Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Avrupa Şampiyonu Bekele Ödüllendiriliyor

Üsküdar Belediyesi Avrupa şampiyonu atleti Alemitu Bekele'yi ödüllendiriyor....

Diyanet Vakfı Üsküdar'da üniversite kurd...

Türkiye Diyanet Vakfı, "İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi"ni kurdu....

Başkan Türkmen Harem'de esnafla buluştu

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, var olma mücadelesi veren Harem Otogarı esnaflarıyla yaptığı...

''Üsküdar'' ismi nereden geliyor?

Bugünkü Üsküdar'ın bulunduğu yere antik çağda Hrisopolis denmekteymiş....

Çamlıca Cami'sine 1500 metrelik tünel İB...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'a yönelik prestij projelerinden biri olarak açıkladığ...

Üsküdar'daki yatırımları inceledi

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Özel İdaresi'nin Üsküdar'daki yatırımlarını inceledi...

Üsküdar Tapu Müdürülüğüne Yeni Müdür Ata...

Üsküdar Tapu Müdürü Recep Köknar'ın İzmit Derince'ye atanmasıyla birlikte, yerine H. Cuma Karadeli a...

Fasl-ı Ramazan'da Karagöz-Hacivat oldul...

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, Ankara Büyükelçisi ve İstanbul Başkonsolosu Karagöz-Hacivat oyununda...

Üsküdar'ı gönüllü kadınlar koruyor

Üsküdar, Osmanlı Sarayı'nın güçlü kadınları Mihrimah Sultanların, Nurbanu Sultanların, Kösem Sultanl...

Üsküdar Yüzme Havuzu ve yeraltı otoparkı...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Üsküdar Yüzme Havuzu ve Zeminaltı Otoparkı İnşaatı yapım işi i...
 

Kuzguncuk'da Sinagog bahçesinde iftar

Kuzguncuk'da Sinagog bahçesinde iftar
Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagog'u 17 sene önce başlayan iftar geleneğini bu yıl sinagog bahçesinde tekrar yaşattı.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
01 Eylül 2010, 18:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuzguncuk Beth Yaakov Yönetim Kurulu 17 sene evvel bir restoranda başlayan iftar yemeğinin geleneğinin 18.sini bu sene 24 Ağustos Salı gecesi sinagog bahçesinde tekrar yaşattı.

Büyük bir titizlikle hazırlanmış Türk ve Sinagog amblemlini taşıyan bayrakların süslediği masaların hemen yanı başında sadece kapıların değil gönüllerin de açıldığının somut bir nişanesi olarak dikkati çeken bir başka nokta da konuklar için düzenlenmiş Mescid alanıydı.

Beylerbeyi Cami hocası Ramazan Kutlu'nun okuduğu ezanın ardından Beth Yaakov Yönetim Kurulu üyelerinden Niso Yeruşalmi'nin Türk Musevi Cemaati Başkan Yardımcısı ve Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu Vakfı Onursal Başkanı merhum Robert Abudara'nın anısına istinaden yaptığı konuşmadan sonra, rahmetlinin geçen yıl iftar gecesi yaptığı konuşması ile ilgili hazırladığı barkovizyon gösterisini sundu.

Yaşanan duygulu anların ardından Vakıf Başkanı Beto Adato ''Yüce Allah katında tuttuğunuz oruçlar kabul olsun'' sözleriyle başladığı konuşmasında, yıllardır üç semavi dinin mensuplarının İstanbul'un bu güzide semtinde yaşadığı ve yaşatmakta olduğu dostluğun, yardımlaşmanın, birlikteliğinin daima doruklara çıktığını, bunun bütün dünyaya örnek olmasını ve daima barış ve huzur içinde yaşanmasını temenni etti.

Bet Din üyesi Rav Yeuda Adoni dinin insanları Allah'a ve birbirine bağladığını ve her dinde inanç ve ibadet'in toplulukları oluşturduğunu belirterek bu yıl Ramazan ayı ile Selihot ( af dileme ) günlerinin aynı döneme geldiğini ve bunun herkese iyilik ve doğruluk adına bir ışık olduğunu belirtti.

Üsküdar Müftüsü Mehmet Gök, İslam'da 5 temel esasın birinin oruç olduğunu ve verdiği faydaların en önemlisinin insanların kendi nefsilerine hâkim olmalarını başardığını anlattı. Burada kurulan bu sofraların getirmiş olduğu güzelliklerle Kuzguncuk'un dünyaya örnek bir yer olduğunu belirterek yönetime teşekkürlerini belirtti.

Üsküdar İlçe Belediye Başkanı Mustafa Kara sözlerine merhum Robert Abudara'yı rahmetle ve birlikte geçirdikleri günleri anmakla başladı. 500 yıl önce başlayan bu serüvenin Kuzguncuk'tan Kudüs'e uzanan hoşgörünün bu geceye taşınmasından büyük bir mutluluk duyduğunu, bu birlik ve beraberliğin daim olmasını temenni etti.

Üsküdar Kaymakamı Süleyman Erdoğan bu güzellik karşısında mevki, makam farkı gözetmeksizin herkesin Tanrı'nın kulları olduğunu, soframızı ve ekmeğimizi paylaştığımıza göre birlikteliğin din, dil, ırk ayırımı yapmadan el ele bunları devam ettirebilmek için çalışmak gerektiğini, merhum Robert Abudara'ya rahmet dileyerek bu geceyi hazırlayan yönetim kuruluna teşekkürlerini belirtti.

AK Parti İstanbul Milletvekili Kuzguncuklu Edibe Sözen sözlerine merhum Robert Abudara'ya rahmet ve Musevi Cemaati'nin Roş Aşana bayramını kutlayarak başladı.

Kuzguncuk'ta yaşayan 3 semavi din mensuplarının burada yıllar boyu dinlerin en güzel yönlerini vakfettiklerini, sevgi, saygı ve dürüstlüğün en güzel örneklerini sunduklarını belirtti.

Kuzguncuk'un İstanbul medeniyetinin bir özeti olduğunu ve bu güzel gecelerde her zaman birlikte olmayı can'ı gönülden arzu ettiğini belirtti. Kuzguncuk Cami Müezzini Aydın Vatan'ın okuduğu şükran duasının ardından, uzun seneler birlikte mesai yaptığı merhum Robert Abudara için rahmet okuyarak konuşmasını sona erdirdi.

Yönetim Kurulu Üyesi Niso Yeruşalmi yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı ve Roş Aşana Bayramlarının her iki millete de hayırlı olmasını temenni ederek nice İftar sofralarında tekrar buluşmak dileklerini belirtti.


Şalom Gazetesi


Haberi Paylaş :