Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Üsküdar'da trafik kazası

Üsküdar Kısıklı'da meydana gelen trafik kazasında bir kişi ağır yaralandı. ...

Çamlıca Camii'ni yapacak firma belli old...

Çamlıca'yı 2 ortak 3 yılda bitirecek...

Üsküdar Belediye Meclisinin 7. dönem açı...

Üsküdar Belediye Meclisi'nin 7. dönem açılış toplantısı Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in yö...

Erdoğan'dan Çamlıca Tepesi'ne cami sözü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çamlıca Tepesi'ne tüm İstanbul'dan görülecek bir cami yapmayı planlad...

Üsküdar Belediyesi 6 yeni otobüse kavuşt...

Üsküdar Belediyesi, kültür hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırmak ve vatandaşların belediye hi...

Üsküdar'da Ramazan Bayramının ilk günü h...

Her yıl olduğu gibi bu senede Üsküdar'da Ramazan düzenlenen birbirinden güzel etkinlikler ve program...

Üsküdar Sahil Yolu hizmete girdi

Üsküdar Meydanı Sahil Geçiş Yolu Projesi 24 Ağustos Çarşamba günü itibariyle araç ve yaya trafiğine ...

"Bütün Üsküdarlıların Başkanı Olacağım"

1 Nisan 2009 Çarşamba günü göreve başlayan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara Üsküdar Belediyesi ...

Mustafa Kara'dan Mevlit Kandili mesajı.....

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, mübarek Mevlit Kandili dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınla...

Üsküdar Belediyesi kalplere dokunacak bi...

İHH ve Üsküdar Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği ''Dolabında durmasın, sokakları ısıtsın'' projes...
 

GDO'lu gıda paneli Üsküdar'da yapıldı

GDO'lu gıda paneli Üsküdar'da yapıldı
İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Kavak, ''Bugün sizin geliştirdiğiniz tohumu sizden sonra çocuklarınıza da miras bırakacak duruma geldik'' dedi.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
12 Aralık 2010, 19:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Kavak, ''Bugün sizin geliştirdiğiniz tohumu sizden sonra çocuklarınıza da miras bırakacak duruma geldik'' dedi.

Kavak, Anadolu İrfan Otağı Derneğince Üsküdar Belediyesi Altunizade Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''GDO'lu Gıdalarda Mülkiyet Hakkı-Anadolu'daki Bitki ve Hayvan Varlığımız, Vatan ve GDO Etkileşimi'' konulu panelde yaptığı konuşmada, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) konusunda, Türkiye'nin biyo güvenlik çeşitliliğini korumak amacıyla yapılmış bazı mevzuatlar olduğunu söyledi.

Dünyada gelişen teknolojilerin takip edilmesi gerektiğini belirten Kavak, Türkiye'de mart ayında Biyo Güvenlik Yasası'nın çıktığını, bundan sonra ithal olarak ülkeye girecek ürünlerin riskleri konusunda analiz yapılacağını ve belirlenen oranın üstünde çıkarsa ürünlerin etiketlerine GDO'ludur ibaresinin ekleneceğini anlattı. Türkiye'de Tohum Tescil ve Sertifikasyonla ilgili mevzuatın bulunduğuna da dikkat çeken Kavak, ''İşte bu yüzden bu gün tohum tescili ve tohumun geliştirilmesi üzerine büyük çalışmalar yapılıyor. Bugün sizin geliştirdiğiniz tohumu sizden sonra çocuklarınıza da miras bırakacak duruma geldik'' diye konuştu. Türkiye'de tohum konusunda ''İsrail'den alınıyor'' şeklinde bir düşünce bulunduğunu dile getiren Kavak, ''Doğa boşluk götürmez, siz sahip çıkmazsanız, siz çalışmazsanız birileri çalışır. Ama burada önemli olan bunların abartılı bir şekilde verilmesi ve bu güne kadar yapılmamış çalışmaların neden yapılmadığının ortaya konmaması. Son 3-4 yıldan beri yapılan çalışmalar artık semeresini veriyor. Yani lisans hakkı ile ilgili yapılan çalışmalardan sonra yeni tohum geliştirme çabaları verilmeye başlanıyor. Ülkemiz genelinde gerek meyve sebzede, gerekse hububatta yerli tohum oranı katlayarak artıyor'' dedi.

Ahmet Kavak, İstanbul İl Tarım İl Müdürlüğü olarak 2010 yılında kentte 52 binden fazla, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının da Türkiye genelinde 350 binin üzerinde denetim gerçekleştirdiğini söyledi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya da, Türkiye'de gıda konusunda ciddi sıkıntılar bulunduğunu ifade ederek, ''Ekmek parası için çalışıyoruz ama ekmeği alıp yemeye korkuyoruz. Bu gün Türkiye'de doğal olarak gördüğümüz gıdalar bile denetimden uzak. GDO'lu ürünlere izin verildiğinde, yeni hastalıklar ortaya çıkabilir. Türkiye'deki 3 bin 800 bitki örtüsü de bu yolla kaybolup gidebilir'' şeklinde konuştu.

İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Gıda Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Arun ise, GDO'lu ürünlerin ekiminin ilk olarak 1997 yılında ortaya çıktığını belirterek, 13 yılda ekilen alanın dünya üzerinde 80 kat artış gösterdiğini söyledi.

2009 yılında dünyada GDO'lu ürün ekilen alanın 134 milyon hektar olduğunu ifade eden Arun, 25 ülkede de GDO'lu tohumların ekildiğini anlattı.

Arun, GDO'nun görsel olarak tespit edilemeyeceğini vurgulayarak, bir üründe GDO'lu olup olmadığını değişik metotlarla üründeki yabancı verilmiş proteine ve gene bakarak tespit edilebileceğini söyledi.

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık da GDO'nun çok geniş bir kavram olduğunu, Ziraat Mühendisleri Odası olarak tohumlardaki GDO'ya kaşı olduklarını söyledi.


Haberler.com


Haberi Paylaş :