Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Üsküdar Belediyesi söz verdiği gibi...

Üsküdar Belediyesi, Sultan Murat ve Altunizade'de 2 yeni parkı Üsküdar'lıların hizmetine sunuyor....

Beylerbeyi Sarayı Tüneli yeniden ulaşıma...

230 metre uzunluğundaki Beylerbeyi Sarayı Tüneli yeniden trafiğe açılıyor. Üsküdar sahilindeki trafi...

Üsküdar'da aşure bereketi

Üsküdar Belediyesi Muharrem ayı nedeniyle belediye binası önüne kurulan çadırlarda aşure dağıttı....

Çamlıca ''radyasyon tepesi'' oldu

Aksiyon dergisi Çamlıca örneğinden yola çıkarak elektromanyetik kirliliği kapağına taşıdı....

Üsküdar'a Ramazan-ı Şerif Bereketi geldi

İstanbulluların hayallerini süsleyen Üsküdar'da ''Hayallerimizdeki Ramazan'' başlıyor...

Üsküdar'da dolandırıcı operasyonu...

Fırıncıyım. Çok sayıda bozuk param var. Bütünleyenlere yüzde 20 fark vereceğim. Vaadiyle esnafı dola...

Başkan Türkmen'e ulaşmak artık çok kolay

Seçimlerde Üsküdarlılara 'Ulaşılabilir Başkan Olacağım' sözü veren Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'e,...

Üsküdar'ı sel aldı

İstanbul'da beklenen sağanak yağmur etkisini gösterirken, yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar ...

Bağlarbaşı metro inşaatı için kapanan yo...

Bağlarbaşı İstasyon çalışmaları kapsamında trafiğe kapatılan yollar, 2 şerit olarak yaya ve araç tra...

Hoşgörünün adresi: Kuzguncuk

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Kuzguncuk'ta üç semavi dinin temsilcileriyle iftar yemeğinde ...
 

Mustafa Kara Hyde Park yapacak

Mustafa Kara Hyde Park yapacak
Londra'nın dünyaca ünlü simge doğal simgesi Hyde Park'ın bir benzeri belki de daha iyisini İstanbul'da Üsküdar'a yapma planı var Mustafa Kara'nın...
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
09 Şubat 2009, 16:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan'ın zor kararından Hyde Park
Aday adaylık sürecinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı İstanbul’da en çok Üsküdar’da kimin aday olacağı konusu sıkıntıya soktu. Öyle ki Üsküdar istanbul'da adayı en geç belirlenen üç ilçeden birisiydi. Kendisi de Üsküdar’da oturan ve İstanbul’a her geldiğinde mutlaka evinde giden Erdoğan’ın Üsküdar için vereceği karar merakla bekleniyordu. Erdoğan, mevcut belediye başkan Mehmet Çakır ile birlikte toplam 11 aday adayının arasından, temayül yoklamalarında İstanbul birincisi de olan Mustafa Kara’yı seçti ikamet ettiği şehir için…

ÜSKÜDAR ONU ÇAĞRI'DAN TANIYOR

Mustafa Kara Üsküdarlıların çok yakından tanıdığı bir isim. Hatta bu tanınırlık Üsküdar’la sınırlı değil. İstanbul’da toplam 16 şubesi olan Çağrı Marketleri’ni bilenler Kara’yı da tanıyor. Kars’lı olan Mustafa Kara, 2002’den beri AK Parti Üsküdar teşkilatının içinde yer alıyor. AK Parti Üsküdar Kurucu Yönetim Kurulu üyesi olarak Yerel Yönetimlerden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Kara aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarında da aktif görevli birisi. Sosyal kimliği ile bilinen Kara’nın asıl mesleği ise inşaat mühendisliği. Sakarya Üniversitesi mezunu olan Kara depreme yönelik kentsel dönüşüm projelerinin içinde de aktif olarak görev almış… Mustafa Kara’nın kısa biyografisi böyle.

Peki Mustafa Kara 2004 yılında Fazilet Partisi’nden AK Parti’ye geçen Üsküdar için ne kadar iddialı? Saadet Partisi’nin eski belediye başkanı Yılmaz Bayat ile çıktığı yolda zorlu bir seçim sürecinde giren Kara’nın CHP’li rakibi ise bir kadın. Her iki aday da Üsküdarlıların çok yakından tanıdığı isimler.

Adaylığının açıklanmasından sonra seçim çalışmalarına başlayan Mustafa Kara ile geçtiğimiz günlerde Haber7.com’a yaptığı ziyarette projeleri hakkında Üsküdar’ın sorunlarına ilişkin konuştuk.

Kara’nın Üsküdar için öncelikli projesi kültür ve tairh. Çünkü, her sokağında, her taşında Osmanlı’nın izlerini taşıyan bu tarihi şehir şimdilerde Eminönü’ne geçiş için istasyon gibi kullanılmakta. Bu sorunları halletmek için şehir için ulaşımında bir takım reformlar yapacağı izlenimini veren Kara’nın asıl hedefi ise dünyada simge haline, Hyde (Hay) Park ve Centrel Park benzeri doğa parklarının benzerini Üsküdar’a yapmak ve sivil belediyecilik uygulamasına geçmek...

