Marmaray projesinin Anadolu Yakası'ndaki tek yer altı istasyonu olan Üsküdar istasyonunda son kat çıkılıyor.... | İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), günümüze kadar ayakta kalamayan ancak tarihi değer taşıyan binaları orijinaline sa... | İLKE İlim Kültür Derneği, 3 Aralık Cumartesi günü siyaset, iş dünyası, STK ve akademi çevresinden çok sayıda kişinin de ... | AK Parti Üsküdar İlçe Başkanlığı'nın düzenlemiş olduğu mahalle danışma meclisleri programları hızla devam ediyor.... | Üsküdar Belediyesi, çağımızın en modern dinlenme alanlarını Üsküdar'a taşımaya devam ediyor.... | 2 yıllık evli çift, oturdukları sitede akşam yürüyüşüne çıktı. Bu sırada bölgenin 'güvenliğinden' sorumlu olan şahıs kar... | Üsküdar'da bir çocuk ile bir genç kızın ölümüne, 4 kişinin de yaralanmasına yol açan kazaya ilişkin İETT şoförü tutuklan... | 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Üsküdar Gençlik Merkezi'nde bir dizi etkinlikle kutlandı.... | Üsküdar Katibim Şenlikleri, Belediye Başkanı Mustafa KARA'nın şenlik yürüyüşünü başlatmasıyla resmen başlamış oldu...... | Rüstem Paşa'nın ne camisinde ne türbesinde ne de sübyan mektebinde kitabe bulunur. Sebebinin, Paşa'nın ''yaşadığı ve yaş... |
|
|
Başkanı'ndan 'Çamlıca'ya cami' açıklaması
Çamlıca Tepesi'ne yapılacak cami çalışmalarını yakından takip eden Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, yapılacak olan caminin taklit değil, özgün olmasına çok özen gösterdiklerini söyledi.
Tarih : 25 Temmuz 2012, 12:31
|
Kategori : Üsküdar
|
|
Çamlıca Tepesi'ne yapılacak cami çalışmalarını yakından takip eden Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, yapılacak olan caminin taklit değil, özgün olmasına çok özen gösterdiklerini söyledi. Kara, ''Çamlıca özgün bir yer. Bu özgünlükte, kimseyle yarışmamalı. Ama kendi dönemimize ait bir mimari tarzımız, kendi dönemimizin bir damgası olsun istiyoruz. Yani 2000'li yıllarda sünni islamin tarifinin olduğu bir cami. Yıllar sonra çocuklarımız mimari tarihimizi araştırdığında sadece Maslak'taki o çirkin teneke kutusu gibi plazaları değil de Çamlıca Tepesi'nde bu tarzda böyle bir ibadethane yapabilindiği görüp, 'böyle de yapabilmişler' desin. Artık son zamanlarda ahşap teknoloji çok farklı kullanılabiliyor. Ahşaptan bir kubbesi olabilsin, camisi, mimaresi klasik mimaride olabilecek şekilde değerledirilmeyebilir. Son zamanlarda farklı çizilen minareler var. Bugünkü modern mimaride ne varsa, bunlar bu camide olabilecek'' dedi. Hürriyet
|