Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Üsküdar'da bazı yollar trafiğe kapalı

Üsküdar'da Katibim Şenlikleri kapsamında düzenlenecek etkinlikler nedeniyle bazı yollar bugün trafiğ...

İş Yerinden Hırsızlık İddiası

Kadıköy'de, girdiği iş yerinden, 22 bin TL çaldığı öne sürülen kişi Üsküdar Çengelköy Sultan Murat M...

Beylerbeyi'nde Büfe Soygunu!

Üsküdar Beylerbeyi'nde soygun için geldiği iddia edilen kişiye direnen büfeci, başından vurularak öl...

Başbakanı protesto eden 3 kişi gözaltınd...

Üsküdar'da konvoyu geçerken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto ettiği iddia edilen 3 kişi göza...

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlu olsu...

Başkan Kara, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı....

500 kişi SAADET'e iltihak etti

Üsküdar'da çeşitli partilerden Saadet Partisi'ne katılan 500 kişi için iltihak töreni düzenlendi. Y...

Üsküdar'ın çehresi iki yılda değişti

Mustafa Kara'nın Üsküdar Belediye Başkanlığı koltuğuna oturmasıyla birlikte ilçe genelinde başlatıla...

Temizlik için yeni araçlar

Üsküdar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne 3 adet mini çöp aracı katıldı. Araçlar, motorize eki...

Üsküdar'da kar esareti yaşandı

Üsküdar'da akşam saatlerinde yağmaya başlayan kar bütün ilçeyi etkisi altına aldı....

İstanbul'da TSE belgesi alan ilk belediy...

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından Üsküdar Belediyesi'ne vatandaş memnuniyeti çalışmaları ...
 

Başkan Türkmen Ermeniler'in Doğuş Bayramı'na katıldı

Başkan Türkmen Ermeniler'in Doğuş Bayramı'na katıldı
Ermeni Cemaati'nin Hz. İsa'nın doğum gününü kutladıkları törene katılan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, dostluk ve kardeşlik mesajları verdi.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
08 Ocak 2015, 16:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üsküdar'da yaşayan Ermeni Cemaati, her sene 6 Ocak'ta kutlanan Hz. İsa'nın doğum günü (Surp Zınunt) için Surp Haç Kilisesi'nde tören düzenledi.

Kilisenin Baş Rahibi Sahag Maşalyan'ın yönettiği ayinde Hz. İsa'nın doğuşunu anlatan ilahiler okundu. Baş Rahip Maşalyan'ın Hz. İsa'nın hayatıyla ilgili verdiği vaaz ve sembolik vaftiz töreniyle ayin son buldu.

Yaklaşık 400 Ermeni Cemaati mensubunun katıldığı etkinlikte ayinler sonrası bayram kutlaması yemeğine geçildi. Konuklara; zeytinyağlı dolma, şakşuka, nohut pilav ve salata ikramı yapıldı.

Üsküdar'da yaşayan Ermeni Cemaati, her sene 6 Ocak'ta kutlanan Hz. İsa'nın doğum günü (Surp Zınunt) için Surp Haç Kilisesi'nde tören düzenledi.

Yemeklerin yenilmesinden sonra Ermeni Cemaati'ne hitap eden Başkan Hilmi Türkmen, nazik davetleri için Cemaat'e teşekkür etti. Başkan Türkmen, Hazreti İsa'nın doğumunun 2014. yıl dolayısıyla 'Doğuş Bayramı' törenine katılmaktan ötürü duyduğu mutluluğu dile getirerek ''Hepimiz inanıyoruz. Kimimiz Musevi, kimimiz Hıristiyan, kimimiz Müslüman'ız ancak, hepimiz ''bir olan Allah'a'' inanıyoruz. O'nun peygamberlerine, Peygamberleri vasıtasıyla bize gönderdiği kitaplarına, mesajlarına, kurtuluş reçetelerine inanıyoruz. Bu inançla asırlardır, Bizlere rehberlik eden peygamberlerimizi her vesileyle, özellikle de doğum yıl dönümlerinde hatırlıyor, hatırlatıyor; Hatıralarını yaşıyor, yaşatıyor, yâd ediyoruz'' dedi.

Hilmi Türkmen Müslümanlar olarak Hz. Muhammed'in 1443. Doğum Yıl dönümünü geçen Cuma günü 'Mevlit Kandili' olarak kutladıklarını söyledi

Başkan Hilmi Türkmen Müslümanlar olarak Hz. Muhammed'in 1443. Doğum Yıl dönümünü geçen Cuma günü 'Mevlit Kandili' olarak kutladıklarına vurgu yaparak ''Bugün de Hıristiyan dostlarımızla, sizlerle birlikte Hz. İsa'nın doğum gününü kutluyoruz. Hakeza, Musevi vatandaşlarımızın da kutsal törenlerine, Bayram ve sair özel günlerine iştirak ediyoruz. Bundan sonra da iştirak edeceğiz'' dedi.

Başkan Türkmen Ermeniler'in Doğuş Bayramı'na katıldı

Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşları olarak Üsküdar'da da birlikte yaşadıklarına vurgu yapan Başkan Türkmen ''Bizler sizinle komşuyuz, hemşehriyiz, arkadaşız. Bu topraklarda kadim bir tarihimiz, Ortak bir mazimiz, ortak bir geleceğimiz var. Üsküdar ki, tüm inançların ve etnik kimliklerin bir arada ve huzur içerisinde yaşadığı bir vahdet şehridir. Türk'ü, Ermeni'si, Rum'u; Müslüman'ı, Musevi'si, Hıristiyan'ı, herkesin ve kesimin karşılıklı saygı ve muhabbetle bir arada yaşadığı, bir arada yaşamaktan keyif aldığı bir şehirdir. Kısaca Üsküdar, camilerin, kiliselerin ve havraların, yüzyıllardır sırt sırta, yan yana hayat bulduğu maneviyat şehri, barış ve huzur şehridir. Bayramlar, kandiller, yortular, sünnetler, vaftizler her zaman, birlikteliğimizin, komşuluğumuzun ve dostluğumuzun pekişmesine vesile olmuş ve olmaktadır'' diye konuştu.

Konuşmalar sonrası Baş Rahip Maşalyan'ın şükür duasıyla tören sona erdi.


Üsküdar 34

Haberi Paylaş :