ortak vicdan, ortak hukuk, ortak değerler etrafında birleşemezsen, başkalarından bu değerlere sahip çıkmasını bekleyemeyiz. Filistinliler arasındaki uzlaşmanın artık başarıya ulaşması lazım'' şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından Davutoğlu'na, Filistin Platformu Genel Başkanı Erol Yarar tarafından bir hediye takdim edildi.


Üsküdar 34

Haberi Paylaş :