Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Burhaniye'de Metrobüs durağı sıkıntısı

Sıkıntı yaşanan duraklardan biri Üsküdar Burhaniye durağı. Hiçbir görevlinin olmadığı durakta sabah ...

Üsküdar Belediye Meclisi tatile girdi...

Üsküdar Belediye Meclisi Haziran ayı olağan toplantısı Meclis Salonu'nda gerçekleştirdi....

Tanzimat'ta Üsküdar'ın yeri ne olmuştu?

Özellikle Üsküdar semtinin Bağlarbaşı, Kuzguncuk ve Çamlıca semtlerinde Fransız mimarisi örnek alına...

''Eleştiri ve Muhalefet insanları diri t...

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi....

Emniyetten ''Huzur Toplantısı''

Üsküdarlıların güvenlik ve trafik gibi konulardaki sıkıntılarına daha hızlı çözümler üretebilmek adı...

Üsküdar ''Cuma Pazarına'' Kavuşuyor

Yaklaşık 3 yıldır Cuma günü yerine Cumartesi günleri kurulan Üsküdar merkezdeki semt pazarı, tekrar ...

Üsküdarlı meşhurlar buluştu

Üsküdar Belediyesi, Üsküdar'da yaşamış ilim adamı, sanatçı, yazar ve akademisyenleri ''Üsküdarlı Meş...

Üsküdar'da gemide yangın

Üsküdar'da karaya bağlı, yan yatmış boş akaryakıt gemisinde çıkan yangın, itfaiye ve Sahil Güvenlik ...

23 Nisan Engel Tanımıyor...

Üsküdar belediyesi 23 nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında engelli vatandaşlarıda unutmadı....

Bülent Arınç'dan Hilmi Türkmen'e hayırlı...

Bülent Arınç, açılış töreninin ardından Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'i tebrik etmek için Ü...
 

Çamlıca Tepesi yakında böyle olacak

Çamlıca Tepesi yakında böyle olacak
Çamlıca Tepesi'ndeki radyo ve televizyon vericilerinden kaynaklanan görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi ve bunların tek bir kulede birleştirilmesi amacıyla düzenlenen yarışma sonuçlandı.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
12 Ekim 2011, 18:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çamlıca Tepesi'ndeki radyo ve televizyon vericilerinden kaynaklanan görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi ve bunların tek bir kulede birleştirilmesi amacıyla düzenlenen yarışma sonuçlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Projeler Dairesi Başkanlığı Projeler Müdürlüğünce düzenlenen ''Çamlıca Tepesi Tv ve Radyo Kulesi Fikir Projesi Yarışması''nda dereceye giren projeler belirlendi.

Çamlıca Tepesi'ndeki radyo ve televizyon vericilerinden kaynaklanan görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi ve bunların tek bir kulede birleştirilmesi amacıyla düzenlenen yarışma sonuçlandı.

Buna göre, 100 bin TL'lik birincilik ödülünü Ortadoğu Teknik Üniversitesinden yüksek mimar İnanç Eray'ın ekibi, 65 bin TL'lik ikincilik ödülünü Yıldız Teknik Üniversitesinden Dilek Topuz Derman'ın ekibi, 45 bin TL'lik üçüncülük ödülünü de İstanbul Teknik Üniversitesinden yüksek mimar Melike Altınışık'ın ekibi kazandı. Ayrıca 3 projeye de 25 bin TL değerinde mansiyon ödülü verildi. Yarışmaya katılan projeler, 24 Ekim'e kadar Haliç Kongre Merkezi Pera Blok Fuaye Salonu'nda görülebilecek. Ödül töreni, 24 Ekim'de gerçekleştirilecek. Çamlıca Tepesi'nde hangi projenin uygulanacağına, daha sonra karar verilecek.

BU AŞAMAYA NASIL GELİNDİ
Çamlıca Tepesi'ndeki radyo ve televizyon vericilerinden kaynaklanan görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi ve bunların tek bir kulede birleştirilmesi amacıyla düzenlenen yarışma sonuçlandı.Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun kararı doğrultusunda, kent siluetine olumlu katkıda bulunacak bir tasarım olarak hedeflenen yarışma için ''http://camlicakule.ibb.gov.tr'' adresi oluşturuldu.

Yarışma şartnamesi ve diğer tüm belgeler sayısal ortamda katılımcılara verildi. Katılımcılar şartname bedelini yatırarak, 161 adet şartname satın alıp web şifresi ile yarışma dokümanını elde etti.

Ulaştırma Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında 10 Aralık 2009 tarihinde, ''Çamlıca Tepesi TV Kulesi ve Entegre Tesisleri Proje Hizmet Alımı ve Uygulama Projesine Dönüştürülmesi Süreçlerine İlişkin Protokol'' imzalandı ve 19 Mart 2010 tarihli meclisi kararı ile de yürürlüğe girdi.

Ulusal Proje Yarışması ise 11 Nisan 2011 tarihinde başladı, 5 Eylül 2011 tarihinde projeler teslim alındı. Toplam 34 adet proje teslim edildi ve 19-22 Eylül 2011 tarihleri arasında jüri tarafından değerlendirildi.

Yarışma sonuçları 3 Ekim 2011 tarihli Resmi Gazetede ve yarışmaya ait internet sitesinde yayımlandı. Kurul kararı doğrultusunda, tv ve seyir kulesi işlevi ile sınırlandırılmış tek bir simgesel kule olarak, Büyük Çamlıca Tepesi'nde 122 bin 764 metrekarelik kentsel tasarım alanında 14 bin metrekarelik kule tasarım alanı olarak planlanan Çamlıca Tepesi Tv ve Radyo Kulesinin yüksekliği 323 metre ile 357 metre arasında opsiyonlu olmak üzere ortalama 340 metre olarak belirlendi.

Kazanan projenin kurul onayına sunulmasından sonra avan ve uygulama projeleri hazırlanarak hayata geçirilecek olan işin, proje ve yapım maliyeti Ulaştırma Bakanlığı tarafından karşılanacak.


Hürriyet


Haberi Paylaş :