Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Üsküdar Belediyesi kendini yeniledi.

Üsküdar Belediyesi vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek için bazı birimleri ana binada biraraya g...

Merak edilen projeyi Mustafa Kara açıkla...

İstanbul'un her yerinden görülebilecek camii'nin detaylarını açıkladı......

Üsküdar Belediyesi'nin ÖSS hizmeti

Gençlerimizin geleceğini belirleyen Öğrenci Seçme Sınavının sonuçları geçen hafta yayınlandı. Sıra t...

Üsküdar 'ÖSYM Bürosu' önünde eylem

Üsküdar'da ÖSYM bürosunun önünde Ygs'deki şifre skandalını protesto etmek isteyen lise öğrencilerine...

Üsküdar, Sokak İftarları İle Bereketlene...

Üsküdar Belediyesi, Ramazan etkinliklerini, Osmanlı'dan günümüze Üsküdar'da yaşanan Ramazan gelenekl...

Üsküdar'da deniz ile yol birleşti

Üsküdar'da etkili olan sağanak yağış zaman zaman doluya dönüştü....

Gürültü kirliliği denetimlerine başlanıy...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul'da ses sınırını aşan eğlence merkezlerine para cezası uygula...

Üsküdar Rizeliler derneği dayanışma gece...

Geçtiğimiz haftalarda Üsküdar'da geçen yıl 30 Haziran 2009 tarihinde kurulan Üsküdar Rizeliler Eğiti...

Sivaslılar Üsküdar'da bir araya geldi

Sivaslılar Vakfı'nın kuruluşunun 15. yılı vesilesi ile Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenle...

Yeni Üsküdar Meydanı

Marmararay ve Yeni Meydan projeleri Üsküdarın çehresini değiştirecek....
 

Üsküdar Belediyesi yasayı hiçe sayıyor!

Üsküdar Belediyesi yasayı hiçe sayıyor!
''Bilgi Edinme Hakkı Yasası''nı ihlal ettiği gerekçesiyle Avukat Mahmut Tanal Üsküdar Belediyesi'ne dava açtı.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
12 Şubat 2010, 19:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AK Parti'li Üsküdar Belediyesi, devletin şeffaflığını sağlamayı amaçlayan ''Bilgi Edinme Hakkı Yasası'' çerçevesinde sorulan sorulara cevap vermekten kaçınıyor.

Bilgi Edinme Hakkı Yasası çerçevesinde Üsküdar Belediye Başkanlığı'na dilekçe verdiğini ifade eden Avukat Mahmut Tanal, verdiği dilekçelere verilen cevapların hukuk dışı olduğunu söyledi.

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ KANUN TANIMIYOR
24 Nisan 2004'te yürürlüğe giren ''Bilgi Edinme Hakkı Yasası'', vatandaşların kamu kurum ve kuruluşlarından talep ettiği pek çok bilgiye ulaşmasına olanak sağladığını hatırlatan Av. Mahmut Tanal, ''yasayla kendi hayatımızı ilgilendiren kararlar konusunda bilgi edinme hakkına kavuşurken, Üsküdar Belediyesi bu kanunu tanımıyor. Yasa çerçevesinde sorulan sorulara yanlış cevaplar vererek vatandaşı aldatıyor. Yasayla başbakan ve bakanların mal varlığına kadar pek çok konuyu sorgulayabiliyoruz, ama Üsküdar Belediyesi'nden bilgi alamıyoruz'' dedi.

Av. Mahmut Tanal'ın AKP'li Üsküdar Belediyesi'ne, ''Bilgi Edinme Hakkı Yasası'' çerçevesinde verdiği dilekçe belediyenin ''Yasa Tanımadığını'' ortaya çıkardı.


BELEDİYE KENDİNİ YALANLADI
Üsküdar Belediye Başkanlığına Bilgi Edinme Hakkı Yasası çerçevesinde dilekçe veren Av. Mahmut Tanal'ın ''Üsküdar Belediyesi bünyesinde kaç tane taşeron firma bulunmaktadır?'' sorusuna ''taşeronluk sistemi bulunmamaktadır, taşeronlara yaptırılan herhangi bir iş bulunmamaktadır'' cevabı verildi. Üsküdar 1. İcra Müdürlüğüne bir belediye personeli hakkında bilgi vermek zorunda kalan Üsküdar Belediyesi, resmi yazışmada ise kendini yalanladı ve hakkında bilgi istenen şahsın taşeron firma elemanı olduğunu bildirdi.

