Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Validebağ'da eğlence dolu 23 Nisan!..

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. yılını kutladığımız bu günlerde, 23 Nisan Haftası kapsamında Üsküda...

Üsküdarlı Sordu, Başkan Kara Cevapladı.

Üsküdar'ın ilk ve tek güncel haber sitesi ÜSKÜDAR34.COM, bir ilke imza attı. İşte sizin sorularınız ...

Marmara İlahiyat'da yıkım devam ediyor

1984'te ibadete açılan Marmara İlahiyat Vakfı Camii'nin depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkı...

''3. Martılara Simit Atma Şenliği''nde b...

Üsküdar Belediyesi her yıl düzenlediği ve geleneksel hale gelen Martılara Simit Atma Şenliği'ne hazı...

Kaymakam Güler, Kurban Bayramı'nı kutlad...

Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı....

Üsküdar'ın prestijli caddeleri var.

Üsküdar'ın en işlek caddelerine neşter vuruluyor. Semtin prestijli caddeleri Uncular, Yavuztürk Kara...

Üsküdar, emin ellere teslim edildi

23 Nisan Ulusal Egemenlik Haftası ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Üsküdar Belediye Başkanı ...

Hoşgörünün adresi: Kuzguncuk

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Kuzguncuk'ta üç semavi dinin temsilcileriyle iftar yemeğinde ...

Başbakan Erdoğan Cuma Namazını Üsküdar'd...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Üsküdar'da kıldı....

Çengelköy'e özel trafik düzenlemesi

Çengelköy'de Vahdettin Köşkü'nün Devlet Konukevi olmasıyla birlikte çevrede düzenlemeler yapılmaya d...
 

GDO'lu gıda paneli Üsküdar'da yapıldı

GDO'lu gıda paneli Üsküdar'da yapıldı
İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Kavak, ''Bugün sizin geliştirdiğiniz tohumu sizden sonra çocuklarınıza da miras bırakacak duruma geldik'' dedi.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
12 Aralık 2010, 19:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Kavak, ''Bugün sizin geliştirdiğiniz tohumu sizden sonra çocuklarınıza da miras bırakacak duruma geldik'' dedi.

Kavak, Anadolu İrfan Otağı Derneğince Üsküdar Belediyesi Altunizade Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''GDO'lu Gıdalarda Mülkiyet Hakkı-Anadolu'daki Bitki ve Hayvan Varlığımız, Vatan ve GDO Etkileşimi'' konulu panelde yaptığı konuşmada, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) konusunda, Türkiye'nin biyo güvenlik çeşitliliğini korumak amacıyla yapılmış bazı mevzuatlar olduğunu söyledi.

Dünyada gelişen teknolojilerin takip edilmesi gerektiğini belirten Kavak, Türkiye'de mart ayında Biyo Güvenlik Yasası'nın çıktığını, bundan sonra ithal olarak ülkeye girecek ürünlerin riskleri konusunda analiz yapılacağını ve belirlenen oranın üstünde çıkarsa ürünlerin etiketlerine GDO'ludur ibaresinin ekleneceğini anlattı. Türkiye'de Tohum Tescil ve Sertifikasyonla ilgili mevzuatın bulunduğuna da dikkat çeken Kavak, ''İşte bu yüzden bu gün tohum tescili ve tohumun geliştirilmesi üzerine büyük çalışmalar yapılıyor. Bugün sizin geliştirdiğiniz tohumu sizden sonra çocuklarınıza da miras bırakacak duruma geldik'' diye konuştu. Türkiye'de tohum konusunda ''İsrail'den alınıyor'' şeklinde bir düşünce bulunduğunu dile getiren Kavak, ''Doğa boşluk götürmez, siz sahip çıkmazsanız, siz çalışmazsanız birileri çalışır. Ama burada önemli olan bunların abartılı bir şekilde verilmesi ve bu güne kadar yapılmamış çalışmaların neden yapılmadığının ortaya konmaması. Son 3-4 yıldan beri yapılan çalışmalar artık semeresini veriyor. Yani lisans hakkı ile ilgili yapılan çalışmalardan sonra yeni tohum geliştirme çabaları verilmeye başlanıyor. Ülkemiz genelinde gerek meyve sebzede, gerekse hububatta yerli tohum oranı katlayarak artıyor'' dedi.

Ahmet Kavak, İstanbul İl Tarım İl Müdürlüğü olarak 2010 yılında kentte 52 binden fazla, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının da Türkiye genelinde 350 binin üzerinde denetim gerçekleştirdiğini söyledi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya da, Türkiye'de gıda konusunda ciddi sıkıntılar bulunduğunu ifade ederek, ''Ekmek parası için çalışıyoruz ama ekmeği alıp yemeye korkuyoruz. Bu gün Türkiye'de doğal olarak gördüğümüz gıdalar bile denetimden uzak. GDO'lu ürünlere izin verildiğinde, yeni hastalıklar ortaya çıkabilir. Türkiye'deki 3 bin 800 bitki örtüsü de bu yolla kaybolup gidebilir'' şeklinde konuştu.

İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Gıda Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Arun ise, GDO'lu ürünlerin ekiminin ilk olarak 1997 yılında ortaya çıktığını belirterek, 13 yılda ekilen alanın dünya üzerinde 80 kat artış gösterdiğini söyledi.

2009 yılında dünyada GDO'lu ürün ekilen alanın 134 milyon hektar olduğunu ifade eden Arun, 25 ülkede de GDO'lu tohumların ekildiğini anlattı.

Arun, GDO'nun görsel olarak tespit edilemeyeceğini vurgulayarak, bir üründe GDO'lu olup olmadığını değişik metotlarla üründeki yabancı verilmiş proteine ve gene bakarak tespit edilebileceğini söyledi.

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık da GDO'nun çok geniş bir kavram olduğunu, Ziraat Mühendisleri Odası olarak tohumlardaki GDO'ya kaşı olduklarını söyledi.


Haberler.com


Haberi Paylaş :