VALİDEBAĞ'A "CENTREL PARK"

“Üsküdar gerçek kimliğinden uzaklaştırılmış” diyen Kara, 2010 Kültür Başkenti seçilen İstanbul’un “Kültür Başkenti” olarak Üsküdar’ı gördüğünü bu hüviyete ulaşmak için de Üsküdar’ın geri planda kalmış, saklanmış, ihmal ve göz ardı edilmiş tarihine yeniden ineceklerini belirtiyor. Mustafa Kara’nın seçilirse en büyük projesi Validebağ Korusu olacak. 350 dönüm araziye sahip olan Osmanlı Devleti’nden tapulu olan Koru’yu, Londra’daki dünyaca ünlü Hay Park ve New York’daki Centrel Park gibi, bir doğa harikası haline getirmeyi planlayan Kara, bir takım çevrelerce ortaya atılan rant iddialarını ise yalanlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edilen Validebağ Korusu’nun her karışı Osmanlı’dan izler taşıyor. 350 dönümlük Koru’nun içerisinde Adile Sultan Kasrı ve Kültür Merkezi’nin yanı sıra Validebağ Öğretmenler Hastanesi ve Sanatoryumu, Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Mustafa Necatibey Öğretmen Huzurevi, Abdülaziz Av Köşkü, Şevket Aktalay İzci Okulu ve İzci Müzesi var…

Validebağ Korusu için Mustafa Kara’nın düşünceleri şöyle: “Biz tarihi ve doğal değeri çok yüksek olan bu arazinin çöp toplama işini Mili Eğitim Bakanlığı’ndan protokolle aldık. Fakat bir takım çevreler bunu sanki oraya iş merkezi yapacakmışız gibi lanse ettirdi. Protestolara maruz kaldık. Burası bizim tarihimiz için çok önemli. İçerisinde yapay göl, gezi alanı olan doğal dokusu korunarak çok çeşitli aktivitelerin yapılabileceği milli park yapmak istiyoruz. 29 Mart’tan sonra bu projemizi hayata geçirmek için kollarımızı sıvayacağız.”

Mustafa Kara’nın tarih ve kültürel projeleri sadece Validebağ ile sınırlı değil. “Valideler şehri” dediği Üsküdar’ın Osmanlı’nın izlerini taşıdığını belirten Mustafa Kara, şehrin “dişi yüzünü” gün yüzüne de çıkarmak istiyor.

"ÜSKÜDAR İSTASYON OLMAKTAN KURTULACAK"

Mustafa Kara’nın günlük yaşama ilişkin iki öncelikli konusu ise şehir içi ulaşım ve deprem… Her ne kadar ticari yatırımları ile bilinse de aynı zamanda İTÜ'den muzun olan İsmail Kara, Üsküdar’ı “ara durak” olmaktan kurtarmak istiyor.

Alemdağ, Çekmeköy, Sarıgazi, Sultangazi ve Ümraniye’de yaşayanların Üsküdar’ı Avrupa’ya yakasına geçiş amaçlı istasyon olarak kullandığını ifade eden AKP’li başkan adayı, Üsküdarlıların kendi şehirlerini kullanamama sıkıntısı şöyle açıklıyor:

İnşaat mühendisi olduğunu her fırsatta hatırlatan kara depreme yönelik kentsel dönüşüm projelerinden de bahsediyor. Deprem üzerine çeşitli projeler içinde uygulayıcı olarak yer aldığını belirten Kara, İstanbul için kaçınılmaz olan deprem için, neler yapacağını şöyle anlattı: “Sakarya’da depreme yönelik bazı çalışmalarda bulundum. Güçlendirme ile ilgili seminerlere katıldım. Bazı uygulamalar yaptım. Üsküdar için deprem odaklı kentsel dönüşüm projelerim var.”

BOĞAZ'I GÖREN KAÇAKLARA DÜZENLEME

Siyasetin yanı sıra, sivil toplum kuruluşları içerisinde aktif olarak yer alan ve yöneticilik de yapan Kara’ya göre belediyeler, büyük bir sivil toplum örgütü gibi olmalı. Sivil toplum örgütlerinin ‘maymuncuk’ anahtarı vazifesini gördüğünü, sivilleşen belediyelerin de bu anlayış birçok kapıyı rahatlıkla açabileceği düşüncesinde olan Kara, yeni dönemde Üsküdar Belediyesi’nin sivilleşme yönünün güçlü kılacaklarının altını çiziyor…

Kara’nın bir de Boğaz’ı gören noktalarda yapılan kaçak yapılarla ilgili düşünceleri var.” Üsküdar Boğaz’ın incisi. Üsküdar için Boğaziçi görünüm planlarımız var. Boğaz’ı çok güzel gören tepelere kaçak yapılar yapılmış. Buralardaki kaçak yapılanmaları ve mimari sorunları halletmek istiyoruz.”

NOT: İlerleyen günlerde Saadet Partisi'nin Üsküdar Belediye Başkan Adayı Yılmaz Bayat ile projeleri üzerine konuşacağız...

HABER 7 - Ersin Çelik

Haberi Paylaş :