Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Üsküdar'dan İETT otobüsü çalındı.

Sabah saatlerinde Üsküdar meydanından bir İETT otobüsü çalındı....

Polis Teşkilatı'nın yıldönümü kutlandı

Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 166. yıl dönümü dolayısıyla Polis Amca Anaokulu öğrenci ve velilerine yemek verdi....

Kar Üsküdar'ı Teğet Geçti

Ülkemiz soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girdi....

Üsküdar Kurban Bayramı'na Hazır

Üsküdar Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi çeşitli noktalara kurban satış ve kesim yerleri kurdu....

Ameliyat sonrası ilk fotoğraflar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 10 Şubat Cuma akşamı geçirdiği ameliyatın ardından ilk kez görüntülendi....

Acil Yardım Konvoyu deprem bölgesine ulaştı...

Üsküdar Belediyesi tarafından Van'da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem sonrasında yola çıkan yardım konvoyu deprem...

Emniyetten ''Huzur Toplantısı''

Üsküdarlıların güvenlik ve trafik gibi konulardaki sıkıntılarına daha hızlı çözümler üretebilmek adına ''Huzur Toplantıs...

Üsküdar Kaymakamı Vali oluyor...

Ankara kulislerinde dolaşan haberlere göre Üsküdar Kaymakamı İzzettin Küçük'ün vali olarak atanacağı konuşuluyor....

Üsküdar, Vali Mutlu ile buluştu

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ilçe gezilerine Üsküdar'la devam etti....

Üsküdar'a Ramazan-ı Şerif Bereketi geldi

İstanbulluların hayallerini süsleyen Üsküdar'da ''Hayallerimizdeki Ramazan'' başlıyor...
 

Üsküdar'ın HSYK adayı Polat'ın belalısı çıktı

Üsküdar'ın HSYK adayı Polat'ın belalısı çıktı
HSYK'ya aday olan ve 2 şüpheliyi internet üzerinden takip edip yakalatan o savcı, Kurtlar Vadisi'nden Polat ve Memati'ye niçin kafayı taktı? Savcı Yüce bu iki isme neden müsamaha göstermedi?
Tarih : 13 Ekim 2010, 13:07
Kategori : Üsküdar
Yazı Boyutu : 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HSYK'ya aday olan ve 2 şüpheliyi internet üzerinden takip edip yakalatan o savcı, Kurtlar Vadisi'nden Polat ve Memati'ye niçin kafayı taktı? Savcı Yüce bu iki isme neden müsamaha göstermedi?

İncelediği kaçakçılık dosyalarında, bir yılda 963 trilyon lira ceza keserek rekor kıran Üsküdar Cumhuriyet Savcısı Ersoy Yüce, HSYK üyeliğine adaylığını açıkladı. Memati ve Polat isimlerinin çocuklara verilemeyeceğine, bunların çocukları ileride zor durumda bırakacağına dair mütalaası ile hatırlanan Yüce, 6 yıldır bulunamayan 2 şüpheliyi, internette bulup, dava açmıştı.

2007'de değiştirilen Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nun ardından yargıda zaman kaybının ve para cezası kesmenin önüne geçildi. 31 Mart 2007'de yürürlüğe giren kanun, para cezası vermeyi kolaylaştırdı. Alınan bilgilere göre yeni kanun sayesinde, yıllardır süren ve zamanaşımına uğramak üzere olan çok sayıda dosya sonuca bağlandı. Bunun en çarpıcı örneklerinden birisi Üsküdar'da yaşandı. TSE Üsküdar Şubesi tarafından, 2004'te onlarca firmaya sahte uygunluk ve yeterlilik belgesi verildiği tespit edildi. Sahte belgelerle çoğu elektronik eşya olan değeri 100 milyon YTL'nin üzerinde malın yurda sokulduğu ortaya çıkarıldı. Bunun üzerine TSE Üsküdar Şubesi çalışanları Mustafa A., Halit Ö. ve Abdullah O. ile aldıkları sahte yeterlilik ve uygunluk belgeleri ile mal ithal eden firma sahipleri hakkında Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Dört yıldır sonuçlanmayan davada 335 sanığın ifadesi dahi alınamadı. Dava kapsamında yapılan yazışmalar 46 klasöre ulaştı.

Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı, Kaçakçılıkla Mücadele Yasası'nın yürürlüğe girmesi ile farklı bir uygulamaya gitti. Başsavcı tarafından görevlendirilen Savcı Ersoy Yüce, yıllardır çözülemeyen dosyaları tek tek incelemeye aldı. Ersoy Yüce, dosyaları yeni yasa hükümlerini uygulayarak sonuçlandırmaya başladı. Yüce, zamanaşımına uğramasına 8 ay kalan TSE davasının dosyalarını inceleyerek 2 ay içerisinde sonuca bağladı. Savcı, aldıkları sahte yeterlilik belgesi ile mal ithal eden firma sahiplerine 58 milyon YTL'lik ceza kesti. Kısa sürede sonuçlanan dosyadan hem Hazine'ye kaynak sağlandı hem de yargı yoğun bir evrak ve dava trafiğinden kurtarılmış oldu. Sahte belge veren TSE çalışanları ve bu belgelerle mal ithal eden firma yetkilileri hakkında sahtecilik davası ise devam ediyor.

Ersoy Yüce Kimdir?
1969 yılında Ağrılı memur bir baba ile Rizeli memur bir annenin 1.çocugu olarak Diyadin'de dünyaya geldi. İlk ögrenimimi Ağrı'da, liseyi ise Gemlik Lisesi'nde 1986 yılında tamamladı. 1988 yılında Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi'nin sınıf öğretmenligi bölümünden, 1988 yılında girmiş olduğu Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden ise 1992 yılında mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Barosu'na kayıt olup kısa bir süre avukatlık yaptı. 1993 yılında girdiği Marmara Üniversitesi'nde 1995 yılında Kamu Hukuku alanında verdiği ''Olağanüstü Rejimler ve Basın Özgürlüğü'' konulu master tezi ile Yüksek Lisans yaptı. 1994 yılında İstanbul Hakim adayı olarak girdiği mesleğe sırası ile Kastamonu - Taşköprü, Van - Özalp ve Sakarya - Kocaali Cumhuriyet Savcısı olarak devam etti. Halen Üsküdar Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapmaktadır. Baskıda olan Üsküdar Cumhuriyet Savcısı Doğan Gedik ile birlikte hazırlamış olduğu ''Mülkiyetin Kamuya Geçirilmesi'' isimli kitabı bulunmaktadır. Evli, 2 çocuk sahibi olup, İngilizce bilmektedir.


Cafe Siyaset


Haberi Değerlendir :