Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Haç çıkarırken boğuluyordu

Hristiyan inancına göre Hazreti İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü, Çengelköy'de bulunan...

Üsküdar Belediyesi hesap veriyor

Üsküdar Belediyesi Mahalle Danışma Meclisleri tüm hızıyla devam ediyor. Bu kez durak Bahçelievler ma...

İstanbul'un Kurtuluşu Üsküdar'da Kutland...

İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 86. Yıldönümü, Üsküdar Şemsipaşa Meydanı'ndaki Atatürk An...

Londra'yı, Pekin'e bağlayacak proje...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haydarpaşa Limanı'nda gerçekleştirilen İstanbul Boğazı Karayolu Tüp G...

'SPOT' denince MEPA

Üsküdar'daki MEPA Alışveriş Merkezi, defolu, vuruk, çürük çarık fakat ucuz olarak yanlış bir algı ol...

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlu olsu...

Başkan Kara, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı....

Murat Boz, 10 Bin Üsküdarlı Genci Coştur...

18-23 Mayıs Gençlik Haftası Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen gençlik festivaliyle coşkuyla k...

Başbakan Erdoğan Cuma Namazını Üsküdar'd...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Üsküdar'da kıldı....

Genç Bakış Üsküdar'dan seslenecek

Üsküdar Gençlik Merkezi Abbas Güçlü ile Genç Bakış programına ev sahipliği yapıyor. Programın konuğu...

Bu Ramazan da Üsküdar'da Gönüller Bir Ol...

Üsküdar Belediyesi, öncüsü olduğu ve her sene gerçekleştirdiği sokak iftarları programını genişleter...
 

Çamlıca Cami Projesinde birinci çıkmadı

Çamlıca Cami Projesinde birinci çıkmadı
Kamuoyunda çok tartışılan Çamlıca Cami Projesi yarışması sonuçlandı.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
15 Kasım 2012, 21:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kamuoyunda çok tartışılan Çamlıca Cami Projesi yarışması sonuçlandı. Toplam 62 projenin katıldığı yarışmada birinci çıkmazken, ikinciliği iki kişi paylaştı. Yarışmanın ikincileri, toplam 225 bin lira para ödülü kazandı. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, yapılacak caminin, dereceye giren 9 proje arasından seçileceğini söyledi.

Çamlıca'ya yapılacak camiyi belirlemek amacıyla yapılan yarışmada birinci çıkmadı. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, yapılacak caminin, dereceye giren 9 proje arasından seçileceğini söyledi.

Kamuoyunda çok tartışılan Çamlıca Cami Projesi yarışması sonuçlandı. Toplam 62 projenin katıldığı yarışmada birinci çıkmazken, ikinciliği iki kişi paylaştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın duyurduğu yarışma sonuçlarına göre, yarışmada birinciliğe layık proje bulunmazken, 2 ikinci, 2 üçüncü, 5 tane de mansiyona değer proje yer aldı. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, caminin yapılacağı alanda konuyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kara, 62 projenin içerisinden zamanın kısalığı veya ilgiden dolayı birinciliğe değer bir proje bulunamadığını belirterek, ''Fakat 2 tane ikinci, 2 tane üçüncü ve 5 tane de mansiyon proje var. Artık bundan sonra söz derneğimizin. Toplam 9 projenin içerisinden karar verecek. Ardından karar verilen projenin hafriyatları ve inşallah 2013'ün Haziran veya Temmuz ayından itibaren de betonarmesini burada görmeye başlayacağız. Üsküdar'ımız için en heyecanlı kısmı antenlerden kurtulmuş olacağız. Başbakanımızın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde adeta Çamlıca'nın bir kısmını halka açmıştı. Şimdi tamamı halka açılmış olacak'' dedi.

Dereceye giren camiler hakkında bilgiler veren Kara, hem klasik, hem de modern tarzda cami projelerinin dereceye girdiğini ifade etti. 15 bin metre karelik bir alan üzerine yapılacak caminin, bahçesiyle birlikte 30 bin kişiye hizmet vereceğini belirten Kara, ''Fakat buranın büyüklüğünü düşündüğünüzde cami işin yüzde 6'sı. Yüzde 94'ü bir çok yaşam alanlarının oluştuğu, insanların gelip oturduğu, piknik yapabildiği, İstanbul'u bütün güzellikleriyle görebildiği bir mekan olacak. Bu anlamda belki de Anadolu Yakası'nın en üst çekim noktası olacak'' şeklinde konuştu.

Yapımına başlanan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu'nun hemen bu projenin yanından geçtiğini sözlerine ekleyen Kara, ''Beraberinde Küçük Çamlıca ile Büyük Çamlıca arasında bir teleferik projesi var. Böylelikle ulaşım probleminin olmadığı, hem yerli hem yabancı turistlerin çok ilgi gösterdiği otobüslerle gelinip gidilen bir yer. Marmaray'ın açılması ve bahsettiğimiz metro çalışmalarının tamamlanmasıyla da buraya ulaşım da sorunsuz olacak'' dedi.

Ocak ayı başında ilk kepçeyi vurmayı planladıklarını belirten Kara, ''Daha sonra 5-6 ay kadar hafriyat beraberinde de inşallah 7.-8. aylarda da temelleri atılmış olacak'' şeklinde konuştu.


Türkiye Gazetesi

Haberi Paylaş :