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde yaşayan Avukat Mahmut Tanal, AKP'li Üsküdar Belediyesinin işbirliği yaptığı taşeron firmalar hakkında bilgi almak istedi. Av. Tanal, ''Bilgi Edinme Kanunu'' çerçevesinde Üsküdar Belediyesi'ne dilekçe yazdı.

BELEDİYEYE TAŞERON FİRMALAR SORULDU
Üsküdar Belediye Başkanlığına 4982 sayılı yasa çerçevesinde bilgi isteyen Av. Mahmut Tanal'ın 5.10.2009 tarih, 4644 sayı ve 671019 numara ile kayıt altına alınan dilekçesinde, ''Üsküdar Belediyesi bünyesinde kaç tane taşeron firma bulunmaktadır?'' Şayet Üsküdar Belediyesi Bünyesinde taşeron firma var ise gerçek şahıs ise adı ve soyadı, şirket ise tüzel kişilerin tam unvanı ve adreslerinin tarafıma verilmesini talep ediyorum? Taşeronlara hangi işler kaç TL ile hangi şirkete verilmiştir?'' sorularını sordu.

Üsküdar Belediye Başkanlığı Mali Hizmetler Müdürlüğü'nün 19.10.2009 tarih ve 2558 sayılı Mali Hizmetler Müdür Vekili Ayfer Kayın imzasıyla Tanal'a verilen cevap şaşırtıcıydı.

BELEDİYE İŞLERİ TAŞERONLARA YAPTIRILMIYOR
Belediye'nin kendini yalanladığı cevap yazısında; ''4734 Sayılı Kamu ihale Kanununda taşeronluk sistemi bulunmamaktadır. Bu nedenle Belediyemizce taşeronlara yaptırılan herhangi bir iş bulunmamaktadır'' cümleleri vardı.

Vatandaşa ''Bilgi Edinme Kanunu'' yasasına rağmen bilgi vermeyen Üsküdar Belediye Başkanlığı Üsküdar 1. İcra Müdürlüğüne bir belediye personeli hakkında bilgi vermek zorunda kaldı.

GERÇEK ORTAYA ÇIKTI
Üsküdar Belediyesi, resmi yazışmada kendini yalanladı ve ''Yasa Tanımadığını'' ortaya koydu.

Üsküdar 1. İcra Müdürlüğüne verilen Mali Hizmetler Müdürü Mustafa Kuzugüden imzalı resmi cevapta, ''İlgili dosyanıza borçlu Ö.B.'nin kayıtlarımızın tetkiki sonucu Başkanlığımızın elemanı olmadığı; Başkanlığımıza hizmet veren taşeron firma elemanı olduğu tespit edilmiş olup, firma adresi aşağıda belirtilmiştir'' itirafı vardı. Taşeron firma adı olarak ise Güneş Albayrak A.Ş.'nin adı ve adresi yer almıştı.

Bunun üzerine Av. Mahmut Tanal, ''Bilgi Edinme Hakkı Yasası''nı tanımayan AKP'li Üsküdar Belediyesi'ni, ''Görevi Kötüye Kullanma'' nedeniyle dava açtı.

Av. Mahmut Tanal, Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği şikâyet dilekçesinde ''AKP'li Üsküdar Belediyesi vermesi gereken bilgiyi gizleyerek vermemişlerdir. Bu şekli ile hesap verebilirlik, denetlenebilirlik ve şeffaflık ilkesini ihlal etmişlerdir. Yani görevliler tarafından doğru ve dürüst bir şekilde vermesi gereken bilgiyi vermemekle görevini kötüye kullanmışlardır. 5237 sayılı yasanın 257. Maddesinde düzenlenen Görevi Kötüye Kullanma suçu oluşmaktadır'' cümlelerine yer verdi.


En Son Haber


Haberi Paylaş :