Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Üsküdar Meydanı trafiğe kapatılacak

Üsküdar Meydanı, otobüs peronlarından ve trafikten kurtulup yayalaştırılacak. Yeraltına da ikinci bir meydan yapılacak....

Çamlıca Cami Projesinde birinci çıkmadı

Kamuoyunda çok tartışılan Çamlıca Cami Projesi yarışması sonuçlandı....

Üsküdar Belediyesi'nden ''Key Ödemesi''......

Üsküdar Belediye Başkanlığı, 1 Ocak 1987 ve 31 Aralık 1995 tarihleri arasında belediye personelinden kesilen Konut Edind...

Şehit Aileleri ve Gazileri İftar Yemeği......

"19 Eylül Gaziler Günü" dolayısıyla Üsküdar Kaymakamlığı ile Üsküdar Belediye Başkanlığı tarafından birlikte organize ed...

''Çevren Senin Elinde'' Kampanyası

Üsküdar Belediyesi tarafından ilçe genelindeki okullar arasında ''Çevren Senin Elinde'' kampanyası düzenlendi....

Çamlıktepe Camii dualarla ibadete açıldı

Üsküdar Belediyesi tarafından yaptırılan Çamlıktepe Camii dualarla ibadete açıldı....

Üsküdar Caddeleri yenileniyor

Üsküdar Belediyesi Prestijli yol çalışmaları kapsamında bazı caddelerde çalışmalarını sürdürüyor....

Tünelde kazı durduruldu

Üsküdar'daki kazı çalışmalarında 60 metre mesafe alınırken tünelin 4 katlı bir binaya yönelmesi sonrası kazıya geçici ol...

Kız Kulesi Üzerinde Muhteşem Gösteri

Akrobasi pilotu Murat Öztürk tarihi Kız Kulesi üzerinde insansız hava aracı yarışması için ''davet uçuşu'' yaptı....

Dünya temizlik günü 2012 Üsküdar

Gönüllü grupların illegal atıkları temizlemek ve toplumun farkındalığını artırmak için başlattıkları Dünya Temizliği (Wo...
 

Kuzguncuk'da Sinagog bahçesinde iftar

Kuzguncuk'da Sinagog bahçesinde iftar
Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagog'u 17 sene önce başlayan iftar geleneğini bu yıl sinagog bahçesinde tekrar yaşattı.
Tarih : 01 Eylül 2010, 18:52
Kategori : Üsküdar
Yazı Boyutu : 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuzguncuk Beth Yaakov Yönetim Kurulu 17 sene evvel bir restoranda başlayan iftar yemeğinin geleneğinin 18.sini bu sene 24 Ağustos Salı gecesi sinagog bahçesinde tekrar yaşattı.

Büyük bir titizlikle hazırlanmış Türk ve Sinagog amblemlini taşıyan bayrakların süslediği masaların hemen yanı başında sadece kapıların değil gönüllerin de açıldığının somut bir nişanesi olarak dikkati çeken bir başka nokta da konuklar için düzenlenmiş Mescid alanıydı.

Beylerbeyi Cami hocası Ramazan Kutlu'nun okuduğu ezanın ardından Beth Yaakov Yönetim Kurulu üyelerinden Niso Yeruşalmi'nin Türk Musevi Cemaati Başkan Yardımcısı ve Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu Vakfı Onursal Başkanı merhum Robert Abudara'nın anısına istinaden yaptığı konuşmadan sonra, rahmetlinin geçen yıl iftar gecesi yaptığı konuşması ile ilgili hazırladığı barkovizyon gösterisini sundu.

Yaşanan duygulu anların ardından Vakıf Başkanı Beto Adato ''Yüce Allah katında tuttuğunuz oruçlar kabul olsun'' sözleriyle başladığı konuşmasında, yıllardır üç semavi dinin mensuplarının İstanbul'un bu güzide semtinde yaşadığı ve yaşatmakta olduğu dostluğun, yardımlaşmanın, birlikteliğinin daima doruklara çıktığını, bunun bütün dünyaya örnek olmasını ve daima barış ve huzur içinde yaşanmasını temenni etti.

Bet Din üyesi Rav Yeuda Adoni dinin insanları Allah'a ve birbirine bağladığını ve her dinde inanç ve ibadet'in toplulukları oluşturduğunu belirterek bu yıl Ramazan ayı ile Selihot ( af dileme ) günlerinin aynı döneme geldiğini ve bunun herkese iyilik ve doğruluk adına bir ışık olduğunu belirtti.

Üsküdar Müftüsü Mehmet Gök, İslam'da 5 temel esasın birinin oruç olduğunu ve verdiği faydaların en önemlisinin insanların kendi nefsilerine hâkim olmalarını başardığını anlattı. Burada kurulan bu sofraların getirmiş olduğu güzelliklerle Kuzguncuk'un dünyaya örnek bir yer olduğunu belirterek yönetime teşekkürlerini belirtti.

Üsküdar İlçe Belediye Başkanı Mustafa Kara sözlerine merhum Robert Abudara'yı rahmetle ve birlikte geçirdikleri günleri anmakla başladı. 500 yıl önce başlayan bu serüvenin Kuzguncuk'tan Kudüs'e uzanan hoşgörünün bu geceye taşınmasından büyük bir mutluluk duyduğunu, bu birlik ve beraberliğin daim olmasını temenni etti.

Üsküdar Kaymakamı Süleyman Erdoğan bu güzellik karşısında mevki, makam farkı gözetmeksizin herkesin Tanrı'nın kulları olduğunu, soframızı ve ekmeğimizi paylaştığımıza göre birlikteliğin din, dil, ırk ayırımı yapmadan el ele bunları devam ettirebilmek için çalışmak gerektiğini, merhum Robert Abudara'ya rahmet dileyerek bu geceyi hazırlayan yönetim kuruluna teşekkürlerini belirtti.

AK Parti İstanbul Milletvekili Kuzguncuklu Edibe Sözen sözlerine merhum Robert Abudara'ya rahmet ve Musevi Cemaati'nin Roş Aşana bayramını kutlayarak başladı.

Kuzguncuk'ta yaşayan 3 semavi din mensuplarının burada yıllar boyu dinlerin en güzel yönlerini vakfettiklerini, sevgi, saygı ve dürüstlüğün en güzel örneklerini sunduklarını belirtti.

Kuzguncuk'un İstanbul medeniyetinin bir özeti olduğunu ve bu güzel gecelerde her zaman birlikte olmayı can'ı gönülden arzu ettiğini belirtti. Kuzguncuk Cami Müezzini Aydın Vatan'ın okuduğu şükran duasının ardından, uzun seneler birlikte mesai yaptığı merhum Robert Abudara için rahmet okuyarak konuşmasını sona erdirdi.

Yönetim Kurulu Üyesi Niso Yeruşalmi yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı ve Roş Aşana Bayramlarının her iki millete de hayırlı olmasını temenni ederek nice İftar sofralarında tekrar buluşmak dileklerini belirtti.


Şalom Gazetesi


Haberi Değerlendir :