Üsküdar Postası Gazetesi - Üsküdar yerel haberlerini ve güncel olayları gazetemizden takip edebilirsiniz...

Üsküdar-Karaköy motor seferleri başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları AŞ, Üsküdar-Karaköy arasında motor seferleri başlatıyor...

Sokak iftarları Ünalan'da başladı

Ramazan süresince her gün 24 bin kişiye iftarlık yemek dağıtacak olan Üsküdar Belediyesi, sokak ifta...

Üsküdar'dan Bayram notları

11 Ayın sultanı Ramazan ayının bayramla taçlandırdık. Ramazan bayramı tüm Türkiye'de olduğu gibi Üsk...

Ünalan Mahallesinde anlamlı organizasyon

Ünalan Mahallesi Muhtarı Nizam Güçtekin'in katkıları ile yaklaşık 5 yıldır sürdürülen çok güzel bir ...

Gaziler Günü, Üsküdar'da düzenlenen töre...

19 Eylül Gaziler Günü, Üsküdar'da düzenlenen törenle kutlandı. Şemsipaşa Atatürk Anıtı önünde gerçek...

Başbakan'ın ilçeleri kardeş oldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul ve Ankara'da ikamet ettiği Üsküdar ve Keçiören Belediyeler...

Huzurevi Öğretmenleri, bugünü bekliyor

Üsküdar'da bulunan Validebağ Mustafa Necatibey Öğretmenler Huzurevi'nde kalan yaşlılar, 24 Kasım Öğr...

Bu haber ''Recep Bey''in zoruna gidecek

AK Parti Ferah Mahallesi, Mahalle Başkanı Zeki Bulut'un Referandum çalışmalarında karşılaştığı bir a...

11'inci sınıflara özel stand up gösteris...

Üsküdar Gençlik Merkezi Üsküdar'daki tüm 11'inci sınıflara özel hazırladığı organizasyon ile gençler...

Kız Kulesi Üzerinde Muhteşem Gösteri

Akrobasi pilotu Murat Öztürk tarihi Kız Kulesi üzerinde insansız hava aracı yarışması için ''davet u...
 

Tarihi eser diye WC yapılamıyor

Tarihi eser diye WC yapılamıyor
Üsküdar sahilindeki tarihi Silahtar Ağa Camii'nin cemaati, mabet avlusunda WC olmadığı için büyük sıkıntı çektiklerini belirtiyor.
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
28 Nisan 2013, 16:10
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üsküdar sahilindeki tarihi Silahtar Ağa Camii'nin cemaati, mabet avlusunda WC olmadığı için büyük sıkıntı çektiklerini belirtiyor.

Cemaat, 'tarihi eser' statüsündeki camiye gelen birçok insanın bu yüzden geri döndüğünü kaydediyor. Konuyu gündemine alan Üsküdar Belediyesi, tarihi dokuyu bozmadan yer altına WC yapmayı planlıyor.

Günümüzde birçok tarihi eser restorasyondan geçirilerek eski hüviyetini kazanırken, bazı eserler hala eksikliklerinin giderileceği günü bekliyor. Boğaz kenarında bulunan tarihi Silahtar Abdurrahman Ağa Camii de restore edilmeyi bekleyen eserlerden biri. Üsküdar sahilindeki camide, tarihi eser kapsamında olduğu için yıllardır tadilat yapılmasına izin verilmediğinden tuvalet bulunmuyor. Cemaat abdestini şadırvan olmadığı için, caminin önüne sonradan eklenmiş üç musluktan alıyor. Cemaat, ''Restorasyonun ne zaman yapılacağı konusu çok önemli değil. Buraya prefabrik de olsa acilen bir tuvalet yapılması lazım. En önemli ihtiyaç o.'' diyor.

Vatandaşların rahatsızlığı üzerine olaya el atan Üsküdar Belediyesi, caminin eksik belgelerini tamamlayarak Boğaziçi Anıtlar Kurulu'na gönderdi. Şimdi gözler Anıtlar Kurulu'nda. Namaz kılmak için camiye gelenler abdestleri yoksa geri dönmek zorunda kalıyor. Yıllardır yaptıkları başvurulara rağmen Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden tuvalet yapılmasıyla ilgili bir karar çıkmadığını belirten cami cemaati, ''6 ay önce 200'e yakın imza toplamamıza rağmen herhangi bir adım atılmadığı gibi, cevap dahi alamadık.'' diyor. Bunun üzerine konuyu gündemine alan Üsküdar Belediyesi tarihi eser niteliğini bozmadan yer altında bir tuvalet yapılması için girişimde bulundu. Üsküdar Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Onur Arifoğlu, caminin Anıtlar Kurulu'nca eksik görülen ruhsat ve yer tespit belgeleri tamamlanarak kurul'a gönderildiğini söyledi. Arifoğlu, ''Fen İşleri Daire Başkanlığı'mızdan alınan bilgiye göre Boğaziçi Anıtlar Kurulu'nun ilk toplantısında konunun gündeme gelmesi bekleniyor. Bundan sonra da 40-50 günlük bir süre zarfında sorun tamamen ortadan kalkmış olacak.'' dedi.

Cemaat, restorasyonun ne zaman yapılacağı konusunda kararın Anıtlar Kurulu'na ait olduğunu kabul etse de aradan geçen sürede mağduriyetlerin prefabrik WC sistemi ile giderilebileceği görüşünü savunuyor.

Silahtar Ağa Camii cemaati, birçok insanın tuvalet olmadığı için cami kapısından geri döndüğünü söylüyor. Yol kenarında bulunan caminin civarında yoğun bir insan sirkülasyonu var. 1995 yılında bir tadilat geçiren caminin çatısı da yağmur yağdığında akıyor. Tarihi eser olduğu için cemaatin çatısını da yaptıramadığı camide, yağmur sularının damladığı noktalara kova konularak önlem alınmaya çalışılıyor.

Silahtar Ağa Camii'nin hikayesi
Cami, Sultan III. Mustafa'nın silahtarı Abdurrahman Ağa tarafından 1766 yılında yaptırılmış. Sultan II. Mahmud tarafından 1832 yılında bugünkü şekli verilmiş. Osmanlı mimarisinin özelliklerini gösteren caminin zaman içinde abdest alma yeri ve tuvaleti yok olmuş. Cumhuriyet döneminde yıkıldığı tahmin edilen tuvalet ve abdest alma kısmı daha sonra inşa edilememiş. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne defalarca başvurulmasına rağmen, ''Tarihi eser'' kapsamında olduğu gerekçesiyle talepler reddedilmiş. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait caminin kurucusu olan Silahtar Abdurrahman Ağa, camiye gelir olsun diye yakınlarına bir de değirmen yapmış. Çocukların eğitimi için de sıbyan mektebi açtırmış. Ancak zaman içinde caminin arazisi ve sıbyan mektebi de camiden alınmış. Bazı bölümleri işgal edilen caminin sıbyan mektebi ise Tekel'e verilmiş.


Zaman

Haberi Paylaş :