Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Başbakan Erdoğan Üsküdar'da...

Başbakan Erdoğan, Üsküdar Bahçelievler Mahallesi'nde alt yapı sorunları olan bazı evlere konuk oldu....

Üsküdar'da gözyaşları sel oldu

Milli kayakçı Aslı Nemutlu, Üsküdar Şakirin Camii'nden son yolculuğuna uğurlandı....

Üsküdar'ın Sokakları Gülsuyuyla Temizlen...

Üsküdar Belediyesi, yaz ayının en sıcak günlerini yaşadığımız şu günlerde özellikle çöp kamyonlarını...

Üsküdar Mustafa Ceceli ile coşacak

18-29 Mayıs Gençlik Haftası nedeniyle Üsküdar Belediyesi, ünlü pop müziği sanatçısı Mustafa Ceceli i...

Üsküdar Belediyesi 5 bin kişiyi ağırladı...

Üsküdar Belediyesi, Ahmediye Meydanı'nda yaklaşık 5 bin kişiye iftar verdi....

Nezih Uzel'in evi müze oluyor!

Gazeteci-yazar Nezih Uzel'in 1950-1965 yılları arasında yaşadığı Üsküdar'daki evi müze oluyor...

Üsküdar'da elektrik kesintisi

Üsküdar'da 28 Ekim'de(bugün) bazı semtlere elektrik verilemeyecek. İstanbul Anadolu Yakası Elektrik ...

Zafer Bayramı Üsküdar'da kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88'nci yıldönümü Üsküdar Şemsi Paşa Meydanı'nda düzenlenen törenle kutl...

Üsküdar Adliyesi Taşınıyor

Üsküdar Adliyesi Anadolu yakasındaki adliyelerin toplanacağı İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'na taşın...

Başkan Kara müjdeyi twitter'dan verdi

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, twitter hesabından yaptığı açıklamada Selamsız sakinlerine mü...
 

Akçaabatlılar kurtuluş gününü kutladı

Akçaabatlılar kurtuluş gününü kutladı
Merkezi Üsküdar'da bulunan Akçaabatlılar Derneği, Akçaabat'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu münasebetiyle bir anma etkinliği düzenledi.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
21 Şubat 2011, 17:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başkan İsmail Şirin, kısa bir açılış konuşmasıyla programı başlattı. Şirin, ''Bir daha ülkemizin hiçbir bölgesinin kurtarılmaya muhtaç olmamasını diliyoruz. Akçaabat'ın farklı köy ve mahallelerinden gurbete gelmiş insanlarız. Sevgiyi ve acıyı paylaşmak, kardeş olmak niyetiyle bu derneği kurduk. Şirinevler'deki derneğimizle beraber, her kurtuluş yıl dönümünde Akçaabat'ın tarihiyle ilgili farklı etkinlikler yapardık. Bu akşam Akçaabat'ımızın yaşayan en kıymetli belleklerinden ikisi aramızda. Baykal Kazancıoğlu ve Alican Timurcuoğlu Akçaabat'ın geçmişini yaşayan ve Akçaabat'la bugüne gelen ağabeylerimizdir. Kendilerinden geçmişteki Akçaabat'ı dinlemek amacıyla buraya davet ettik.'' Dedi ve sözü Baykal Kazancıoğlu'na bıraktı.

Merkezi Üsküdar'da bulunan Akçaabatlılar Derneği, Akçaabat'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu münasebetiyle bir anma etkinliği düzenledi.

Baykal Kazancıoğlu, ağırlıklı olarak 1950'li ve 1960'lı yılların Akçaabat'ının yaşantısından sosyal ve kültürel örnekler verdi. Önemli olaylardan tütün yetiştiriciliğine, istisnasız her evde çiçek bulunduğundan çeyizlerde giden sanat müziği enstrümanlarına kadar bilgiler veren ve ''1920'lerde Akçaabat'ta bisiklet, kürek ve bando takımı vardı. Sebatspor voleybolda Türkiye çapında başarılar elde etmişti'' diyen Kazancıoğlu, Akçaabat'ın merkezindeki sosyal hayatın Trabzon merkezinden farklı olmadığını söyledi.

Merkezi Üsküdar'da bulunan Akçaabatlılar Derneği, Akçaabat'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu münasebetiyle bir anma etkinliği düzenledi.

Daha sonra konuşan Alican Timurcuoğlu ise sözlerine ''14 yaşımda İstanbul'a geldim. Yaşım 66-67 oldu ama hâlâ burada emanet gibi duruyorum. Kendimi yarın otobüse binip Akçaabat'a geri dönecekmiş gibi hissediyorum'' diyerek başladı ve ağırlıklı olarak tarihi bir perspektiften devam etti. Rus işgali konusuna da değinen Timurcuoğlu, ''işgalden sonra bizimkiler teknelere binip muhacirliğe çıkarken Ruslar da kendi gemilerinden megafonla 'topraklarınızı bırakıp neden gidiyorsunuz?' demişler. Münferit hadiseler dışında Türklere iyi davranmışlar. Bunun bir sebebi de aralarında Müslüman Türk asıllı askerler bulunmasıydı. Başka yerlerde olduğu gibi Akçaabat'ta da güzel eserler yapmışlar ama devrimden sonra işgal ettikleri yerlerden çekilirken, bizimkiler onlara ateş açınca o eserleri bombalayıp imha etmişler'' dedi.

Merkezi Üsküdar'da bulunan Akçaabatlılar Derneği, Akçaabat'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu münasebetiyle bir anma etkinliği düzenledi.

Etkinlik daha sonra eski anıların yad edildiği ve dinleyici sıfatıyla bulunanların da katıldığı sıcak bir sohbete dönüştü. Akçaabatlılar dernekten memnun ve mesut ayrıldılar.


Üsküdar 34 - Bülent Şirin


Haberi Paylaş :